AMD Ryzen 5 3600 Undervolt ve Sıcaklık Düşürme

Dün 5 dakikalık testte 95 dereceyi görmüştü :D
Bugün ilk 5 dakikada 1,4V-4GHzde 75 dereceyi geçmeden çalıştı, sonra 3,55GHze kadar düştü maalesef. Her halükarda stok soğutucuyla olmayacak sanırım. Ya bir kule tipi ya da sıvı soğutucu şart oldu, ya da işlemciyi değiştirmek :D
Hocam arkadaşın dediği yöntemi yaptığınıza emin misiniz? Maximum limit sıcaklık belirliyoruz mesela ben o kısmı 65 derece olarak yaptım. 65 dereceyi geçmiyor siz neden voltajla uğraştınız?

Hocam arkadaşın dediği yöntemi yaptığınıza emin misiniz? Maximum limit sıcaklık belirliyoruz mesela ben o kısmı 65 derece olarak yaptım. 65 dereceyi geçmiyor siz neden voltajla uğraştınız?
Yok ben voltaj ile uğraşmadım, sadece dereceyi 75 yaptım, onun dışında biosdan herhangi bir ayarla da oynamadım. Zaten arkadaşın söylediğine göre sıcaklık sınırını aşmayacak şekilde voltaj ve frekans ayarlarıyla oynuyor sistem. Yani biz aslında o sıcaklık sınırını ayarlarken xx dereceyi geçmeyecek şekilde en yüksek performansı ver komutu vermiş oluyoruz. En azından benim anladığım bu.

Yok ben voltaj ile uğraşmadım, sadece dereceyi 75 yaptım, onun dışında biosdan herhangi bir ayarla da oynamadım. Zaten arkadaşın söylediğine göre sıcaklık sınırını aşmayacak şekilde voltaj ve frekans ayarlarıyla oynuyor sistem. Yani biz aslında o sıcaklık sınırını ayarlarken xx dereceyi geçmeyecek şekilde en yüksek performansı ver komutu vermiş oluyoruz. En azından benim anladığım bu.
Peki neden 65 yapmadınız mesela ya da farklı bir değer?

Son düzenleme:
Tamamen fan ile alakalı yazmamışım sonucu konuya bak şimdi fark ettim siz yazınca soğutucuyu aldım taktım 4.1 GHz sabitledim saatlerce oyun oynuyorum 60 dereceyi hiç görmedim şu an sistem boşta 29 derece tek sıkıntı içine koydukları dandik fan

Hocam merhabalar, ben de sizin stok fan ile kullanırken çektiğiniz sorunları çekiyorum. YouTube'da bile Ryzen5 3600 65 derece şaka gibi :D Üstelik Core performance Boost kapalı 3.6GHz sabitken :D İnanılmaz gerçekten. BF5 Online'da ise kabus resmen 95 derece sabit oynuyorum. Aldığınız soğutucuyu paylaştığınız link ölmüş sanırım. Hangi soğutucuyu aldınız acaba?
Ya mesaj tekrarı gibi olacak ama arkadaşımız görmedi sanırım @KARA57 dostum sen fan olarak ne almıştın ?

Son düzenleme:
Dostlar yeni bir kombinasyon buldum Reddit üzerinde ve gerçekten etkileyici bir sonuç aldım:

Uzun süredir stok soğutucunun yetersizliği sebebiyle işlemciyi 1.1125v ile 4.000MHz hızında kullandıktan sonra Reddit üzerinde bir forumda gördüğüm ayarı yaptım ve el ile yaptığım ayardan çok daha iyi bir sonuç elde ettim.

Şöyle ki BIOS üzerinden Core performance Boost kapattıysanız onu Auto ayarına geri alıyoruz. Daha önce eğer herhangi bir voltaj veya Core Speed ayarı yaptıysanız onları da eski hallerine geri çeviriyoruz. Bu adımdan sonrası ise çok önemli. PBO ayarına tıkladıktan sonra Advanced diyoruz ve açılan menüde thermal throttle limit değerini manuel işaretledikten sonra altta açılan yere 75 değerini giriyoruz. İşlemcimiz artık kendisini Max derece limiti olarak 75 görecek şekilde otomatik OC olacak.

Bu ayarı bulabileceğiniz menü yeri şöyle:
Eki Görüntüle 500289

Bu ayarı yaptıktan sonra işlemci durumu:
Eki Görüntüle 500285

Hocam ayarları denemeyi düşünüyorum da, acaba herhangi bir değişiklik oldu mu 1 senede ayarlarda?

Edit: 4.0 ve 1.125 de manulde idi. Ryzen Master ile default yap dediğimde PC donuyor, klavye ve fare ışıkları gidiyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Bir daha alırsam Intel alacağım artık.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu kanalın bu konu hakkında iki videosu var biri buydu diğeri de şu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben bunları uyguladım gerçekten işe yaradı
Bir izleyin derim

Geri
Yukarı