AMD Ryzen 7 2700 oyunda turbo frekansa yükselmiyor

Kéd

Kilopat
Daha fazla  
İşlemcim AMD Ryzen 7 2700, anakartım ASUS TUF-B450, soğutucu olarak CM Masterliquid 240 modeli. Şu an işlemci base clock hızında sitesinde baktığımda max base clock hızı 4.1 GHz yazmakta. Sistemi daha yeni topladım o yüzden şu an bir tek PUBG yüklü ve oyun içinde işlemci hızım 3.4-3.5 GHz civarlarında. Normalde 4.1 GHz kadar çıkması gerekmiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcim AMD Ryzen 7 2700, anakartım ASUS TUF-B450, soğutucu olarak CM Masterliquid 240 modeli. Şu an işlemci base clock hızında sitesinde baktığımda max base clock hızı 4.1 GHz yazmakta. Sistemi daha yeni topladım o yüzden şu an bir tek PUBG yüklü ve oyun içinde işlemci hızım 3.4-3.5 GHz civarlarında. Normalde 4.1 GHz kadar çıkması gerekmiyor mu?
4.1 GHz'e kadar çıkması için manuel olarak kendiniz overclock yapmalısınız. O işlemcinin normal hızı 3.2 GHz olması lazım.

CPU Z ile benchmark yapın. O sırada Görev yöneticisinden ya da MSI Afterbuner'dan hızına bakın.
Bende de İ7 4790 var, oyunlarda 3.8 kullanıyor arada 4'e çıkıyor. Normal olabilir.

BIOS'tan Core Performance Boost ayarı kapalıysa onu açın. Eğer açıksa, güç planını "Yüksek Performans" moduna alın.
BIOS baktım Core Performans Boost ayarına 2 seçenek var kapalı ve otomatik şuan zaten otomatik de. Yüksek performans ayarını deneyeceğim. Acaba oyuna göre mi artıyor çünkü PUBG de 3.4 GHz çalıştı LOL de 3.5 GHz de çalıştı bugün birkaç oyun daha yükleyeceğim onları da bir test ederim.

İşlemcinizin kullanım oranı kaç işlemci kendini kullanıma göre ayarlar mesela %10 kullanıyorsa 2.15 ghz'de kullanır fakat %100 ise 4.1 ghz'de kullanır.

CPU Z ile benchmark yapın. O sırada Görev yöneticisinden ya da MSI Afterbuner'dan hızına bakın.
Bende de İ7 4790 var, oyunlarda 3.8 kullanıyor arada 4'e çıkıyor. Normal olabilir.
3.45 GHz kadar çıktı
İşlemcinizin kullanım oranı kaç işlemci kendini kullanıma göre ayarlar mesela %10 kullanıyorsa 2.15 ghz'de kullanır fakat %100 ise 4.1 ghz'de kullanır.
%100 olunca da 3.45-3.5 GHz arasında değişiyor. Ama stres testinde %100 olunca oyunlarda %30-35 geçmiyor genelde.
Overclock ile sizce 4 GHz yükseltsem mi. Birde yükseltirsem voltaj arttırmalı mıyım?

Son düzenleme:
3.45 GHz kadar çıktı

%100 olunca da 3.45-3.5 GHz arasında değişiyor. Ama stres testinde %100 olunca oyunlarda %30-35 geçmiyor genelde.
Heralde Ryzen'de sadece tek çekirdeği 4.1 GHZ oluyor, R7 2700'ün kullanıcılarında da aynısı oluyor.
OC ile 4 GHZ'e çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı