AMD Smart Access Memory sistemi kilitliyor

MMeTaL

Femtopat
RAM
GSkill, CL16, 3600 MHZ
SSD veya HDD modeli
2 x Samsung 980 PRO 500GB
Ekran kartı
AMD Sapphre Nitro+ 6700XT
Anakart
MSI X570 Gaming Pro Carbon
İşlemci
R9 5900X
Merhaba, 1 yılı aşkın süredir (3-5 senede bir format atıp baştan Windows kurulumu yaparım) PC ortada hiçbir şey yokken ve sadece internetten video izlerken (Exxen, Netflix, Amazon) kilitleniyor. Kilitlenmekten kasıt mouse hareket ediyor ve alt+tab ile pencereler arasında geziyor fakat o açılan pencerelerde hiçbir şey yapamıyorsunuz.

CTRL + ALT + DEL ve haliyle ALT + F4 işlemiyor veya görev yöneticisi manual olarak da açılmıyor. Kısacası mouse' un hareketi dışında hiçbir şey çalışmıyor ve tek çözüm reset atmak (fiziksel olarak) oluyor. Reset sonrası da şaka gibi ama hiçbir şey olmamış gibi pc bir sonraki kilitlenmeye kadar olması gerektiği gibi çalışıyor. Gel gelelim bu problemden ötürü kafayı yemek üzereyim! Var mı bu v.b bir sorun yaşayan da çözen? İnternette çok araştırdım fakat garip bir problem olduğundan herhangi bir çözüme ulaşamadım! Zira herkesteki problemler ile benim yaşadığım farklılık arz ediyor.

Kullandığım bilgisayar R9 5900X + RX 6700XT + 48GB 3600 MHZ Ram + 500+500 GB Samsung 980 PRO şeklinde ve en son olarak az önce bu Smart Access Memory özelliğini de kapattım. Oyun oynama alışkanlığım yok ve PhotoShop dışında pek program da kullanmıyorum ve yıllardır da PC' yi undervoltage şekilde 1.3V olarak kullanıyorum.

Not: SAM kapattığımdan sonraki 2 gündür de herhangi bir kilitlenme yaşanmadı. Eğer ki 1 yıldır çözüme ulaştıramadığım bu problem çözüldüyse çok mutlu olacak olmamın yanında bu problemi çözmüş olacağım sanırım. ☺️

Evet 3. günde az önce yine Youtube' da video izlerken aynı şekilde bir kilitlenme yaşandı. İşin özü bu garip kilitlenme sorununu halen çözebilmiş değilim. Sıcaklık kaynaklı olmadığına da eminim ama ne yapılabilir konusunda halen bir çözüm bulabilmiş değilim ...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı