AMD Ryzen 5 3600 Undervolt ve Sıcaklık Düşürme

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Stok fan ve MSI B450 GAMING Plus Max ile yaptım işlemleri.
- Override yöntemiyle yaptım.
- Undervolt yapınca performans düştü. Sıcaklıkta kayda değer bir şey gözlemlemedim. 5 derece soğudu.
- 1.15V, 1.2V, 1.25V, 1.3V olmak üzere 4 voltaj değeri denedim içinden sıcaklık-performans değeri olarak en iyisi 1.25V geldi. 80 dereceyi geçmedi. 80'e yakın değerler aldım.
- Hal böyle olunca birkaç araştırma sonucu Core Performance Boost seçeneğinin kapalı olmasını tavsiye eden çoktu. Ben de voltajı eski oto ayarına alıp Core Performance Boost'u kapalıya getirdim.
- Sonuçlar gerçekten etkileyiciydi. 65 derecenin üstünü görmedim sıcaklık olarak. Performans açısından ise sadece %10 bile sayılmayan bir kayıpla tamamladım.
Yani sonuç olarak 3.6'dan 4.2'ye çıkan frekansı tepe olarak 3.6 GHz'e sabitledik.
Sizlere tavsiyem eğer stok fan kullanıyorsanız bu ayarı yapmanız. İnanın şaşıracaksınız.

Almış olduğunuz 80 derece sıcaklık Stres testinde mi yoksa oyunlarda da bu sıcaklık değerini görüyor mu stok fan?

Bu dereceleri görmek beni rahatsız ediyor açıkçası. 3600 almayı düşünüyorum ama sanırım stok fan ile kullanmam. Şu an kullandığım 4670 işlemcim de stok fan ile ısınıyordu Mayıs ayı sonlarında 80 derece görüyordu Noctua fan alıp macun yenileme ile birlikte 50 dereceye kadar düşürdüm. 2.5 sene geçti alalı ve hala oyunlarda 55 dereceyi geçmiyor. Sanırım 3600 veya yeni işlemci alırken yanına Noctua veya şu aralar gözüme çarpan Arctic, FSP soğutuculardan birini alacağım. Umarım 60 derece altına bu şekilde düşebilirim.

Bu dereceleri görmek beni rahatsız ediyor açıkçası. 3600 almayı düşünüyorum ama sanırım stok fan ile kullanmam. Şu an kullandığım 4670 işlemcim de stok fan ile ısınıyordu Mayıs ayı sonlarında 80 derece görüyordu Noctua fan alıp macun yenileme ile birlikte 50 dereceye kadar düşürdüm. 2.5 sene geçti alalı ve hala oyunlarda 55 dereceyi geçmiyor. Sanırım 3600 veya yeni işlemci alırken yanına Noctua veya şu aralar gözüme çarpan Arctic, FSP soğutuculardan birini alacağım. Umarım 60 derece altına bu şekilde düşebilirim.
Sondaki dediğim gibi Core Performance Boost kapatırsanız stres testinde 65 üstüne çıkmıyor oyunlarda ise 55 derecenin üstüne çıkmıyor.

Stok soğutucuyu bende ilk kullandığımda işlemci elden gidiyor diye haykırıyordum. Benimde Asus B450M-K anakart var Ryzen 5 3600 işlemci sıvı soğutma kullanıyorum. Cooler master 240L RGB olanı oyunlarda 60 derece üstü almıyorum. Core boost açık saldım işlemciyi test ettiğimde ise 75 derece max sıcaklık görüyorum.

Stok soğutucuyu bende ilk kullandığımda işlemci elden gidiyor diye haykırıyordum. Benimde Asus B450M-K anakart var Ryzen 5 3600 işlemci sıvı soğutma kullanıyorum. Cooler master 240L RGB olanı oyunlarda 60 derece üstü almıyorum. Core boost açık saldım işlemciyi test ettiğimde ise 75 derece max sıcaklık görüyorum.
Aynı anakarta ve işlemciye sahibim. Ancak stok fan ile kullanıyorum ve boştaki sıcaklığım 40 derece ile 60 derece arasında çok değişken. Oyunlardaki sıcaklık ise benimde 75 dereceyi geçmiyor. Acaba sizin boştaki sıcaklığınız nedir?

Yükteki sıcaklık değerlerim normal olmasına rağmen boştaki sıcaklık değerleri yüksek. Bilgisayarı açtığımda direkt 60 dereceden açılıyor ve sonra 40 dereceye kadar düştükten sonra 40-50-60 derece arasında gidiyor işlemci.
İyi bir soğutucu alıp performansı sonuna kadar kullanın. O işlemciye yazık etmeyin.

Benim boşta 35 ile 60 derece arası ama 60 dereceye biraz zor çıkıyor boşta. Oyunlarda sıcaklık normal ama hani bi sıkıntı yaşamadım undervolt düşündüm nasil yapacağımı bilemediğim için bıraktım öylece bir sorun teşkil etmiyor bana kalırsa. Boşta biraz kafayı yemiş gibi ısınma derecesi.😅😅😅 Alıştım artık takmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı