AMD Ryzen 5600X OC değerleri

Prime95 testi nerede? :D
1656257104240.png

Kappa (buradaki degerler pbo degil, sadece 5600x ile kac Watta kadar cikabiliyorum diye merak etmistim o da 220W civariydi :D)

1656257147289.png

Prime95 uygulaması extreme şekilde zorluyor bilgisayarı. Hangi oyun Prime95 gibi zorluyor ki sistemi, ben hiç görmedim ve duymadımda. Yinede extreme stabil kontrol yapmak için iyi bir uygulama. Fakat ben oyuncuyum. Bunun için oyunlara eş değer şekilde stabil kontrol yapan programları deniyorum. Bu konuda AIDA64 stress testi en ideal bana göre. Prime95 hata vermiyor, fakat işlemci 85 derece olduğu için CPU frekans biraz düşüyor. Mevcut oyunlarımda test yaptım ve hiçbir oyunda CPU frekans düşmüyor. Prime95 test sırasında frekans 4.5-4.6Ghz drop oluyor ben de sadece. Bunuda kullandığım basit hava soğutucusuna ve yenilemediğim termal macuna bağlamak istiyorum. Bu arada Prime95 uygulaması uzun yıllar önce benim AMD Phenom II X6 1055T işlemcimi yakmıştı. Kimse inanmamıştı. "Sistem kendini koruma altına alıp kapatır" demişti, ama işlemcim o test sonrasında önce kapanmış, ve sonsuza kadar açılmamıştı. :) Benim böyle bir anım olduğu için Prime95 uygulamasını tercih etmiyorum. En azından OCCT Medium şekilde test etmek AIDA64'ten bir tık daha iyidir. Yine de favorim bir oyuncu olarak AIDA64 stress testi :p
Hiçbir test işlemcini yakmaz. Yanlışın var.

Eki Görüntüle 1432505

Kappa (buradaki degerler pbo degil, sadece 5600x ile kac Watta kadar cikabiliyorum diye merak etmistim o da 220W civariydi :D)

Eki Görüntüle 1432507
Oh miss :D

220 watt o işlemci için fazla değil mi ya? Benim canavara bile o kadar çektirmiyorum. :D
1656257357830.png

Hiçbir test işlemcini yakmaz. Yanlışın var.
Yemin ediyorum ki Prime95 bahsettiğim işlemcimi yakmıştı :) Kullandığım anakart basit bir şey'de değildi. PSU'da iyiydi. DH forumda aynen senin gibi herkes "yanlışın var" "böyle bir şey mümkün değil" gibi şeyler demişti. Ama yanmıştı. Başımdan geçen daha ilginç bir anımı anlatayım. GTX 400 serisi ekran kartlar çıkmıştı. GTX 470 almıştım. Markası inan ki dilimin ucunda ama bir türlü çıkaramıyorum. O zamanlar Zotac soğutma konusunda diğer markalara göre açık ara öndeydi. Ekran kartını sıfır almıştım ve 1 ay sonra bozulmuştu. Ekran kartının anakart'ın rengi siyahtı. Ve genelde hep siyah olurdu diğer markalarda dahil. Bana yeni gönderdikleri ekran kartının anakart rengi yeşildi. Tam olarak GTX 470 ısı değerlerini hatırlamasamda şöyle örnek vermek istiyorum farkı anlayabilmen için. Örnek genel olarak Zotac bile max sıcaklık 70 derece iken, benim ekran kartı sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyordu ve fanlar %30 çalışıyordu en fazla. Ben de bunu DH'da konu olarak açmıştım. O zamanlarda en iyi fiyatların üstünü bana teklif eden biri çıkmıştı. Çok şaşırmıştı herkes çünkü oyun içi FPS değerleri, stress testinden tut benchmark skorları hep aynıydı standartlara göre. O kişiye satmak için Beşiktaşa gitmiştim. Adamın evinin her yerinde bilgisayar parçaları vardı o derece manyaktı. Hemen ürünü alıp uzay montaj olan bilgisayara taktı. Adam gözleri ile görünce gülmekten duramadı ve şunu demişti "ben bunu hiçbir zaman satmam bu nasıl bir şey" demişti.

Intel’de sıcaklıkla orantılı gidiyordum ben. Sende bu şekilde gidebilirsin. Sıcaklık 85-90’a kadar hızı yükselt. Herhalde bu şekilde sorun olmaz Ryzen’de de. Ben 100 derece görmüştüm bir şey olmamıştı. Bitirdim de tabi o zaman testi.

Yemin ediyorum ki Prime95 bahsettiğim işlemcimi yakmıştı :) Kullandığım anakart basit bir şey'de değildi. PSU'da iyiydi. DH haberde aynen senin gibi herkes "yanlışın var" "böyle bir şey mümkün" değil demişti. Ama yanmıştı. Başımdan geçen daha ilginç bir anımı anlatayım. GTX 400 serisi ekran kartlar çıkmıştı. GTX 470 almıştım. Markası inan ki dilimin ucunda ama bir türlü çıkaramıyorum. O zamanlar Zotac soğutma konusunda diğer markalara göre açık ara öndeydi. Ekran kartını sıfır almıştım ve 1 ay sonra bozulmuştu. Ekran kartının anakart'ın rengi siyahtı. Ve genelde hep siyah olurdu diğer markalarda dahil. Bana yeni gönderdikleri ekran kartının anakart rengi yeşildi. Tam olarak GTX 470 ısı değerlerini hatırlamasamda şöyle örnek vermek istiyorum farkı anlayabilmen için. Örnek genel olarak Zotac bile max sıcaklık 70 derece iken, benim ekran kartı sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyordu ve fanlar %30 çalışıyordu en fazla. Ben de bunu DH'da konu olarak açmıştım. O zamanlarda en iyi fiyatların üstünü bana teklif eden biri çıkmıştı. Çok şaşırmıştı herkes çünkü oyun içi FPS değerleri, stress testinden tut benchmark skorları hep aynıydı standartlara göre. O kişiye satmak için Beşiktaşa gitmiştim. Adamın evinin her yerinde bilgisayar parçaları vardı o derece manyaktı. Hemen ürünü alıp uzay montaj olan bilgisayara taktı. Adam gözleri ile görünce gülmekten duramadı ve şunu demişti "ben bunu hiçbir zaman satmam bu nasıl bir şey" demişti.
Vallahi garip bir durum bir işlemcinin bozulması neredeyse imkansıza yakın, büyük ihtimal fabrika çıkışlı bir sorunu vardı. 4 Gün açık kalan Prime95 zulmünden geçen sistemlerim geldi aklıma. :D Fermi kartlar aşırı ısınıyor delid edip şu an bile kullanılabilir arıyorum ben de bir kart ancak 1k falan istiyorlar şaka gibi. :D

Vallahi garip bir durum bir işlemcinin bozulması neredeyse imkansıza yakın, büyük ihtimal fabrika çıkışlı bir sorunu vardı. 4 Gün açık kalan Prime95 zulmünden geçen sistemlerim geldi aklıma. :D Fermi kartlar aşırı ısınıyor delid edip şu an bile kullanılabilir arıyorum ben de bir kart ancak 1k falan istiyorlar şaka gibi. :D
Hatta DH'de açtığım konuyu buldum. Ama buraya paylaşmak yasak olur herhalde, neyse haha çok iyi güldüm ya. 11 sene önce bu arada :))) Ben de şaşırmıştım gerçekten. Bu arada 8600K işlemcisine Delid yapıp ben de zorlamıştım. 1055t işlemcinin bir problemi yoktu bence. Çünkü ilk kez işlemci için OC denemelerimde merak edip konu açmıştım, ve forumlara bakıyordum nasıl olduğu konusunda. Hem ne kadar yanlış bir BIOS uygulaması yapsamda sistem açılmazdı. Benim açılmış sıcaklıklar düşük olmuş hatta konuda yazmışım, sonra pat diye gitmiş. RIP 🤣

Hatta DH'de açtığım konuyu buldum. Ama buraya paylaşmak yasak olur herhalde, neyse haha çok iyi güldüm ya. 11 sene önce bu arada :))) Ben de şaşırmıştım gerçekten. Bu arada 8600K işlemcisine Delid yapıp ben de zorlamıştım. 1055t işlemcinin bir problemi yoktu bence. Çünkü ilk kez işlemci için OC denemelerimde merak edip konu açmıştım, ve forumlara bakıyordum nasıl olduğu konusunda. Hem ne kadar yanlış bir BIOS uygulaması yapsamda sistem açılmazdı. Benim açılmış sıcaklıklar düşük olmuş hatta konuda yazmışım, sonra pat diye gitmiş. RIP 🤣
Ben şans eseri öğrenmiştim hızaşırtmayı, pc açılırken BIOS falan bir şeyler yazıyordu dedim lan bu ne delete tuşuna bastım, basmaz olaydım bağımlılık yaptı.

@Takeshi Kovacs Dostum BIOS ayarlarını Default yaptın mı ? Belki yanlış bir şey yapıyorsundur.
Hocam ben zaten biosta çok ayar kurcalayan biri değilim. O yüzden defaulttan pek farkı yoktu. Xmp felan açık o kadar. İnternette araştırdığımda düşük skor alan çok insan gördüm. Belki de anakart performansı etkiliyor dur. Mesela ben az önce auto voltajda 4.8 Ghz sabitlemeyi denedim, bilgisayar açılmadı. Anakart kalitesi fark yaratıyor gibi ama emin de değilim.

Hocam ben zaten biosta çok ayar kurcalayan biri değilim. O yüzden defaulttan pek farkı yoktu. Xmp felan açık o kadar. İnternette araştırdığımda düşük skor alan çok insan gördüm. Belki de anakart performansı etkiliyor dur. Mesela ben az önce auto voltajda 4.8 Ghz sabitlemeyi denedim, bilgisayar açılmadı. Anakart kalitesi fark yaratıyor gibi ama emin de değilim.
Statik olarak 4.8Ghz all core yapabilmen için çok iyi soğutucu ve anakart olması gerek. Bilemiyorum belkide anakart ile alakalıdır. :/

Geri
Yukarı