AMD Ryzen 5 1600X mi, Intel i5 mi?

AMD Ryzen 5 1600 alırsanız yanında Wraith Spire soğutucu var. Oyunda oynamıyorsan 1600x e gerek yok. Tdp değeride 65 watts. İşlerinizi her türlü görür bu işlemci.

Diğer mesajları da okudunuz mu bilmiyorum ama oyun oynayan biri değilim demiştim ...Sanırım okumamışsınız...
Mesaj otomatik birleştirildi:

İlla sıvı soğuyma şart mıdır ? ...Fanlı bir soğutma tavsiyeniz var mıdır mesela ?..Bahsettiğim gibi A10 7870K fanı berbat olduğundan bir fan almak zorunda kalmıştım ..O da saçma şekilde lastikle tutturulacak şekilde tasarlanmış ve 1 yıl içinde lastikler çatır çatır koptu gitti , fanı paket lastiği ile tutturdum :) Fanı metal kısma lastikle tutturmuşlar ya olaya bak !

XIGMATEK

Intel Core i5 8600K Soket 1151-V.2 3.5GHz 9MB Önbellek 14nm İşlemci

AMD Ryzen 5 1600X Soket AM4 3.6GHz - 4.0GHz 16MB 95W 14nm İşlemci

Hayır tabikide hocam. Farklı bir soğutma da kullanabilirsiniz isterseniz.
COOLER MASTER HYPER T4
EVEREST RAMPAGE WIND CHILL-420 120MMx2 FAN İŞLEMCİ SOĞUTUCU
EVEREST RAMPAGE GALAXY-240 120MMx2 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

O.C yapmayacaksan yeni FAN almanya gerek yok. Ryzen stok FANları kullanılabilir. Açıkçası AMD alman yararına olur. İntelde fazla masraf yaparsın. AMD Ryzenlarda fan masrafı yok, ucuz anakartlarda var.
Not: Ryzen stok fanları ile bir biktar iç yapabilirsin, ama 0.1-0.2 GHZ yi geçmeni önermem.

O.C yapmayacaksan yeni FAN almanya gerek yok. Ryzen stok FANları kullanılabilir. Açıkçası AMD alman yararına olur. İntelde fazla masraf yaparsın. AMD Ryzenlarda fan masrafı yok, ucuz anakartlarda var.
Not: Ryzen stok fanları ile bir biktar iç yapabilirsin, ama 0.1-0.2 GHZ yi geçmeni önermem.
Teşekkürler..Genelde silent modunda çalıştırıyorum fanı..Çok ayrıntılardan anlamam..1600x te fan yok ? fansız mı kullanayım yani anlamadım ?

Kısacası size şöyle özet geçeyim durumu. Eğer aramış olduğunuz F/P ( Fiyat, Performans ) ürünü ise cevabım AMD olacaktır. Eğer benim bütçe ile alakalı bir problemim yok tek çekirdek performansı çok iyi olan bir işlemci tercihim INTEL alabilirsiniz.

Passmark sonuçları:

Ryzen 1600X : 13.244

İ5-8600K : 12.805

İşlemci fiyatları:

Ryzen 1600X: 1084 TL (indirimsiz)

AMD Ryzen 5 1600X 3.60/4.00 GHz 16 MB Cache Soket AM4 Fiyatı

i5-8600K: 1336 TL

Intel Core i5-8600K 3.60GHz LGA1151 İşlemci Fiyatı

Anakart fiyatları:

AMD B350 anakart: 362 TL

MSI B350M PRO-VD PLUS DDR4 3200(OC) AMD Soket AM4 mATX Fiyatı

Intel Z370 anakart: 568 TL

MSI Z370-A PRO 4000MHz(OC) DDR4 Soket 1151 ATX Anakart Fiyatı

AMD performans ve fiyat olarak kesinlikle önde.

Sadece oyun için bakmanıza gerek yok. 8600K güçlü bir işlemci. Arada fiyat farkı var. 1600X, 800 TL şimdi. İndirimde İtopya'da. 8600K ile arasında 350 TL gibi bir fark var.

Bunları göz önünde bulundurarak tercihinizi yapın. İtopya'nın indiriminden yararlanarak, 1600X almak doğru bir tercih olur.

8600K, 1150 TL gibi bir fiyata bulunabilir. Fiyat araştırması yapmak önemli.

Kısacası size şöyle özet geçeyim durumu. Eğer aramış olduğunuz F/P ( Fiyat, Performans ) ürünü ise cevabım AMD olacaktır. Eğer benim bütçe ile alakalı bir problemim yok tek çekirdek performansı çok iyi olan bir işlemci tercihim INTEL alabilirsiniz.
Teşekkürler cevap için..birkaç defa yazdım ama sanırım pek okuyan olmuyor mesajları .. dediğim gibi : 1. si uzun süre açık kaldığında pc'de kasıntı yavaşlama ve zorlanma olmaması , 2. si ise HD FHD video film izlerken saçmalamaması ..Başka bir derdim yok ama yazdığım halde genelde fiyat performans oalyı anlatılmış..

Passmark sonuçları:

Ryzen 1600X : 13.244

İ5-8600K : 12.805

İşlemci fiyatları:

Ryzen 1600X: 1084 TL (indirimsiz)

AMD Ryzen 5 1600X 3.60/4.00 GHz 16 MB Cache Soket AM4 Fiyatı

i5-8600K: 1336 TL

Intel Core i5-8600K 3.60GHz LGA1151 İşlemci Fiyatı

Anakart fiyatları:

AMD B350 anakart: 362 TL

MSI B350M PRO-VD PLUS DDR4 3200(OC) AMD Soket AM4 mATX Fiyatı

Intel Z370 anakart: 568 TL

MSI Z370-A PRO 4000MHz(OC) DDR4 Soket 1151 ATX Anakart Fiyatı

AMD performans ve fiyat olarak kesinlikle önde.
Araştırma ve paylaşım için teşkkürler...Benim de (önceki mesajlarda belirttğim gibi) aklımda AMD var ama uzun süreli açık kalmalarda ısınma problemi daha az olan işlemciyi almak siterim elbette..Ve tabi sadece belirttiğim bu işlemcilerden birini seçmek zorundayım , daha fazla para ayırmak istemiyorum bu işe..Anakart olarak kesinlikle mini ATX düşünmüyorum .. Ayrıca aldığım ve bozulduğu için iade edip değiştirmek zorunda kaldığı alttaki linkte olan ekran kartından dolayı da msi almaktan çekiniyorum..Ve ayrıca bu ekran kartında AMD özellği olduğu için de çekincem var ..Diğer bir sorun da şu an kullandığım anakart da mini ATX olduğundan bahsettiğim bu kartı takmak sökmek delirten cinseten (kartta sürekli sorun yaşadığım için oldukça fazla söküp taktım maalesef)...

MSI R7 370 GAMING 2G 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

Bu sorun sebebiyle geçici olarak bi kart almak zorunda kalmıştım ayrıca ..şu an bu takılı ..

Asus R7 240 GDDR3 2GB 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

Sadece oyun için bakmanıza gerek yok. 8600K güçlü bir işlemci. Arada fiyat farkı var. 1600X, 800 TL şimdi. İndirimde İtopya'da. 8600K ile arasında 350 TL gibi bir fark var.

Bunları göz önünde bulundurarak tercihinizi yapın. İtopya'nın indiriminden yararlanarak, 1600X almak doğru bir tercih olur.

8600K, 1150 TL gibi bir fiyata bulunabilir. Fiyat araştırması yapmak önemli.
Bahsetiğin siteyi yeni gördüm..Bilmiyordum bile..fiyat şu an oldukça iyi..Teşekkürler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamayacaksanız kesinlikle Ryzen ama oyun oynayacağım derseniz kesinlikle İntel. Aslında ne yapmak istediğinize bağlı. Oyun performansında 8. nesil İntel işlemciler ile Ryzen işlemciler arasında çok fark var. İntel 8100 bile Ryzen 1600X ile nerdeyse aynı performansı veriyor. Ama oyun dışında Ryzen işlemciler İntel'den önde ve fiyatlarıda çok mâkul seviyelerde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı