AMD Ryzen 5600X OC değerleri

Auto'da bırakman daha iyi olacaktır. İşlemci sıcaklığını belirleyen şey voltaj değil Watt'dır. Chrome ağır bir işlemci gücü gerektirmiyor o yüzden o voltajın sıcaklık ile çok alakası yok. Hafif yüklerde 1.45Voltaj bile etki etmez sıcaklık olarak.
Benim sıradan bir kullanıcı olarak gözlemlerime göre hız arttıkça gereken voltaj artıyor. Voltaj arttıkça da direkt olarak sıcaklığa etki ediyor. Bütün çekirdekleri sabit hızda kullandığım dönemler küçük voltaj değerleri bile sıcaklığa etki ediyordu. Ve işlemin hafifliğinden bağımsız olarak işlemcinin çekirdek hızının yüksekliği etkiliyor diye düşünüyorum.

Benim sıradan bir kullanıcı olarak gözlemlerime göre hız arttıkça gereken voltaj artıyor. Voltaj arttıkça da direkt olarak sıcaklığa etki ediyor. Bütün çekirdekleri sabit hızda kullandığım dönemler küçük voltaj değerleri bile sıcaklığa etki ediyordu. Ve işlemin hafifliğinden bağımsız olarak işlemcinin çekirdek hızının yüksekliği etkiliyor diye düşünüyorum.
İşlemciyi %100 kulanan uygulamalarda Voltaj-Sıcaklık etkisi direk var evet. Ama hafif yüklerde farkedemeyeceğin kadar düşük olur bu fark.

Çekirdek hızları değişmedikten sonra neden performans kaybı yaşansın ki?
Tekli çekirdeğin 4850'ye çıkması gerekenden daha az bir voltaj çünkü o. Sen voltajı 1.35 görüyorsun ama aslında her çekirdeğe verilen voltaj farklı. Farzediyorum ki 4850'ye çıkan çekirdeğine 1.45 veriliyor, 4600'e çıkan çekirdegine 1.25V veriliyor gibi düşünebilirsin.

@deadfellow açıklamış. All core OC gibi düşünmemek lazım. Normal OC'de voltaj belirlediğin frekansa yetmezse çöker ama PBO'da çökmek yerine performans kısıyor.
Hocam ben TDP gibi değerleri ayarladığımız bölümü 120, 100, 100 yaptığımda nerdeyse her zaman stabil kullanıyordum fakat FIFA 22'de durduk yere oyun çökmesi/sistem restartlaması oluyordu. Bu ayarı autoya çekmek sorunu düzeltir mi?

Hocam ben TDP gibi değerleri ayarladığımız bölümü 120, 100, 100 yaptığımda nerdeyse her zaman stabil kullanıyordum fakat FIFA 22'de durduk yere oyun çökmesi/sistem restartlaması oluyordu. Bu ayarı autoya çekmek sorunu düzeltir mi?
Deneyebilirsin sansini kesin bir sey soyleyemem.

Deneyebilirsin sansini kesin bir sey soyleyemem.
Bu arada o ayarı auto'ya aldıktan sonra +10 single puanı -100 multi puanı elde ettim. Single puanı benim için daha önemli olduğu için daha iyi oldu. Fakat voltaj değeri 1.45 gibi yüksek değerlere çıkınca onun için de voltajı auto'dan offset moda geçirip offset değerini -0.06 ayarladım.

Güncelleme: Şimdiki ayarlarla RL girdim, daha önce hiç çökmeyen oyun 5 dakika içinde 2 kere çöktü. Benchmarkta %100 kullanımda çökmüyorken oyunda %18 kullanımda çökmesi de saçma geliyor.

Son düzenleme:
Bu arada o ayarı auto'ya aldıktan sonra +10 single puanı -100 multi puanı elde ettim. Single puanı benim için daha önemli olduğu için daha iyi oldu. Fakat voltaj değeri 1.45 gibi yüksek değerlere çıkınca onun için de voltajı auto'dan offset moda geçirip offset değerini -0.06 ayarladım.

Güncelleme: Şimdiki ayarlarla RL girdim, daha önce hiç çökmeyen oyun 5 dakika içinde 2 kere çöktü. Benchmarkta %100 kullanımda çökmüyorken oyunda %18 kullanımda çökmesi de saçma geliyor.
Çünkü tam yükten ziyade oyunda daha yüksek voltaja ihtiyaç duyar sistem ve sen voltajı düşürmüşsün. Aynı şekilde bende -30 curve ilave olarak -0.06 veriyorum offsetten ama silikon kalitem iyi olduğu için çökme olmuyor.

Çünkü tam yükten ziyade oyunda daha yüksek voltaja ihtiyaç duyar sistem ve sen voltajı düşürmüşsün. Aynı şekilde bende -30 curve ilave olarak -0.06 veriyorum offsetten ama silikon kalitem iyi olduğu için çökme olmuyor.
Curve -20 ve 15 yaptığımda oyunlar çöküyor. - 10'da henüz çökme yaşamadım fakat 4.85 GHz çıkan hız şu an max 4.775 oluyor ve sabit değil. Min 4.55 oluyor. Haliyle cpu z bench skorları düştü.

Benim tahminim o çekirdek hızı 4.8'in üstüne çıktığında oyunlarda çökme yapıyor. Bütün çekirdekler 4.6 iken hiç çökme yaşamamıştım. Voltaj yetmiyor desem 1.45'e çıkıyor daha ne kadar çekecek ki?

Geri
Yukarı