AMD Ryzen 5 1600 AF overclock

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
adata xpg gammix d30 3200 mhz cl 16
Ekran kartı
msi gtx 1050 gaming x 2G
Anakart
b450m s2h
İşlemci
amd ryzen 5 1600 af
Selam. AMD Ryzen 5 1600 AF işlemcime overclock yapmak istedim. Ekran kartı overclock da GTX 1050 üzerinde overclock deneyimim var fakat ilk kez işlemci overclock yaptım. Tek yaptığım BIOS'a girip işlemci frekansını Auto'dan 3.7 GHz'e almaktı. 3.6 GHz üstüne alınca işlemci yükteyken bir anda monitör klavye ve mouse gidiyor. Fakat kulaklık standı ışıkları yanmaya devam ediyor. Mecburi kasa üzerindeki açma kapama düğmesinden kapatıyorum. Bunun sebebi nedir? Tam olarak bilmiyorum fakat sanırım 70 dereceye ulaşınca kapanıyor. Ama dediğim gibi tam olarak bilmiyorum denk gelmiş de olabilir. Kapanması için sadece yükte olması gerekiyor da olabilir. Acaba AMD sınır mı koymuş: Manuel overclock yapılan işlemciler 70 dereceyi aşınca otomatik kapansın diye?

3.5'den başladım 3.6, 3.7, 3.8 GHz'lere çektim. 3.8'e alınca işlemci fanları durdu ve aynı şekilde monitör klavye mouse gitti. Ama 3.7 de veya 3.675 de fan durmadan klavye mouse ve monitör gitti.

Ne kadar voltaj veriyorsun bu GHz'leri arttırırken? Voltaj yetersiz geliyor gibi, onu da arttırmayı dene.

Soğutucun nedir? Wraith Stealth ise OC'nin bir anlamı yok çünkü.

Ne kadar voltaj veriyorsun bu GHz'leri arttırırken? Voltaj yetersiz geliyor gibi, onu da arttırmayı dene.

Soğutucun nedir? Wraith Stealth ise OC'nin bir anlamı yok çünkü.

Stok soğutucu. Yükte overclocksuz haliyle aynı ısınıyor. Voltaj ayarlarına hiç dokunmadım. Yukarıda da belirttiğim gibi sadece 3.7 yapıp çıktım. Voltaj ayarlarına dokunup yakmak istemiyorum 1833 TL'ye aldım artık alamam yanarsa.
Wraith Stealth ise OC'nin bir anlamı yok çünkü.

Evet o soğutucu. Neden anlamı yok? Çok mu ısınır?

MHz arttırdığınızda bir süre sonra artık voltaja ihtiyaç duyar. Mesela 3.7 için 1.3250v istiyorsa, 3.8 için 1.375v gibi bir değer girmelisiniz. Değeri girdikten sonra stres testine sokun. 85 dereceleri geçiyorsa ayarı geri alınız. Benim mantığım bu şekilde.

Stok soğutucu. Yükte overclocksuz haliyle aynı ısınıyor. Voltaj ayarlarına hiç dokunmadım. Yukarıda da belirttiğim gibi sadece 3.7 yapıp çıktım. Voltaj ayarlarına dokunup yakmak istemiyorum 1833 TL'ye aldım artık alamam yanarsa.

Evet o soğutucu. Neden anlamı yok? Çok mu ısınır?

Yakma ihtimalin neredeyse yok, sistem tehlike sezerse siyah ekrana düşer. Açılmazsa BIOS sıfırlarsın olur biter.

Wraith Stealth malum güçsüz, CPB bile kapatmak gerekebiliyor. Bir de çok ses çıkarır yük altında, Wraith Prism veya kule tipi soğutucu olmadan yapmamanı tavsiye ederim.

Yakma ihtimalin neredeyse yok, sistem tehlike sezerse siyah ekrana düşer. Açılmazsa BIOS sıfırlarsın olur biter.

Wraith Stealth malum güçsüz, CPB bile kapatmak gerekebiliyor. Bir de çok ses çıkarır yük altında, Wraith Prism veya kule tipi soğutucu olmadan yapmamanı tavsiye ederim.

Wraith Prism ile 70 dereceyi aşmadan 4 GHz kullanılabilir mi? Görünüşü de güzel aydınlatmalı falan. Fiyatı da uçuk değil. Fakat ben eski AMD FX 8320 de Xigmatek'in 8 bakır borulu, tam devirde 4000 devir üstüne çıkan kule tipi soğutucusunu kullanıyordum. Malum FX serisi soba :)
O soğutucuyu taksam olur mu? Ama kendi sitesinde yazdığına göre sadece AM3+ a uyuyormuş. Benim ilk bilgisayarım FX 8320'li kasaydı. İlk kule tipi soğutucu gördüğüm için ona alıştım bana daha hoş gözüküyor kule tipleri. Wraith Prism'e yakın fiyatta hemen hemen aynı performansı verecek kule tipi aydınlatmalı soğutucu varsa önerebilirsiniz.
3.6 GHz de OCCT de testte 1,088 ile 1,100 v arasında voltaj değerleri.

Son düzenleme:
Wraith Prism ile 70 dereceyi aşmadan 4 GHz kullanılabilir mi? Görünüşü de güzel aydınlatmalı falan. Fiyatı da uçuk değil. Fakat ben eski AMD FX 8320 de Xigmatek'in 8 bakır borulu, tam devirde 4000 devir üstüne çıkan kule tipi soğutucusunu kullanıyordum. Malum FX serisi soba :)
O soğutucuyu taksam olur mu? Ama kendi sitesinde yazdığına göre sadece AM3+ a uyuyormuş. Benim ilk bilgisayarım FX 8320'li kasaydı. İlk kule tipi soğutucu gördüğüm için ona alıştım bana daha hoş gözüküyor kule tipleri. Wraith Prism'e yakın fiyatta hemen hemen aynı performansı verecek kule tipi aydınlatmalı soğutucu varsa önerebilirsiniz.

Sitesinde güncelleme yapılmamış eski bir soğutucu ise destek olmayabilir. Wraith Prism ile 4GHz silikona göre görülebilir, OC'nin mantığı GHz'i en yukarı atmak değil; sınırlar içerisindeki en ideal performans artışını sağlamaktır. Sıcaklık artışı/performans artışı formülünden çıkan sonuç ne kadar büyük olursa OC o kadar verimsizdir.

Wraith Prism zaten en kaliteli hava soğutucu stok soğutucu tarafında. 1600 AF'yi rahatlıkla kaldıracaktır.

Bütçe verirsen kule tipi önerebilirim, ama aydınlatmalı olmayabilir belki. Önemli olan performans benim gözümde.
3.6 GHz de OCCT de testte 1,088 ile 1,100 v arasında voltaj değerleri.

OCCT'nin işlemci testi kötü kendimden biliyorum.

Prime95 Small FFTs harici bir işlemci stres testi programını kanıt göstermem şahsen. Blender BMW testi bile işlemciyi OCCT'den fazla kullanıyordur.

Evet dostlar, biraz geç oldu. Ama şimdi bir güncelleme geçebilirim.

@The Front Man'in dediği Prime95 Small FTTs testini yaptım. Tamamen aynı koşullar altında işlemcim 70-71-72 dereceyi gördü. 10 dakikalık testte işlemcim 5 zorlasak neredeyse 6 dakika boyunca 71 derecede takılı kaldı, kalan süreler ise 70 ve 72'den ibaret.

Bir yandan da OCCT'nin monitör bölümünden sıcaklıkların takipçisi oldum, elimde fotoğraf yok telefonumun şarjı yoktu :)

İşlemcim bu testte 90W'a yakın bir güç tüketti, 88W gibi değerlerde geziyordu.

Fan hızlarım otomatikteydi zaten. Pompam tam devir.

Anladım ki sanırım işlemci testlerinde OCCT pek de iyi kullanamamış işlemciyi. Prime95 Small FTTs'nin daha mantıklı olduğunu gördüm (önbelleklere kadar bayağı iyi yüke soktu, OCCT'de işlemci 54W harcarken Prime95'te 90W'a yakındı).

Prime95 Small FFTs veya AIDA64 tavsiye ederim.

@berat3636, soğutucunun tam modelini verir misin?
(Xigmatek)
IMG_20220122_140519.jpg

AM4'e uyar mı?
Voltajı nereden vereceğim? Bulamadım BIOS'ta.

Geri
Yukarı