AMD Smart Access Memory etkin olmuyor

akaBlackLight

Kilopat
Daha fazla  
Geçtiğimiz günlerde AMD 5000 serisi ekran kartlarınada sam desteğini getirdi. BIOS'tan tüm gereken ayarları ReSize BAR, above 4 GB decodingi açtım ve CSM'yi kapattım. yapmama rağmen GPU-Z'de BIOS'dan ReSize BAR'ı etkinleştirmemişim gibi gözüküyor. Hatta ReSize BAR'ı vs kapattım eski haline getirdim PC'yi daha sonra tekrar aktif ettim ancak yine aynı hata ile karşılaştım. Radeon Software'de aktif olarak gözüküyor ancak GPU-Z'de BIOS'ta ReSize BAR aktif olarak gözükmüyor. Ayrıca aygıt yöneticisinde "büyük/ geniş bellek aralığı" de yazmıyor. Neden böyle bir sorun yaşıyorum?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    67,6 KB · Görüntüleme: 378
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    25,1 KB · Görüntüleme: 391
Son düzenleyen: Moderatör:
Disk bölüm türü GPT olması gerekiyormuş onuda kontrol ettim zaten UEFI bios var GPT. Neyde sorun var anlamadım bu arada SAM 5000 serisi ekran kartlarına geldi 2-3 hafta önce.
Bendede aynı sorun var bu şekilde gözüküyor.
1632590125826.png

Geçtiğimiz günlerde AMD 5000 serisi ekran kartlarınada sam desteğini getirdi. BIOS'tan tüm gereken ayarları ReSize BAR, above 4 GB decodingi açtım ve CSM'yi kapattım. yapmama rağmen GPU-Z'de BIOS'dan ReSize BAR'ı etkinleştirmemişim gibi gözüküyor. Hatta ReSize BAR'ı vs kapattım eski haline getirdim PC'yi daha sonra tekrar aktif ettim ancak yine aynı hata ile karşılaştım. Radeon Software'de aktif olarak gözüküyor ancak GPU-Z'de BIOS'ta ReSize BAR aktif olarak gözükmüyor. Ayrıca aygıt yöneticisinde "büyük/ geniş bellek aralığı" de yazmıyor. Neden böyle bir sorun yaşıyorum?
Pci bus diye birşey var bende sadece onda büyük bellek aralığı yazıyor.

Bende de aynı sorun var bu şekilde gözüküyor.Eki Görüntüle 1173635

PCI bus diye bir şey var bende sadece onda büyük bellek aralığı yazıyor.

Evet şimdi baktım PCI bus da cidden öyle bir şey yazıyor ama bunun sam ile alakası olabilir mi? Benim sanki oyunlardaki FPS biraz arttı gibi yoksa psikolojik mi böyle oldu anlayamadım :D

Benim GPU-Z ekranım da sende ki gibi, oyunlara girdiğimde GPU kullanımı sürekli düşüyor, sabit değil. Hiç akıcı değil, ne zaman BIOS'a girip 4G ve Resize Bar'ı kapatırsam, sorun o zaman düzeliyor ve oyunlar akıcı oluyor.

Benim GPU-Z ekranım da sende ki gibi, oyunlara girdiğimde GPU kullanımı sürekli düşüyor, sabit değil. Hiç akıcı değil, ne zaman BIOS'a girip 4G ve ReSize BAR'ı kapatırsam, sorun o zaman düzeliyor ve oyunlar akıcı oluyor.

Bende böyle bir sorun yok ancak bu ReSize BAR ve 4G'yi açtıktan sonra FPS artışını hissettim. Galiba 5000 serisi ekran kartlarına sam desteği yeni geldiği için GPU-Z de falan yanlış gösteriyor.

Bende böyle bir sorun yok ancak bu ReSize BAR ve 4G'yi açtıktan sonra FPS artışını hissettim. Galiba 5000 serisi ekran kartlarına sam desteği yeni geldiği için GPU-Z de falan yanlış gösteriyor.
GPUZ ye gelen güncelleme notlarında 5000 serisi için sam algılama getirilmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı