AMD Ryzen 5600X OC değerleri

@deadfellow Bahsettiğin TDP ayarlarını yaptım ve çoklu CPU arttı bir tık. Ve teklide 674 puan oldu :D 120-100-100 yaptım ama diğer arkadaş için önerdiğin değerleri yazdım.
PBO2.jpg

Dostum "Precision Boost Overdrive" manuel yapacaksın. Sonra aşağı sekmede açılan yerde "Max CPU Boost Clock Override" ayarı 200 (positive) yapacaksın. "Precision Boost Overdrive Scalar" x5 yap. "Curve optimizer" kısmına gir. All core yap. Negative seç ve 20 yaz. Bunları dene...
Bu da dahil yarım saat içinde bir sürü ayar denedim ama hiçbirinde çekirdek hızını 4.7'ye sabitlediğim skorları alamadım. Acaba nerede sorun var?

Bu da dahil yarım saat içinde bir sürü ayar denedim ama hiçbirinde çekirdek hızını 4.7'ye sabitlediğim skorları alamadım. Acaba nerede sorun var?

Dostum sabit CPU frekans olmaz :) MSI Afterburner programı ile oyuna gir anlarsın. Sen dediklerimi yap CPU-Z test yap. En azından tekli çekirdek performansın 665 olsun olmuş demektir. PBO sabit yapmaz frekansı bildiğim kadarı ile boost olduğu zaman 4.8Ghz'lere ulaşıyor.

@deadfellow Bu arada AIDA64 stress test sıcaklık max 75 derece. Gerçekten iyi bir hava soğutucu kullanıyorum diyemem. Ve yeni anakart alınca işlemciyi eski anakarttan çıkarıp direkt yenisine taktım macun yenilemeden :D

Dostum sabit CPU frekans olmaz :) MSI Afterburner programı ile oyuna gir anlarsın. Sen dediklerimi yap CPU-Z test yap. En azından tekli çekirdek performansın 665 olsun olmuş demektir. PBO sabit yapmaz frekansı bildiğim kadarı ile boost olduğu zaman 4.8Ghz'lere ulaşıyor.
Core clock çarpanını AI Tweaker'dan 47 yapıyorum. Bütün çekirdekler oyun içi veya oyun dışı 4699 GHz'e sabitleniyor ve 645-655 arası single, 5150 multi skoru alıyorum. Core clock çarpanını Auto'ya çekip senin PBO ayarını yaptığımda, bazı çekirdekler 4.85 GHz pik noktasına çıkmasına rağmen 600-615 arası single, 4400 multi skoru alıyorum.

Core clock çarpanını AI Tweaker'dan 47 yapıyorum. Bütün çekirdekler oyun içi veya oyun dışı 4699 GHz'e sabitleniyor ve 645-655 arası single, 5150 multi skoru alıyorum. Core clock çarpanını Auto'ya çekip senin PBO ayarını yaptığımda, bazı çekirdekler 4.85 GHz pik noktasına çıkmasına rağmen 600-615 arası single, 4400 multi skoru alıyorum.
Alla alla tuhaf. BIOS'u default yapar mısın önce. Sonra dediğim şeyleri yaparsan daha fazla alman gerekiyor. Ben de daha önce Asus anakart kullanmıştım ve sana söylediğim bu ayarları yapıyordum.

Alla alla tuhaf. BIOS'u default yapar mısın önce. Sonra dediğim şeyleri yaparsan daha fazla alman gerekiyor. Ben de daha önce Asus anakart kullanmıştım ve sana söylediğim bu ayarları yapıyordum.
Bu arada şunu farkettim. Senin multiplier kısmın 45.8'ken benimki 38. Acaba bundan kaynaklı olabilir mi? Bıos'tan benim 47 yaptığım ayar sende auto mu?

Bu arada şunu farkettim. Senin multiplier kısmın 45.8'ken benimki 38. Acaba bundan kaynaklı olabilir mi? Bıos'tan benim 47 yaptığım ayar sende auto mu?
Tabii ki Auto. PBO yapınca Auto olması gerek. Sana tavsiyem diğer arkadaşta söylemiş all core frekans sabitlemek kötü. Ben mesela all core 4.750Ghz yapıyorum hiçbir sorun yok sabit şekilde çalışıyor ama CS:GO'da mikro kekelemelere sebep oluyor. PBO daha iyi performans veriyor.

Tabii ki Auto. PBO yapınca Auto olması gerek. Sana tavsiyem diğer arkadaşta söylemiş all core frekans sabitlemek kötü. Ben mesela all core 4.750Ghz yapıyorum hiçbir sorun yok sabit şekilde çalışıyor ama CS:GO'da mikro kekelemelere sebep oluyor. PBO daha iyi performans veriyor.
Ben başından beri yanlış menüden ayarlamayı yapıyormuşum. Sizin ayarları doğru menüden yapınca 638 single, 4800 multi aldım. Böyle de sıcaklıklar çok zıplıyor. 50 dereceyken Chrome açıyorum bir anda 60'a çıkıp geri düşüyor.

Prime95 testi nerede? :D
Prime95 uygulaması extreme şekilde zorluyor bilgisayarı. Hangi oyun Prime95 gibi zorluyor ki sistemi, ben hiç görmedim ve duymadımda. Yinede extreme stabil kontrol yapmak için iyi bir uygulama. Fakat ben oyuncuyum. Bunun için oyunlara eş değer şekilde stabil kontrol yapan programları deniyorum. Bu konuda AIDA64 stress testi en ideal bana göre. Prime95 hata vermiyor, fakat işlemci 85 derece olduğu için CPU frekans biraz düşüyor. Mevcut oyunlarımda test yaptım ve hiçbir oyunda CPU frekans düşmüyor. Prime95 test sırasında frekans 4.5-4.6Ghz drop oluyor ben de sadece. Bunuda kullandığım basit hava soğutucusuna ve yenilemediğim termal macuna bağlamak istiyorum. Bu arada Prime95 uygulaması uzun yıllar önce benim AMD Phenom II X6 1055T işlemcimi yakmıştı. Kimse inanmamıştı. "Sistem kendini koruma altına alıp kapatır" demişti, ama işlemcim o test sonrasında önce kapanmış, ve sonsuza kadar açılmamıştı. :) Benim böyle bir anım olduğu için Prime95 uygulamasını tercih etmiyorum. En azından OCCT Medium şekilde test etmek AIDA64'ten bir tık daha iyidir. Yine de favorim bir oyuncu olarak AIDA64 stress testi :p

Geri
Yukarı