İnceleme AMD Ryzen 5 5500 stok soğutucu sıcaklık sonuçları

Merhaba. Bugün sizlere, sistemimde bulunan Ryzen 5 5500'ün sıcaklık değerlerimi paylaşacağım. Bu sıcaklık değerlerini HWiNFO yazılımından kontrol ettim. İşlemciye uyguladığım yük testi ise Prime 95 Small FFTs seçeneği oldu.

Test Sistemi;
  • Lian Li Lancool II Mesh RGB (stok fanlar)
  • Ryzen 5 5500
  • Wraith Stealth stok soğutucu
  • MSI MPG B550 Gaming Plus
Yaşadığım şehir ve anlık sıcaklık;
  • Bilecik, 18 derece.
Oda sıcaklığını bilmiyorum ancak 18-21 derece arası bir şey referans aldığımızı varsayalım.

Ryzen 5 5500 ayarları;
  • PBO: Stok
  • Curve Optimizer: Stok
  • Ryzen Master: Stok
  • BCLK: Stok

Testi 7-8 dakika yapmayı uygun gördüm. Zaten Prime 95 belirli bir süreden sonra sıcaklık artışı yaşatmıyor. İlk 5 dakikalık süreçte çıkacağı maksimum değere çıkıyor, sonra o değerin 5 derece aşağılarında geziniyor.

1.png

Adsız.png

İşlemci, test sırasında maksimum 83 dereceye ulaşmış ve maksimum 83W güç tüketmiş. Anakartın VRM'leri ise test sırasında maksimum 39, çipset ise maksimum 29.5 dereceye ulaşmış.

İşlemci soğutucunun fanı test sırasında 2500 RPM civarlarında, kasa fanları ise test sırasında sırasıyla 780, 960 ve 950 RPM civarlarında gezinmekte.

Sonuç
Bu işlemciyi sonuç olarak hiçbirimiz Prime 95 gibi uygulamalarda sürekli olarak kullanmıyoruz. Gerçek hayat uygulamalarında bu sıcaklıkları asla görmeyeceğiz. Eğer benim kasam gibi hava akışı başarılı bir kasaya sahipseniz, 5500 için soğutucu masrafı yapmanıza kesinlikle gerek yok. Ama kasanızın hava akışı kötüyse, duruma bağlı olarak soğutucu almanız gerekebilir. Ama yine de benim naçizane önerim, önce sisteminize stok soğutucuyu kötü hava akışı olan bir kasaya sahipseniz bile takıp denemeniz olacaktır. Baktınız kullanım tarzınıza göre aldığınız sıcaklıklar normal, soğutucu masrafı yapmazsınız ve öyle kullanırsınız. Baktınız sıcaklıklar kötü, o zaman duruma ve bütçeye göre bir soğutucu alır yolunuza bakarsınız.

Curve Optimizer uygulayarak sıcaklıkları düşürmek mümkün ancak bu işi her kullanıcı yapmadığından dolayı daha genel bir paylaşımda bulunmak istedim.​

Neden 12400 ile kıyasladığınızı anlamadım. Sonuçta bu iki işlemci aynı dönemde bile çıkmadı ve birbirinin rakibi değiller. 5500 de öyle baştan yaratılma bir işlemci değil, 5600G'nin APU'su çıkartılıp yeniden piyasaya sürülen yeni bir versiyonu.
Zaten olay birbirinin rakibi olmamaların da. Ama diğer dediğin garip geldi 5600g bir tık eski mimari değil mi ? Pci 3.0 falan vardı o işlemci de sanırsam 5500 de mi öyle ?

Zaten olay birbirinin rakibi olmamalarında.
Birbirinin rakibi olmayan iki işlemcinin sergilediği güç tüketimi ve performans farklı olur illaki. Bunda yadırganacak bir taraf yok.
Ama diğer dediğin garip geldi 5600G bir tık eski mimari değil mi?
Değil. Cezanne mimarisine sahip ve bu mimari, Vermeer mimarisinden daha sonra piyasaya çıktı. Yani AMD'nin Raphael mimarisinden sonra en güncel mimarisi Cezanne oluyor.

Raphael (Ryzen 7xxx/7xxxX) > Cezanne (Ryzen 5xxxG) > Vermeer (Ryzen 5xxx/5xxxX)
PCI-e 3.0 falan vardı o işlemci de sanırsam 5500 de mi öyle?
Evet, 5500 de PCI-e 3.0. Zaten dediğim gibi, 5600G ile 5500'ün tek farkı birisinde APU var diğerinde yok. Bir de 200 MHz daha az 5500 o kadar.

Birbirinin rakibi olmayan iki işlemcinin sergilediği güç tüketimi ve performans farklı olur illaki. Bunda yadırganacak bir taraf yok.

Değil. Cezanne mimarisine sahip ve bu mimari, vermeer mimarisinden daha sonra piyasaya çıktı. Yani AMD'nin raphael mimarisinden sonra en güncel mimarisi cezanne oluyor.

Raphael (Ryzen 7xxx/7xxxX) > cezanne (Ryzen 5xxxg) > vermeer (Ryzen 5xxx/5xxxX)

Evet, 5500 de PCI-e 3.0. zaten dediğim gibi, 5600G ile 5500'ün tek farkı birisinde APU var diğerinde yok. Bir de 200 MHz daha az 5500 o kadar.

Rakip olmayan işlemciler de düşük olanın yüksek olandan çok güç harcaması mantıksız geliyordu da 5600G'nin dediğiniz gibi APU'su çıkarılmış versiyonu ise her şey rayına oturuyor.

Rakip olmayan işlemciler de düşük olanın yüksek olandan çok güç harcaması mantıksız geliyordu da 5600G'nin dediğiniz gibi APU'su çıkarılmış versiyonu ise her şey rayına oturuyor.
Hatta diğer Renoir mimarisine sahip olan 2 işlemcide de aynı durum söz konusu.

Ryzen 5 4500, Ryzen 5 4600G'nin APU'su çıkartılmış versiyonu.
Ryzen 3 4100, Ryzen 3 4300G'nin APU'su çıkartılmış versiyonu.

Hocam ekran kartınız nedir? Bu işlemci ile darboğaz yapmadan 1080p için RTX 3060, RX 6700 XT sıkıntı olur mu?

Hocam ekran kartınız nedir? Bu işlemci ile darboğaz yapmadan 1080p için RTX 3060, RX 6700 XT sıkıntı olur mu?
GT 710 kullanıyorum. Ana GPU'yu almak hala nasip olmadı :D 1080p için 6700 XT darboğaz yapar. 3060 da ucundan yapar ama çok üzeceğini sanmam. Arkadaşım 2070 Super ile kullanıyor ve darboğaz çok az var.

GT 710 kullanıyorum. Ana GPU'yu almak hala nasip olmadı :D 1080p için 6700 XT darboğaz yapar. 3060 da ucundan yapar ama çok üzeceğini sanmam. Arkadaşım 2070 Super ile kullanıyor ve darboğaz çok az var.
O zaman az daha bekleyip R5 5600 almak daha mantıklı.

Geri
Yukarı