AMD Ryzen 5 3600X 1.4Volt ile 4.4GHz çalışmıyor

Aldığım işlemcinin OC potansiyeli garantili olsun diyenler için zaten X ve XT modelleri var. Ben XT almıştım fabrikadan 4.6 GHz geliyor zaten. 1.4v dinamik olarak sıkıntı değil fakat statik voltaj ile OC ile beni korkutuyor çünkü dinamik olarak mesela Prime95 açıyorsunuz PBO ile 1.4V'nin altını görmeyen işlemci tokat yemiş gibi oluyor 1.27'lere kadar düşürüyor ya da Cinebench açıyorsunuz 1.35'e düşürüyor kendisini fakat statik voltaj ile PBO açınca verdiğiniz ve frekansın altına düşmüyor, işlemci kendi güvenliğini düşünmüyor kısacası manuel OC modunda.

XT modelleri pek çok arkadaşımın başına bela oldu. Nedendir bilmem sıkıntılı vakalar yaşadık mavi ekranlar, çipset sorunları vs. vs. serüvenlerimize "X" modellerini sabitleyerek devam ediyoruz.

Ryzen 1 seriden beri kullanım sağlıyorum başlardaki vasat PBO - Ryzen Master deneyimlerimden sonra 2600 serisi kullandığım dönem içerisinde manuel OC' deneyimlerimde sonuçlar yakaladım. Şöyle ki başlarda bu güveni ve sağlamlığı yakalayamadığım için PBO - Ryzen Master - dynamic üçleminden kaçınıyorum statik değerler üzerinde OC yapıyorum.

Bu noktada beni en çok üzen ve bir daha kapısını aralamayacağım anakart üreticisi "MSI" oldu. Buna nazaran, şaşırtıcı derecede B450 - X570 (Asus TUF) serilerinden çok yüksek VRM ve voltaj performansı yakaladık. Şu an 3 arkadaş B450 TUF Pro 2 arkadaşım X570-PRO TUF Wi-Fi 1 arkadaşım X570 Gigabtyte Aorus Pro modelini kullanıyor. 1 arkadaşımızda X570 Tomahawk modeli var dalgalanma mevcut stabilite sağlayamıyoruz. Benim eski B450 Tomahawk çeşitli ses sorunları, OC voltaj sorunları, dalgalanmalar yarattı firmada çok yardımcı oldu sağ olsun maillere, aramalara, Twitter mesajlarına cevap vermeyerek :)

Genel PSU tercihimiz: FPS Hydro - Cougar GS-X - FSP aurum ve Corsair RMx axi serileri üzerinde.

Bu ürünlerde verim sağlayabildik hatta 3600' kullanan arkadaşta B450 TUF Pro modeli var bu kadar OC düşük voltaj bana yeter zaten 60-65 dereceyi geçmiyor diyerek daha da denemedi belki kurcalasa daha farklı şeylerde çıkarabilir.

Bu 1.27 - 1.35'ler zaman içerisindeki test süreçlerindemi meydana geliyor? Yoksa test başlar başlamaz mı bu duruma düşüyor? HWiNFO üzerinden takip edip Prime95 üzerin 4-8196k test aralığını 1 dakika boyunca yaptığımda stabil değerler görüyorum. Ne yaptığınızda böyle durumlara düştü bende bir test edeyim geri dönüş sağlayım.

XT modelleri pek çok arkadaşımın başına bela oldu. Nedendir bilmem sıkıntılı vakalar yaşadık mavi ekranlar, çipset sorunları vs. vs. serüvenlerimize "X" modellerini sabitleyerek devam ediyoruz.

Ryzen 1 seriden beri kullanım sağlıyorum başlardaki vasat PBO - Ryzen Master deneyimlerimden sonra 2600 serisi kullandığım dönem içerisinde manuel OC' deneyimlerimde sonuçlar yakaladım. Şöyle ki başlarda bu güveni ve sağlamlığı yakalayamadığım için PBO - Ryzen Master - dynamic üçleminden kaçınıyorum statik değerler üzerinde OC yapıyorum.

Bu noktada beni en çok üzen ve bir daha kapısını aralamayacağım anakart üreticisi "MSI" oldu. Buna nazaran, şaşırtıcı derecede B450 - X570 (Asus TUF) serilerinden çok yüksek VRM ve voltaj performansı yakaladık. Şu an 3 arkadaş B450 TUF Pro 2 arkadaşım X570-PRO TUF Wi-Fi 1 arkadaşım X570 Gigabtyte Aorus Pro modelini kullanıyor. 1 arkadaşımızda X570 Tomahawk modeli var dalgalanma mevcut stabilite sağlayamıyoruz. Benim eski B450 Tomahawk çeşitli ses sorunları, OC voltaj sorunları, dalgalanmalar yarattı firmada çok yardımcı oldu sağ olsun maillere, aramalara, Twitter mesajlarına cevap vermeyerek :)

Genel PSU tercihimiz: FPS Hydro - Cougar GS-X - FSP aurum ve Corsair RMx axi serileri üzerinde.

Bu ürünlerde verim sağlayabildik hatta 3600' kullanan arkadaşta B450 TUF Pro modeli var bu kadar OC düşük voltaj bana yeter zaten 60-65 dereceyi geçmiyor diyerek daha da denemedi belki kurcalasa daha farklı şeylerde çıkarabilir.

Bu 1.27 - 1.35'ler zaman içerisindeki test süreçlerindemi meydana geliyor? Yoksa test başlar başlamaz mı bu duruma düşüyor? HWiNFO üzerinden takip edip Prime95 üzerin 4-8196k test aralığını 1 dakika boyunca yaptığımda stabil değerler görüyorum. Ne yaptığınızda böyle durumlara düştü bende bir test edeyim geri dönüş sağlayım.

İlginçtir benim için çok keyifli bir çip oldu 3600XT 4.6 GHz ve 3800 MHz RAM OC ile kullandım. En ufak bir stabilite sorunu yaşamadım diyebilirim. Yakın zamanda işlemcimi 5600X ile değiştirdim o sebepten artık test yapma olanağım yok. Voltaj konusunda ise yine söylediğiniz voltaj düşüş ya da ses sorunlarını ben yaşamadım. Statik OC yaparken bu anakartta LLC seviyesini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

PBO ile kullanırken yükün ağırlığına göre voltaj değeri değişiyor bu Ryzen işlemcilerde normal bir durum. Oyunlarda ve masaüstünde 1.4v civarı çalışırken Prime95 small FFT testinde yarım saat bıraktıktan sonra en düşük 1.27v gördüm. Cinebench R20 çoklu çekirdek testi sırasında ise 1.35v değerini gördüm.

Son düzenleme:
İlginçtir benim için çok keyifli bir çip oldu 3600XT 4.6 GHz ve 3800 MHz RAM OC ile kullandım. En ufak bir stabilite sorunu yaşamadım diyebilirim. Yakın zamanda işlemcimi 5600X ile değiştirdim o sebepten artık test yapma olanağım yok. Voltaj konusunda ise yine söylediğiniz voltaj düşüş ya da ses sorunlarını ben yaşamadım. Statik OC yaparken bu anakartta llc seviyesini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

PBO ile kullanırken yükün ağırlığına göre voltaj değeri değişiyor bu Ryzen işlemcilerde normal bir durum. Oyunlarda ve masaüstünde 1.4v civarı çalışırken Prime95 small fft testinde yarım saat bıraktıktan sonra en düşük 1.27v gördüm. Cinebench R20 çoklu çekirdek testi sırasında ise 1.35v değerini gördüm.

Prime ile döngü başı 2 dakikadan Custom test yapıyorum yaklaşık 2 saat oldu. En düşük 1.331v görmüşüz bunun dışında vermiş olduğum 1.376v değeri sabit görünüyor.

Bende bir small fft deneyeyim, Cinebench hiç fark etmedim ona da bakarım birazdan.

RAM OC konularında 0 bilgiye sahibim hiç anlam veremedim anlatımı sağlam, XMP açıp bırakıyorum tek bildiğim bu 🤣 hesaplamaların nasıl yapılması gerektiğini anlatan da bir Türkçe kaynak bulamadım İngilizce kaynaklarda benim kafamı daha çok karıştırdı.

Prime ile döngü başı 2 dakikadan Custom test yapıyorum yaklaşık 2 saat oldu. En düşük 1.331v görmüşüz bunun dışında vermiş olduğum 1.376v değeri sabit görünüyor.

Bende bir small fft deneyeyim, Cinebench hiç fark etmedim ona da bakarım birazdan.

RAM OC konularında 0 bilgiye sahibim hiç anlam veremedim anlatımı sağlam, XMP açıp bırakıyorum tek bildiğim bu 🤣 hesaplamaların nasıl yapılması gerektiğini anlatan da bir Türkçe kaynak bulamadım İngilizce kaynaklarda benim kafamı daha çok karıştırdı.

Siz statik OC voltajı ile PBO'yu mu kıyaslıyorsunuz? İkisi çok farklı. 1.376'dan 1.331'e düşmeniz Vdroop'tur. Benim 1.4'den 1.27'ye düşmem ise işlemcinin FIT algoritmasının hız ve voltaj düşürmesinden kaynaklı. Otomatik kullanımda sıcaklık, güç tüketimi gibi değerler sürekli gözlenip ona göre voltaj veriliyor. Yani elbette manuel OC yaparken 1.4v verip 1.27'ye düşmüyorum, yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayın. Zaten manuel OC yaparken 1.4v vermeye korkarım açıkçası. :D

RAM OC konusunda haklısınız kapsamlı bir Türkçe kaynak yok, tüm kaynaklar yüzeysel seviyede. Ben oyun performansına katkısı yüksek diye giriştim, kullandığım RAM timingleri kısma konusunda kötü fakat voltaj artırmadan frekans artırabiliyor.

Şu an kullandığım 5600X o kadar iyi değil mesela, 3800 MHz'de stabil olmuyor. (Beta BIOS yüzünden diye düşünüyorum ama bakalım), bu yüzden 3600 MHz hızına düşürdüm, timingleri ona göre birazcık daralttım.

Siz statik OC voltajı ile PBO'yu mu kıyaslıyorsunuz? İkisi çok farklı. 1.376'dan 1.331'e düşmeniz vdroop'tur. Benim 1.4'den 1.27'ye düşmem ise işlemcinin fıt algoritmasının hız ve voltaj düşürmesinden kaynaklı. Otomatik kullanımda sıcaklık, güç tüketimi gibi değerler sürekli gözlenip ona göre voltaj veriliyor. Yani elbette manuel OC yaparken 1.4v verip 1.27'ye düşmüyorum, yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayın. Zaten manuel OC yaparken 1.4v vermeye korkarım açıkçası. :D

RAM OC konusunda haklısınız kapsamlı bir Türkçe kaynak yok, tüm kaynaklar yüzeysel seviyede. Ben oyun performansına katkısı yüksek diye giriştim, kullandığım RAM timingleri kısma konusunda kötü fakat voltaj artırmadan frekans artırabiliyor.

Şu an kullandığım 5600X o kadar iyi değil mesela, 3800 MHz'de stabil olmuyor. (beta BIOS yüzünden diye düşünüyorum ama bakalım), bu yüzden 3600 MHz hızına düşürdüm, timingleri ona göre birazcık daralttım.

Ben sizin manuel deneyiminizde böyle bir voltaj düşüşü var ve PBO açık olmadığı taktirde bu voltajı sabit göremediğiz şeklinde anladım. 😅 Bende şuan PBO kapalı, Vcore LLC High, Static OC mevcut 4.5GHZ'de 1.376V'da genel bi stabilite sağlıyorum (benim için sadece oyun ve AE / Prime render) işin matematiğini çok anlamıyorum Test benim için sağlam bi şekilde sonuçlanıyorsa benim için iş bitmiş oluyor.

Ram konusunda bilginiz varsa bi Makale'de bunun için yazın ben okur okur denerim 😂

Ben sizin manuel deneyiminizde böyle bir voltaj düşüşü var ve PBO açık olmadığı taktirde bu voltajı sabit göremediğiz şeklinde anladım. 😅 Bende şuan PBO kapalı, Vcore LLC High, Static OC mevcut 4.5GHZ'de 1.376V'da genel bi stabilite sağlıyorum (benim için sadece oyun ve AE / Prime render) işin matematiğini çok anlamıyorum Test benim için sağlam bi şekilde sonuçlanıyorsa benim için iş bitmiş oluyor.

Ram konusunda bilginiz varsa bi Makale'de bunun için yazın ben okur okur denerim 😂

Statik OC ile başlarda 1300X işlemcisi ile kullanıyordum, 3000 serisinde manuel OC ve PBO performansım çok yakındı birbirine fakat 5000 serisi ile PBO2 rakipsiz diyebilirim. 5800X kullanıcıları PBO2 ile 5 GHz tek çekirdek hızları görebiliyor mesela. Ben ise 5600X ile bazı çekirdeklerde 4.9 GHz görebildim fakat undervolt taraftarı olduğumdan bunu tekrar düşürdüm. Eğer bir gün 5000 serisine geçerseniz mutlaka PBO2'ye bir şans verin.

RAM konusunda vakit bulsam düşünüyorum fakat referanslarım büyük oranda yabancı kaynaklar olduğu için orijinal olmamasından dolayı eleştiri yerim diye korkuyorum. Kendim bir şeyler katmak istiyorum fakat elimde sadece 2 kit DDR4 bellek var ve sadece Ryzen için bilgiliyim. Hal böyle olunca ''benim ne haddime rehber yazmak'' gibisinden düşünüyorum.

Statik OC ile başlarda 1300X işlemcisi ile kullanıyordum, 3000 serisinde manuel OC ve PBO performansım çok yakındı birbirine fakat 5000 serisi ile PBO2 rakipsiz diyebilirim. 5800X kullanıcıları PBO2 ile 5 GHz tek çekirdek hızları görebiliyor mesela. Ben ise 5600X ile bazı çekirdeklerde 4.9 GHz görebildim fakat undervolt taraftarı olduğumdan bunu tekrar düşürdüm. Eğer bir gün 5000 serisine geçerseniz mutlaka PBO2'ye bir şans verin.

RAM konusunda vakit bulsam düşünüyorum fakat referanslarım büyük oranda yabancı kaynaklar olduğu için orijinal olmamasından dolayı eleştiri yerim diye korkuyorum. Kendim bir şeyler katmak istiyorum fakat elimde sadece 2 kit DDR4 bellek var ve sadece Ryzen için bilgiliyim. Hal böyle olunca ''benim ne haddime rehber yazmak'' gibisinden düşünüyorum.
Herhangi bir kurumda çalışmadığım için freelance iş geldikçe parça parça birşeyler yükseltiyorum, PSU tarafında biraz geri kaldım ilk hedefim güçlü verimli bi PSU almak. Sonrasında reach oranları yüksek max CL17 bi ram almak muhtemelen G.Skill Trident Z veya Royal serisini alırım diye düşünüyorum. Oyun tarafında 2K 144HZ 5700XT yetersiz kalıyor gpu yüklenmesi yaparım sanırım en son işlemci kalır diye düşünüyorum. 1-2 İş konusunda şansım yaver giderse yurtdışında bir yaşam sürebilirim o zaman bunları çok kolay elde edeceğim zaten hali hazırda topladığım ileride almak istediğim bir sistem mevcut.

Ram konusunda şahsen eleştirmeleri hiç önemli değil bence buna takılmayın, geçmişte kaç sevgilim olduğundan, nerede okuyup, ne iş yaptığımdan, ne oynadığım, ne giydiğime kadar hayatın her noktasında eleştiri alıyorum zaten fakat eleştril ile şekillendirmiyorum kendimi keyfim doğrultusundayım. Sizde bu doğrultuda paylaşın yarar sağlamış olursunuz ben gibi kendi işini kendi görmeye çalışcan çok insan var onlarda konuyu mutlaka inceleyecektirler. Ryzen için olsun önemli değil çalışmanızda bunu elinizdeki anakart işlemci için uygun bir şekilde test ettiğinizi .... değerlerini göz önüne aldığınızı söylersiniz. Her bir detayıda açılarsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı