Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

4.2 MHz ve 1.2 Volta aldım deniyorum. Umarım sorun olmaz. Lightroomda ne zaman toplu export yapmaya çalışsam aşırı ısınmadan dolayı direk PC kendini kapatıyor.

Şu anda 95-100 derece arasını görüyorum lightroom ile.

Son düzenleme:
4.2 MHz ve 1.2 Volta aldım deniyorum. Umarım sorun olmaz. Lightroomda ne zaman toplu export yapmaya çalışsam aşırı ısınmadan dolayı direk PC kendini kapatıyor.

Şu anda 95-100 derece arasını görüyorum lightroom ile.

Hocam sizinkide bayağı çok stok soğutucu kullanıyosanız bence bir kontrol edin çünkü bir arkadaşımın başına geldi bir ayağını oturtamamış onunda aşırı ısınıyordu.

AIDA6410 dakikalık teste sonuç bu şekilde
15 dakikalık OCCT testinde de problem çıkmadı. Forumda Prime95 testi yapın dediler bu degerlede çekirdek 7 kapandı. Sizce voltaj artırıp Prime95 stabil hala gelmesi lazım mi?
İşlemcim 63W cekiyor bunu 150W mi yapmam lazım.

Dosya Ekleri

• 6DD0D690-4775-463E-B6D3-B2F478D3E538.png
    6DD0D690-4775-463E-B6D3-B2F478D3E538.png
    590,1 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
AIDA6410 dakikalık teste sonuç bu şekilde.
15 dakikalık OCCT testinde de problem çıkmadı. Forumda Prime95 testi yapın dediler bu degerlede çekirdek 7 kapandı. Sizce voltaj artırıp Prime95 stabil hala gelmesi lazım mi?
İşlemcim 63W cekiyor bunu 150W mi yapmam lazım.

Hocam Ansys tarzı analiz programları hariç hiçbir program Prime95 kadar yoramaz o ufak çapta algoritmik hesaplar yapıyor o yüzdende çok ciddi yük bindiriyor. 1 saatlik OCCT test yapın sorun çıkarmassa kullanmaya devam edin.

Hocam Ansys tarzı analiz programları hariç hiçbir program Prime95 kadar yoramaz o ufak çapta algoritmik hesaplar yapıyor o yüzdende çok ciddi yük bindiriyor. 1 saatlik OCCT test yapın sorun çıkarmassa kullanmaya devam edin.

Akşam eve geçince yapacağım. Prime95 15 dakika dayandı OCCT de dayanır diye umuyorum.

Merhaba,
Daha önce hiç overclock veya undervolt uygulaması yapmamış biriyim.
Son zamanlarda akıllı RGB yöntemi ile 80 derece üstüne ulaştığında kırmızı renge geçmesini ayarladığım bir formatta bilgisayarımı kullanmaya devam ediyordum. 1 ay öncesine kadar sorun yaşamazken şimdi işlemcim oyunlarda 75-85 arası gidip geliyor. Uzun süreli kullanımlarda bazen bu seviyeyi de aşabiliyor. (Bu sebeple işlemciyi stres testine sokmadım.)
Boştayken değerler çok anormal değil 37-50 arasında bir sıcaklık dalgalanması olmakta. Açıkçası soğutucum boştayken iyi çalıştığı için sorunun CPU tarafına giden voltajın dengesiz olmasından kaynaklı ısındığını düşünmekteyim. Diğer bileşenlerde anakart veya ekran kartımda böyle bir ısınma sorunu mevcut değil.
Bilgisayarda kullandığım bileşenler aşağıdaki gibidir.

-CPU: Ryzen 5 3600
-Anakart: ROG STRIX B450-F Gaming II
-GPU: ROG STRIX RTX 2070
-Soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r
-Kasa : MCB-B511D-KGNN-STU

Hiç undervolt işlemi yapmamış biri olarak umarım sorularımı mazur görebilirsiniz.

-Ryzen Master değişim uygulamasında değişiklik yapmak için herhangi bir ön hazırlık yapmak gerekli midir? Gerekli ise bunlar nelerdir?
-Ryzen Master uygulamasında girilen değerlerden sonra bilgisayarın kendini kapatması ne anlama gelmektedir?
Bir kere önerilenler gibi 1.3v belirleyerek clock speed'i 4.0 ayarladım. Sistem kendini kapatıp tekrar açınca biraz endişelendim ve işleme devam etmedim. Bunun herhangi bir bileşene zararı olabilir mi? Yoksa normal bir akış mıdır?

Yardım ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder, güzel günler dilerim.

Dosya Ekleri

• SıcaklıkDegerleri..jpg
    SıcaklıkDegerleri..jpg
    196,7 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba,
Daha önce hiç overclock veya undervolt uygulaması yapmamış biriyim.
Son zamanlarda akıllı RGB yöntemi ile 80 derece üstüne ulaştığında kırmızı renge geçmesini ayarladığım bir formatta bilgisayarımı kullanmaya devam ediyordum. 1 ay öncesine kadar sorun yaşamazken şimdi işlemcim oyunlarda 75-85 arası gidip geliyor. Uzun süreli kullanımlarda bazen bu seviyeyi de aşabiliyor. (bu sebeple işlemciyi stres testine sokmadım.)
Boştayken değerler çok anormal değil 37-50 arasında bir sıcaklık dalgalanması olmakta. Açıkçası soğutucum boştayken iyi çalıştığı için sorunun CPU tarafına giden voltajın dengesiz olmasından kaynaklı ısındığını düşünmekteyim. Diğer bileşenlerde anakart veya ekran kartımda böyle bir ısınma sorunu mevcut değil.
Bilgisayarda kullandığım bileşenler aşağıdaki gibidir.

-CPU: Ryzen 5 3600.
-Anakart: ROG STRIX B450-F Gaming II.
-GPU: ROG STRIX RTX 2070.
-Soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r.
-Kasa: MCB-B511D-kgnn-stu

Hiç undervolt işlemi yapmamış biri olarak umarım sorularımı mazur görebilirsiniz.

-Ryzen Master değişim uygulamasında değişiklik yapmak için herhangi bir ön hazırlık yapmak gerekli midir? Gerekli ise bunlar nelerdir?
-Ryzen Master uygulamasında girilen değerlerden sonra bilgisayarın kendini kapatması ne anlama gelmektedir?
Bir kere önerilenler gibi 1.3v belirleyerek clock Speed'i 4.0 ayarladım. Sistem kendini kapatıp tekrar açınca biraz endişelendim ve işleme devam etmedim. Bunun herhangi bir bileşene zararı olabilir mi? Yoksa normal bir akış mıdır?

Yardım ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder, güzel günler dilerim.

Ön bir hazırlığa gerek yok hocam. Sistemin kendini kapatması demek voltaj kurtarmamış demek olur. 1.4v vererek 4.2GHz de denemeler yapın yavaş yavaş kapanana kadar kapandıktan sonra kapanmayan değerlerde testler yapın sonra sorun çıkmassa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ön bir hazırlığa gerek yok hocam. Sistemin kendini kapatması demek voltaj kurtarmamış demek olur. 1.4v vererek 4.2GHz de denemeler yapın yavaş yavaş kapanana kadar kapandıktan sonra kapanmayan değerlerde testler yapın sonra sorun çıkmassa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Önerileriniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Benim aldığım işlemci 2019 üretimi olan silikonu diğerlerine nazaran daha yüksek voltaj seviyelerinde çalışmaya meyilli modellerdenmiş. 1.275 ile 4.00 çalışma sağlayabildim ancak, daha düşük stok gibi değerlerde de çalışsa benim için yeterli olacak. Sıcaklık sorunu benim açımdan performanstan daha önemli şu an, malumunuz piyasadaki dolar kuru durumlarından dolayı bazı tasarruflara ihtiyaç oluyor.

-Yük testlerini Ryzen Master üzerinden yaptım. Buradaki test uzunluğu 30 sn. kadar sürüyor. Cinebench gibi bir programla uzun süreli bir çalışma yapılması şart mıdır?
-Bunun yanı sıra BIOS üzerinden değişim yapmadan sadece Ryzen Master üzerinden yapılan değişimlerde, yeniden başlatma uyguladığımda kendim o profili aktif etmediğim müddetçe ilgili çalışma sıcaklıkları ve voltajlar uygulanmayacak anlamına geliyor öyle değil mi?

Eğer BIOS değişimi uygulanması şart derseniz;
BIOS tarafında değişimi yaparken herhangi bir rehberi baz alsam yeterli mi?
Bu rehberlerde yer almayan ama sizin tecrübe ettiğiniz dikkat edilmesi gereken bir nokta mevcut mudur?

Güzel günler dilerim.

Önerileriniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Benim aldığım işlemci 2019 üretimi olan silikonu diğerlerine nazaran daha yüksek voltaj seviyelerinde çalışmaya meyilli modellerdenmiş. 1.275 ile 4.00 çalışma sağlayabildim ancak, daha düşük stok gibi değerlerde de çalışsa benim için yeterli olacak. Sıcaklık sorunu benim açımdan performanstan daha önemli şu an, malumunuz piyasadaki dolar kuru durumlarından dolayı bazı tasarruflara ihtiyaç oluyor.

