Rehber AMD sistemlerde FPS düşmesi önlemi

Arkadaşlar selam, ASUS RX 6600 kullanıcısıydım.
Çoğu oyunda anlık FPS düşmesi sorunu yaşıyordum, ayrıca sürücü bazen çöküyordu.
Böyle bir çözüm buldum ve şaka gibi ama cidden sorunların çok büyük bir kısmını çözdü, hatta kalmadı diyebilirim.
Sorunun çözümünü şöyle buldum.
Temiz bir format attım, (Windows 10).
Ardından Windows'un kendi kurduğu, AMD driver ile beraber oyunları çalıştırdım ve sonuç karşısında şok oldum diyebilirim.
AMD Adrenalin gibi, programlar olmadan, Windows kendi kurduğu driver cidden çok stabil herhangi bir sorun ile hiçbir şekilde karşılaşmadım.
İsteyen kişiler deyenebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten anlamadığım şekilde bu yöntem işe yarıyor. Üstüne Rx 570'lerde yaşanan kronik çökme sorununu da genel anlamda gideriyor. Sürücülerde sürekli FPS artıyor, ama Adrenalin kurunca sistemde bir şeyler oluyor.

WattMan candır gerisi heyecan. RX 7900 XT kullanıyorum. Ne zaman Full kurulum yapsam WattMan hatası alırım. Mininal kurulum yaptım aylar evvel 1 kere bile almadım hata. Ayarları falan yapamıyorsunuz edemiyorsunuz demeyin, NVIDIA driver kurunca ayar mı yapıyorsunuz ya da hata mı alıyorsunuz WattMan gibi? Full kurulum yapınca ne veriyorsa minimal kurulumda da veriyor AMD zaten. Tek fark ReLive ve WattMan dediğimiz overclock ayarları yüklenmiyor.

11 kullanıyorum.

Ne gibi ayarı doğru yapmamış olabilir mesela?
Geliştirilmiş senkronizasyon gibi deneysel özellikler var, bazı ayarlar AMD tarafından yönetiliyor, bunları kesinlikle kapatmak gerekiyor. Şuan aklımda olmayan bir ayar var global renk ayarlarından tutun freesync özellikleri gibi gibi.

Ben FPS oyunları için keskinleştirme ve gecikme önlemeyi açıyorum.

Grafik oyunları için de daha iyi görüntüler için kaliteyi yükseltiyorum.
İstersen ayarları ss atabilirim.

WattMan candır gerisi heyecan. RX 7900 XT kullanıyorum. Ne zaman Full kurulum yapsam WattMan hatası alırım. Mininal kurulum yaptım aylar evvel 1 kere bile almadım hata. Ayarları falan yapamıyorsunuz edemiyorsunuz demeyin, NVIDIA driver kurunca ayar mı yapıyorsunuz ya da hata mı alıyorsunuz WattMan gibi? Full kurulum yapınca ne veriyorsa minimal kurulumda da veriyor AMD zaten. Tek fark ReLive ve WattMan dediğimiz overclock ayarları yüklenmiyor.
5 aydır Asus 7900xt kullanıyorum. Bir kere bile wattman hatası almadım full sürüm kurulu deneme amaçlı OC de kullandım.

FPS drop vs asla yaşamadım.

Nvıdıa kullanırken de bir çok ayar yapıyordum.
Görüntü keskinleştirme bazı oyunlarda FPS kısıtlama veya görüntü kalitesini artırmak gibi.

Geliştirilmiş senkronizasyon gibi deneysel özellikler var, bazı ayarlar AMD tarafından yönetiliyor, bunları kesinlikle kapatmak gerekiyor. Şu an aklımda olmayan bir ayar var global renk ayarlarından tutun FreeSync özellikleri gibi gibi.

Ben FPS oyunları için keskinleştirme ve gecikme önlemeyi açıyorum.

Grafik oyunları için de daha iyi görüntüler için kaliteyi yükseltiyorum.
İstersen ayarları SS atabilirim.

5 aydır ASUS 7900XT kullanıyorum. Bir kere bile WattMan hatası almadım Full sürüm kurulu deneme amaçlı OC de kullandım.

FPS düşmesi vs asla yaşamadım.

NVIDIA kullanırken de birçok ayar yapıyordum.
Görüntü keskinleştirme bazı oyunlarda FPS kısıtlama veya görüntü kalitesini artırmak gibi.

Senin gibi 100 kişi olsa 10 tanesi hata almaz. WattMan sistem bileşenlerini bile seçip kafasına göre hata veren bir overclock aracı hatası. Bu hatadan ben minimal kurulumla kurtuldum. Full kurulumda sıfır Windows 11'de kurdum yine BF2042'de ve diğer oyunlarımda WattMan yedim. Benim kartın bile sorunu olabilir çünkü WattMan kurulu Full driver kurduğum zaman kart kendi kendine 2850MHz Core clock GPU seviyesine kadar Boost editor kendini. Ama minimal kurulumda 2560MHz yukarısına Boost etmiyor GPU.

Bilinçsiz, bilgisiz kullanıcı değilim dostum. Her AMD kartı her AMD driver ile tam verimlilik ile çalışmıyor maalesef. Öyle olsaydı bugün pazar payları daha büyük olurdu AMD ekran kartlarının. Ben ati Radeon zamanından beri kullanıcısıyım bu arada. 25 sene önce de böyleydi ati yani AMD.

Arkadaşlar selam, ASUS RX 6600 kullanıcısıydım.
Çoğu oyunda anlık FPS düşmesi sorunu yaşıyordum, ayrıca sürücü bazen çöküyordu.
Böyle bir çözüm buldum ve şaka gibi ama cidden sorunların çok büyük bir kısmını çözdü, hatta kalmadı diyebilirim.
Sorunun çözümünü şöyle buldum.
Temiz bir format attım, (Windows 10).
Ardından Windows'un kendi kurduğu, AMD driver ile beraber oyunları çalıştırdım ve sonuç karşısında şok oldum diyebilirim.
AMD Adrenalin gibi, programlar olmadan, Windows kendi kurduğu driver cidden çok stabil herhangi bir sorun ile hiçbir şekilde karşılaşmadım.
İsteyen kişiler deyenebilir.

Hocalar bende ASRock RX 6600 8 GB kullanıcısıyım, bahsettiginiz gibi droplar yaşamıyorum AMD Adrenalin son surumunu kullanmaktayim. Ekran kartı üreticisinin overclock oranlarına göre bu çökme olayları yaşanmakta sorun bundan dolayi olabilir veya bahsettiginiz gibi.

Bende de 7900XT var ama ben OC falan anlamadığım için driver only kurdum bende de hiç sıkıntı yok kart boşta 2780 MHz ile çalışıyor.

GPU'da aynı CPU gibi. Her GPU kalitesi aynı değil aynı model olsa da. Bende Full driver kurulum yapınca 2850MHz kadar Boost yapıyor, minimal kurunca 2560MHz civarı takılıyor. Gözlemlediğim kadarı ile AMD driver ve WattMan overclock arayüzü her GPU için sabit bir OC potansiyeli ile Boost yapıyor. Bu değerleri kaldıran şanslı arkadaşların GPU'lar WattMan görmezken, benim gibi daha düşük kalitede GPU silikonuna sahip kişiler WattMan hatası alabiliyor sanırım. Tabii ki bunlar benim gözlemlerim ve düşüncelerim. Doğruluğunu ispatlayamam. Ama denemelerim ve araştırmalarımdan sonra bu şekilde bir yorumlama bana mantıklı geldi.

GPU'da aynı CPU gibi. Her GPU kalitesi aynı değil aynı model olsa da. Bende Full driver kurulum yapınca 2850MHz kadar Boost yapıyor, minimal kurunca 2560MHz civarı takılıyor. Gözlemlediğim kadarı ile AMD driver ve WattMan overclock arayüzü her GPU için sabit bir OC potansiyeli ile Boost yapıyor. Bu değerleri kaldıran şanslı arkadaşların GPU'lar WattMan görmezken, benim gibi daha düşük kalitede GPU silikonuna sahip kişiler WattMan hatası alabiliyor sanırım. Tabii ki bunlar benim gözlemlerim ve düşüncelerim. Doğruluğunu ispatlayamam. Ama denemelerim ve araştırmalarımdan sonra bu şekilde bir yorumlama bana mantıklı geldi.
Adrenalin full kuurlunca gerçekten çok sıkıntı yaratıyor. Sizdeki kartı bilmem ama özellikle RX 570 gibi kronik sorunu olan kartlarda aşırı derecede sapıtıyor. Oyunda sürekli crash yiyorum. Full kurulumda denemediğim yöntem kalmamıştı. Driver only veya minimal kurunca daha iyi bir hal aldı. Önceden günde 5-6 kez yediğim WattMan hatalarını neredeyse hiç yememeye başladım. Bu konuda kart üreticilerinde de sorun var. Bazıları yüksek MHz yapıyorlar. Haliyle WattMan'da otomatik olarak OC edince kart sınırlarını aşıyor. En azından bende böyle. Dediğim gibi başka kartları bilemem.

Adrenalin Full kuurlunca gerçekten çok sıkıntı yaratıyor. Sizdeki kartı bilmem ama özellikle RX 570 gibi kronik sorunu olan kartlarda aşırı derecede sapıtıyor. Oyunda sürekli crash yiyorum. Full kurulumda denemediğim yöntem kalmamıştı. Driver only veya minimal kurunca daha iyi bir hal aldı. Önceden günde 5-6 kez yediğim WattMan hatalarını neredeyse hiç yememeye başladım. Bu konuda kart üreticilerinde de sorun var. Bazıları yüksek MHz yapıyorlar. Haliyle WattMan'da otomatik olarak OC edince kart sınırlarını aşıyor. En azından bende böyle. Dediğim gibi başka kartları bilemem.

Ben RX 580 ile çok yaşadım bahsettiklerini, çok haklısın. Yalnız AMD değişik bir marka mıknatıs gibi. Gül gibi RTX 2060S'den yükseltme ihtiyacım için RTX 4070 Ti alacağım diye evden çıktım, eve geri RX 7900 XT ile döndüm. Nasıl oldu hala anlamadım bazen düşünüyorum niye bile bile böyle yaptım anlam veremedim. :) 20GB RAM falan derken eve gelip WattMan yediğimde gerçekten o RX 580 zamanlarım gözümün önünden geçmişti ama o kadar korkunç olmadı bu sefer.

Yeni konular

Geri
Yukarı