AMD Ryzen Sistem Toplamak

mepreh

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben 1 ay içerisinde bilgisayar toplamayı düşünüyordum AMD olarak. Fakat göründüğü üzere ekran kartlarının stokları ya yok ya da aşırı pahalı. Bu yüzden istediğim bileşenleri bulamıyorum.

Ilk sorum: AMD bilgisayar toplamam için ne kadar süre beklemem lazım? Ve sizce beklemeyip GTX 1600 (bu kartında stok ve fiyat durumu iç açıcı değil) alıp yoluma devam mı etmeliyim (stok ve fiyat durumu açısından.)
Ikıncı sorum: AMD Ryzen 5 1600x ve soğutucu aldığım takdirde Ryzen 5 1600'den ne kadar farklı bir seçim olur?

Son olarak VEGA kartlarından bahsediliyor benim şu an için ekran kartı bütçem en fazla 1500 civarlarında. Sizce bu kartları beklemeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef stok ve fiyat sorunu var ekran kartlarında dediğiniz gibi.
Beklemeniz en sağlıklı karar olur, Ağustos-Eylül gibi RYZEN ve RX 580'li bir sistem toplarsınız.
VEGA kartları, GTX 1070 ve sonrası için AMD'nin göstereceği bir alternatif olduğundan fiyatlarının 1500 ₺ dolaylarında olacağını pek sanmıyorum.
İkinci sorunun yanıtını veremeyeceğim, fikrim yok o konuda :)

OC yapacaksanız 1600 alın. Ben pek iyi bilmiyorum OC işinden anlamam ama işlemci de biraz iyi performans verebilsin diyorsanız 1600X almalısınız. X olan sınıf kendini kullanılan soğutucuya göre otomatik olarak OC ediyor.

Güçlü bir soğutucu ünite her iki durum için de gerekli. Çünkü hem daha sessiz çalışır hem de elektronik parçalar ne kadar düşük sıcaklıklarda çalışırlarsa o kadar uzun ömürlü olurlar. 25-30 derece aralığında çalışan bir parça 50-60 derecede çalışan muadiline göre daha uzun ömürlü bir performans sunar.

yaklaşık 6-7 ay içersinde eteryum vb. şeyler için ekrankartları çıkacak ozaman stoklar ve fiyatlar düzelir acelen varsa gtx lerden başka çaren yok gibi

Bana kalırsa Vega mimarisi oyuncular için çok da bir anlam ifade etmeyecek. Çok net hatırlamıyorum fakat sıvı soğutmasız versiyonu bile 899$ gibi uçuk bir fiyata sahip.(Kastettiğim kart Vega Frontier Edition olarak geçiyor ve neredeyse GTX 1070 performansı, hatta bazı oyunlarda onun daha aşağısında bile kalıyor.)
Bana kalırsa Vega mimarisi GTX 1070 ve üzeri kartları daha çok grafik tasarım gibi konularda gerisinde bırakacak. Sadece oyun odaklı bir sistem istiyorsanız, size tavsiyem GTX 10xx serisini almanız. Eğer ben beklemek istiyorum derseniz GTX 20xx serisini bekleyebilirsiniz.

Bana kalırsa Vega mimarisi oyuncular için çok da bir anlam ifade etmeyecek. Çok net hatırlamıyorum fakat sıvı soğutmasız versiyonu bile 899$ gibi uçuk bir fiyata sahip.(Kastettiğim kart Vega Frontier Edition olarak geçiyor ve neredeyse GTX 1070 performansı, hatta bazı oyunlarda onun daha aşağısında bile kalıyor.)
Bana kalırsa Vega mimarisi GTX 1070 ve üzeri kartları daha çok grafik tasarım gibi konularda gerisinde bırakacak. Sadece oyun odaklı bir sistem istiyorsanız, size tavsiyem GTX 10xx serisini almanız. Eğer ben beklemek istiyorum derseniz GTX 20xx serisini bekleyebilirsiniz.
Çıkan Vega FE kartı profesyonellere yönelik bir kart. Ve GTX1080'in biraz aşağısında kalıyor. GTX 1070 diyerek abartmışınız hocam maalesef.
Ki daha sürücüler tam olarak çıkmadı bile. AMD'nin oyuncu kartları RX Vega olarak gelecek, sürücüleri ise oyuncular için ayrı olacak ve FE'den %20 kadar daha yüksek performans verecek özel sürücüler ile birlikte. Bu değer ise GTX 1080Ti'ın bir tık daha üstü. Ve fiyatı bahsettiğiniz gibi 900$ değil. 1080Ti'dan daha düşük bir değer.
Lütfen yorum yaparken dikkat edelim.
Ek olarak, GTX20xx serisine daha 10 yıl var.

Çıkan Vega FE kartı profesyonellere yönelik bir kart. Ve GTX1080'in biraz aşağısında kalıyor. GTX 1070 diyerek abartmışınız.
Ki daha sürücüler tam olarak çıkmadı bile. AMD'nin oyuncu kartları RX Vega olarak gelecek, sürücüleri ise oyuncular için ayrı olacak ve FE'den %20 kadar daha yüksek performans verecek özel sürücüler ile birlikte. Bu değer ise GTX 1080Ti'ın bir tık daha üstü. Ve fiyatı bahsettiğiniz gibi 900$ falan değil. 1080Ti'dan daha düşük bir değer.
Lütfen bilgisizce yorum yazmayalım.
Ek olarak, GTX20xx serisine daha 10 yıl var.

Sanırım baktığım kaynaklar pek de güvenilir değilmiş. Uyarı için teşekkür ederim. Ayrıca hatadan ötürü konu sahibinden özür dilerim.

Toplam bütçe belirtirseniz eğer belki yardımcı olabiliriz.
Şuan NewEgg'de MSI GTX 1060 6G Mini modelinin kargo ve vergi dahil ücreti 1277TL.
MSI GeForce GTX 1060 DirectX 12 GTX 1060 AERO ITX 6G OC 6GB 192-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 HDCP Ready Video Card - Newegg.com

Hepinize mesajlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Hocam fiyat aralığını 4500 ve altı olarak düşünüyorum ultradan biraz aşağı çekince elim ayağım titremiyor( tabi en az 1 sene keyfini çıkarmak isterim:)) o yüzden biraz da evladiyelik sistem toplamak istiyorum ortalama 4 yıl en az mediumda idare edecek. Kafamda birşeyler var ama fikirlere açığım tabiki

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı