AMD Ryzen 7 4800H laptop Boost'u kapalı kullanmak sorun oluşturur mu?

Feyzi Unal

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhabalar.
Ryzen 7 4800H.
GTX 1650 Ti.
2x8= 16 GB 3200 MHz RAM.

Bu tarz bir Lenovo Ideapad Gaming 3 Laptop'a sahibim.

Oyunlar da işlemci her zaman en son frekansta çalışıyor. Yani hep 4300 MHz'de. Hiçbir şekilde alta inip yükseldiği gibi bir şey olmuyor. Haliyle bu da aşırı ısınma yapıyor. Ben de Denetim Masası, güç işlemlerinden işlemci Boost'unu devre dışı bıraktım hep. Her zaman böyle kullanıyorum. Özellikle oyunlar da falan açmıyorum. 80'i görmüyor bu şekildeyken. Şimdi merak ettiğim: İşlemciyi temel frekans hızlarında kullanmak, Boost'u hep kapalı, devre dışı şekilde kullanmak herhangi bir sorun vs. olumsuz durum gibi bir takım şeyler oluşturur veya sebep olur mu?

Bir şey olmaz, bende i5 10200h işlemci var, turbosuz kullanıyorum, soğutucu sipariş ettim, soğutucu geldiğin'de, 3.8'e sabitlicem hızını.

Hocam merakımdan soruyorum bende de aynı laptop var o şekilde fazla FPS kaybı yaşıyor musunuz ve Lenovo Vantage hangi ayarda?
Vantage hep performansta tabi ki. Başka diğer ayarlarda oyun oynattırmaz pek zaten. FPS Kaybı da dişe dokunur gözle görünür bir kayıp yaşamıyorum. Pek çok oyunda test ettim ve baktım hatta neredeyse hiç etkisini görmedim.

Vantage hep performansta tabii ki. Başka diğer ayarlarda oyun oynattırmaz pek zaten. FPS Kaybı da dişe dokunur gözle görünür bir kayıp yaşamıyorum. Pek çok oyunda test ettim ve baktım hatta neredeyse hiç etkisini görmedim.

Fan sesleri ne durumda hocam?
Çok rahatsız oluyorum performansta ve denge modunda.

İşlemci base clockta çalışır (2.9GHz imiş). İşlemci odaklı oyunlarda FPS düşüşü yaşarsın, diğer oyunlarda pek performans kaybedeceğini sanmam.

Herkese merhabalar.
Ryzen 7 4800H.
GTX 1650 Ti.
2x8= 16 GB 3200 MHz RAM.

Bu tarz bir Lenovo Ideapad Gaming 3 Laptop'a sahibim.

Oyunlar da işlemci her zaman en son frekansta çalışıyor. Yani hep 4300 MHz'de. Hiçbir şekilde alta inip yükseldiği gibi bir şey olmuyor. Haliyle bu da aşırı ısınma yapıyor. Ben de Denetim Masası, güç işlemlerinden işlemci Boost'unu devre dışı bıraktım hep. Her zaman böyle kullanıyorum. Özellikle oyunlar da falan açmıyorum. 80'i görmüyor bu şekildeyken. Şimdi merak ettiğim: İşlemciyi temel frekans hızlarında kullanmak, Boost'u hep kapalı, devre dışı şekilde kullanmak herhangi bir sorun vs. olumsuz durum gibi bir takım şeyler oluşturur veya sebep olur mu?

Aşırı ısınmadan kastınız kaç derece?

Geri
Yukarı