AMD Ryzen 7 7800x3D sistem tavsiyesi

LTT kanıtladı 7800x3D'nin çok bir cacık olmadığını.Sadece 1080p'de çok ızıcık öne atıyor, o da 200 frame alıyorsan 5 frame daha ekliyor.

Şu an elinizde oyunlarda 13900K performansı veren bir işlemci ve ömrü epey uzun olması beklenen bir platform var hocam çöpe atılan bir şey yok canınızı sıkmayın. Şu anlık DDR4 ile DDR5 arasında oyunlarda aman aman bir fark yok, DDR5'i geleceğe yatırım olarak düşünebilirsiniz. Üstelik sıfırdan sistem toplamışsınız galiba, sıfırdan toplayan ve bütçesi olan birisi için DDR4 mantıksız olurdu zaten.

Evet linkteki ürünü kullanıyorum ama fiyatı çok artmış bu fiyata alınmaz. İlla bu olsun derseniz amazon.com.tr üzerinden amazon germany satıcılı olarak 3 bin bandına ara sıra satışa açılıyordu galiba.

Daha uygun fiyatlı bir soğutucu da iş görür. Tam yükteki ve oyun içi değerleri Noctua NH-U14S soğutucuyla bir incelemede bu şekilde ölçülmüş. Noctua NH-U14S 6 bakır ısı borulu tek kule bir hava soğutma. Oradan ne tür bir soğutucu yeterli olur hesap edersiniz ama ne alırsanız alın yine de araştırmadan almayın.

Eki Görüntüle 1764797Eki Görüntüle 1764798

Hocam teşekkür ederim bilgilendirme için. Uzun zamandır bu işlemciyi bekliyordum ve toplamışken DDR5 bi sistem toplayım dedim. Bugün de bütün parçalarım geldi bi soğutucu almamıştım. Soğutucusuz çalıştırmayı denedim malum çalışmadı. (Benim bilgi eksikliğim.) Bana soğutucu konusunda da fikir verirsen sevinirim. Dediğiniz gibi sizin kullandığınız soğutucu aşırı pahalandı piyasada olmadığı için. Elinde olanlarda pahalı satıyor.

Sistemin son hali ;

- AMD Ryzen 7 7800X3D
- MSI Radeon RX 580 Gaming 8G
- Kingston Fury Beast RGB AMD EXPO 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL36
- MSI PSU MPG A850G
- MSI PRO B650-P WiFi
- COOLER MASTER MASTERBOX TD500 V2

LTT kanıtladı 7800x3D'nin çok bir cacık olmadığını.Sadece 1080p'de çok ızıcık öne atıyor, o da 200 frame alıyorsan 5 frame daha ekliyor.
7600X-RTX 4090 ikilisini 2K monitörde kullanırken 150 FPS üstünü zar zor gördüğüm ve ara sıra FPS drop giren oyun 7800X3D'den sonra 220 FPS'lere peak atmaya başladı ve ortada drop diye bir şey kalmadı. Performans artışını ilk elden deneyimleyen birisi olarak tüm inceleme basınının söylediğinin tam tersini söyleyen bir kanalın neyi kanıtladığı umurumda değil açıkçası.

7600X-RTX 4090 ikilisini 2K monitörde kullanırken 150 FPS üstünü zar zor gördüğüm ve ara sıra FPS drop giren oyun 7800X3D'den sonra 220 FPS'lere peak atmaya başladı ve ortada drop diye bir şey kalmadı. Performans artışını ilk elden deneyimleyen birisi olarak tüm inceleme basınının söylediğinin tam tersini söyleyen bir kanalın neyi kanıtladığı umurumda değil açıkçası.
Sizin drop yeme sebebiniz 4090 ile 7600x kullanmanız, sorsanız söylerdim zaten. Yani 7900x'de alsaydınız aynı performansı alacaktınız. Buradaki arkadaşın 4090 almayacağını düşünürsek, çok da bir şey değişmeyecekti.

Genelde parayla satın alınan inceleme basınını, kendi test merkezi olan bağımsız ve köklü bir kanalına yeğlemeniz üzücü bir seçimdir ama saygı duyarım.

Sizin drop yeme sebebiniz 4090 ile 7600x kullanmanız, sorsanız söylerdim zaten. Yani 7900x'de alsaydınız aynı performansı alacaktınız. Buradaki arkadaşın 4090 almayacağını düşünürsek, çok da bir şey değişmeyecekti.

Genelde parayla satın alınan inceleme basınını, kendi test merkezi olan bağımsız ve köklü bir kanalına yeğlemeniz üzücü bir seçimdir ama saygı duyarım.
Drop yediğim oyunlar online ve optimizasyonu sıkıntılı birkaç oyundu, diğer hiçbir oyunda drop sorunum yoktu onu belirteyim.

@balikeat @arandur @messinicocugu @Uchiha Shisui @NipponChemiConKYCap

Arkadaşlar sıvı soğutucu önerisinde bulunabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
360m olarak buna bakabilirsiniz hocam:

Geri
Yukarı