AMD Ryzen 7 3700X MHz arttırma

Cnegzo

Kilopat
İyi forumlar. Yeni bir sistem topladım anakart MSI B550 PRO. Buraya girip işlemci hızını 3.6'dan 4.0'a aldım fakat voltaj değerleriyle oynamadım Auto şeklinde bıraktım. Bu bir sorun teşkil eder mi acaba? Voltajı elle yükseltmem gerekiyor muydu? OC konularına hiç hakim değilim araştırıyorum bir yandan da OC için standart voltajlar verenler var, dene test et diyenler var. Biraz karışık geldi bana voltaj değerleri. 4.3 hızında da çalışıyor fakat voltaj Auto olduğundan güvenemeyip 4.0'a çektim. Bir de RAM hızını RAM'lerin hızı olan 3600'e çektim, bunun için bir voltaj girmem gerekli mi acaba? Değerler şu şekilde:

Dosya Ekleri

• cpu.jpg
    cpu.jpg
    46 KB · Görüntüleme: 65
  • ram1.jpg
    ram1.jpg
    29,9 KB · Görüntüleme: 56
  • ram2.jpg
    ram2.jpg
    39,7 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım aynı işlemciyi kullanıyorum. İşlemciyi 4.00'a çektiğin zaman işlemciyi Auto'da bırakırsan işlemci ısın fazla olur. İşlemciyi 4, 3 GHz'de 1, 35 voltajla stabil kullanıyorum. Cinebenc 20 testinde 5200 puan alıyor. Sıvı soğutucu kullanıyorum. İşlemci boşta 42 derece yükte 55 derece.

Hocam bu konuda size @Shimada Sensei hocam yardımcı olabilir. Kendisi Süper Gizli OC tarikatı kurucusu ve lideridir.

Arkadaşım aynı işlemciyi kullanıyorum. İşlemciyi 4.00'a çektiğin zaman işlemciyi Auto'da bırakırsan işlemci ısın fazla olur. İşlemciyi 4, 3 GHz'de 1, 35 voltajla stabil kullanıyorum. Cinebenc 20 testinde 5200 puan alıyor. Sıvı soğutucu kullanıyorum. İşlemci boşta 42 derece yükte 55 derece.

Teşekkür ederim. 4.0 GHz'de önerbileceğiniz bir voltaj değeri var mı? 4.0 yeterli geliyor oynadığım oyunlar sebebiyle zorlanmıyor pc. Ama dediğiniz voltajı deneyeceğim yeni oyunlar edindiğimde sağolun.
Hocam bu konuda size @Shimada Sensei hocam yardımcı olabilir. Kendisi Süper Gizli OC tarikatı kurucusu ve lideridir.

Teşekkürler. Davetinizi kırmaz umarım :)

Sen 4 le falan uğraşma 4, 2'ye çek 1, 270 le bir daha uğraşmazsın 4 ile 4, 3 arasında sıcaklık farkı pek yok zaten olsa olsa 2 derece
Onu ancak deneyerek yaparsın bunu da en guzel cinebenc 20 ile denersin tüm çekirdekler aktif olduğu için eğer voltaj yeterli olursa testi tamamlar. Bu da seçtiğin voltajın yeterli olduğunu gösterir. Eğer sistem testi bitiremez yarıda kapatırsa anla ki voltajın yetersiz demektir. Aşama aşama yükselt tamamen sorunsuz test bitene kadar.

Sen 4 le falan uğraşma 4, 2'ye çek 1, 270 le bir daha uğraşmazsın 4 ile 4, 3 arasında sıcaklık farkı pek yok zaten olsa olsa 2 derece
Onu ancak deneyerek yaparsın bunu da en guzel cinebenc 20 ile denersin tüm çekirdekler aktif olduğu için eğer voltaj yeterli olursa testi tamamlar. Bu da seçtiğin voltajın yeterli olduğunu gösterir. Eğer sistem testi bitiremez yarıda kapatırsa anla ki voltajın yetersiz demektir. Aşama aşama yükselt tamamen sorunsuz test bitene kadar.

Tamamdır. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim elinize sağlık.

Bencmark 20 testini tamamladıysa bırakın öyle kalsın sistemin boştaki sıcaklık değerlerini de paylaşırsanız güzel olur.

Teşekkür ederim. 4.0 GHz'de önerbileceğiniz bir voltaj değeri var mı? 4.0 yeterli geliyor oynadığım oyunlar sebebiyle zorlanmıyor pc. Ama dediğiniz voltajı deneyeceğim yeni oyunlar edindiğimde sağolun.

Teşekkürler. Davetinizi kırmaz umarım :)
4.1 ghz 1.1 voltaj stok sogutucu ile max 75 derece yukte

Yeni konular

Geri
Yukarı