-Yük testlerini Ryzen Master üzerinden yaptım. Buradaki test uzunluğu 30 sn. kadar sürüyor. Cinebench gibi bir programla uzun süreli bir çalışma yapılması şart mıdır?
-Bunun yanı sıra BIOS üzerinden değişim yapmadan sadece Ryzen Master üzerinden yapılan değişimlerde, yeniden başlatma uyguladığımda kendim o profili aktif etmediğim müddetçe ilgili çalışma sıcaklıkları ve voltajlar uygulanmayacak anlamına geliyor öyle değil mi?

Eğer BIOS değişimi uygulanması şart derseniz;
BIOS tarafında değişimi yaparken herhangi bir rehberi baz alsam yeterli mi?
Bu rehberlerde yer almayan ama sizin tecrübe ettiğiniz dikkat edilmesi gereken bir nokta mevcut mudur?

Güzel günler dilerim.

Hocam OCCT de 1 saatlik test yapın muhakkak ben kendim yaparken yazdım yazıdada belirttim 8. dakikada sistem reset atmıştı sonra voltaj yükselttim kısa testlerde 1.10vlara kadar inmişti ancak testlerde kısa süre sonra resetliyordu. 30 saniye çok az bir süre. BIOS her zaman aktif etmek için bir de daha stabil oluyor. Birçok arkadaşım sadece FPS oyunlara girerken kullanıyor.

Merhaba,
Hayatımda hiç format atmayı bile bilmiyorken pandemi sayesinde herşeyden birşeyler öğrenmeye başladım ve ilk defa pc topladım.
İşlemci sıcaklığından muzdarip olduğum için senin konuya rastladım ki kendimi şanslı hissediyorum.
Öncelikle sistemim;
Msi B550 A-Pro Anakart
Amd Ryzen 5 3600
Corsair 2*8 3200 Mhz Ram
Sapphire Rx6600 Ekran kartı ve soğutması güzel olsun diye 240 mm sıvı soğutmada mevcut.
Pc yi topladıktan sonra Aida64 ile stres testinde 81 dereceyi görmüştüm. Acaba pompayı takarken işlemciye, yerinden mi oynattim diye tekrar montaj yaptım. Arctic Mx4 macun ile 77 derecelere düştü stres testinde.
Senin konuyu gördüm ve 2 saattir cesaretimi toplamaya çalışıyorum yapmak için. Yaptıktan sonra sonuçları paylaşırım.
Teşekkür ederim.
Emeğine sağlık
Arkadaşım tekrar merhaba,
Öncelikle teşekkür ederim.
Testleri şimdi bitirdim.
Dediğin gibi Ryzen Master programı ile 4.2 GHz özelinde voltajı kademeli düşürerek başladım.
1.3 V den başlayarak sırayla 1.2875-1.275-1.2625-1.25-1.2375-1.225-1.2125-1.2-1.1875-1.18125-1.175-1.1625 ve son olarak 1.15625 V ye kadar denedim. Her değerde Cinebench programında 10 dk lık test uyguladım. Hepsini başarıyla geçti.
Dediğin gibi işimi garantiye alayım diye OCCT programı ile tam 1 saat %100 yükte çalıştırdım.Burada da herhangi bir sorun yoktu. Bu 1 saat sonunda max. 58 derece gibi güzel bir değer yakaladım.
Bir de Prime95 ile deneme yapmak istediğimde ise 1.15625 V de 2 dk sonra, 1.1625 V de 3 dakika sonra , 1.16875 V de yaklaşık 13 dakika sonra Pc restart attı.
Bir kademe daha yükseltip 1.1750 V de tam 30 Dk deneme yaptım ve bu kez atmadı. Maksimum da 82 derece gibi bir rakam gördüm.
Kasa, bilgisayar masamın alt bölümünde biraz sıkıntılı bir bölgede olmasına rağmen iyi değerler.
Birkaç gün içinde yukarıya taşıyacağım.
Yalnız kafama takılan bir konu var. MSI anakart kullanıyorum ve Bios tan Core Performans Boost Disable, Cpu Ratio Değeri 42 ve CPU Core Voltaje değerini 1.1750 V yapmama ve kaydetmeme rağmen hatta bios ekranında gözükmesine rağmen tekrar test etmeye kalktığımda kaydettiğim değerler aktif değil, Voltaj yine 1.4 V lere çıktı.
MSI Dragon Center üzerinden manuel olarak ayarladım artık.
Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır? Nerde hata yapmış olabilirim?
Yeni değerlerle Aida64 Extreme de yarım saatlik test sonucu max. 69-70 derece değerleri aldım.
Bios ile ilgili yardımcı olabileceğin fikrin var mı?
Tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı