AMD FX8120 OC Değerleri

Sunfrancisco

Centipat
Bir arkadaş tavsiyesi üzerine kartımı besleyebilmesi için, internetten video izleyerek OC yaptım. Normalde 3.1GHz hızında çalışan sistemimi 4.5 GHz hızına çıkarttım. Anlamadığım nokta değerler sizce normal mi, eski haline çevirmeli miyim?

Dosya Ekleri

• 45AE3EFE-8FE3-4516-AF45-419F93C28262.jpeg
    45AE3EFE-8FE3-4516-AF45-419F93C28262.jpeg
    631,9 KB · Görüntüleme: 106
Asus M5a97 Evo R2.0
Sıcaklık değeri boşta 32 ama oyuna girdiğimde 47 gördüm en yüksek. Dediğiniz programdan ısıya bakacaktım ancak pc kitlendiği için onu paylaşamıyorum.
Anakartınız işlem için gayet yeterli fakat güç kaynağınız yeterince güçlü mü ? Eğer güç kaynağınızda yeteri kadar iyi ise işlemi uygularken hata yapmış olabilirsiniz. Biosu sıfırlayın baştan uygulamanızı öneririm.

@Vemonder güç kaynağım Cooler Master 700Watt Silent Pro. Deneyip döneceğim.
@BilgisayarKurdu @Vemonder sizin rehberinizden faydalandım fakat biligsayar açılmadı, biosu sıfırlayıp internetten bir video vasıtası ile cpu voltage 1.40 dram 1.60 yaptım. Bilgisayar 4,5 ghz de açılıyor Prime95 programında çalıştırdım. Sıcaklık boşta 40 derece, %100 yükte sıcaklık 70 dereceye gelince kendini kitliyor, resimdeki hali kitlenmiş halidir. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.
04FAE2B0-846C-4CC9-89A0-B0808F32260D.jpeg

Dosya Ekleri

• F86FCCAB-F5B5-4543-9D4F-BC516077C944.jpeg
    F86FCCAB-F5B5-4543-9D4F-BC516077C944.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
@Vemonder Yardımcı olman bu kadar uzun sürecekse ben yardımcı olayım arkadaşa? Zaten çok yüksek deyip benim rehberimi kötülediğin voltaj değerlerinin 0,02V yakınındasın ve hala çalışmayı durduran çekirdekler görüyorum ekranda :)

@Sunfrancisco Senin için de uygunsa ben yardımcı olayım ancak bu saatten sonra yalnızca beni dinle sana zahmet. Farkındaysan rehberde yazanları uygulamak durumunda kalmaya başladın ancak hala stabiliteyi sağlayamıyorsun.
Eğer işlemcin gereğinden fazla ısınıyorsa bunun asıl suçlusu yüksek voltaj değerleri değildir, yetersiz soğutma sistemindir. Baktık ki stabilite sağlanan voltaj değerlerinde işlemci çok ısınıyor, en az frekans kaybı ile en çok voltaj indirgemesini sağlamaya çalışacağız.

Farkındaysan arkadaşın fikrine saygı duydum ve işine karışmadım, gelinen nokta yine benim söylediğim yer oldu. Sana detaylıca yardımcı olacağım, aktif olduğum için geri dönüş yapmam da kısa sürecek. 4.4GHz'de sistemi çok ısındırmadan stabiliteyi yakalayabilirsek bu iyi bir konum olur benim için; voltaj/frekans açısından.

Çekirdekler çalışmayı durduruyor, tek bir çekirdeğin durması veya tam verimle çalışmaması yaptığın hız aşırtma işlemini tamamen çöp eder. Tam yükte tüm çekirdekler sorunsuz şekilde çalışabilmeli ki stabil bir performans artışı yakaladığını iddia edebilelim. Yarın değerleri yollarım, deneyerek en verimli noktaya ulaşılır. Sıcaklıkları da göz ardı etmeden en verimli noktada karar kılarız; bazen 0,1GHz frekans artışı fazladan elde etmek için sistemi çok daha zora sokman gerekir; mantıklı olan ise eldeki ile yetinmektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı