AMD Software: Adrenalin Edition otomatik GPU hız aşırtması zararlı mı?

FrostPM

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, AMD'nin kendi programında performans kısmında yer alan GPU hız aşırtması zararlı mı? Ekran kartının ömrünü kısaltma gibi bir durumu var mıdır?

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-06_015001915.png
    resim_2023-07-06_015001915.png
    95,3 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleyen: Moderatör:
Yok, sorun olmaz ben yıllardır öyle kullandım. Ama artık manuel overclock&undervolt yapıyorum , daha fazla performans daha az sıcaklık ile kullanabilirsin.
Overclockun kartın ömrünü kısaltması için en sıcak noktanın (junction temp) 110 civarı olması ve bu şekilde kullanmaya devam etmen gerekir.

Yok, sorun olmaz ben yıllardır öyle kullandım. Ama artık manuel overclock&undervolt yapıyorum, daha fazla performans daha az sıcaklık ile kullanabilirsin.
Overclockun kartın ömrünü kısaltması için en sıcak noktanın (junction temp) 110 civarı olması ve bu şekilde kullanmaya devam etmen gerekir.

Eyvallah reis yapıyorum o zaman.

Hiç bir sorun olmaz ekran kartları zaten belli bir voltaj üstünde kendini kapatıp korumaya alıyor senin kritik değeri geçmen engelleniyor. Bu korumayı kaldırmak için ekran kartını hackleyen bitcoinci aveller için aynı durum geçerli değil ama yanar onların kartları. Bitcoin madencisinden almadıysan kartı sorun olmaz.

Sorun olmaz çünkü çok az overclock yapıyor otomatik ayar. Afterburner'da bayağıdır var bu ayar. FPS artışı veya sıcaklık düşüşü görmedim. Yani benim cihazda bir işe yaramadı.

Yap sonra o ekranda stres testi var birkaç dakika çalıştır. Sıcaklık değerlerine bak en sıcak nokta 100'ü geçmesin. Donma vs gibi hata da vermiyorsa rahatlıkla kullanı.

Dediğini yaptım 1 dakika boyunca sıcaklık Max 65 66 civarına çıktı güç tüketimi yine aynı şekilde en fazla 96W falan oldu.

Merhaba arkadaşlar, AMD'nin kendi programında performans kısmında yer alan GPU hız aşırtması zararlı mı? Ekran kartının ömrünü kısaltma gibi bir durumu var mıdır?

Forumlarda araştırdıktan ve uygun değerleri bulduktan sonra kendin voltajını ayarlayarak overclock yapmanı öneririm. Benim RX 570 otomatik hız aşırtmada FurMark'ta 3FPS fark etmesine rağmen nedense 3-4 derece fazla ısınıyordu. Ben de voltajını kendim ayarlayarak 1400MHz'ye overclockladım sorunsuz çalışıyor.

Forumlarda araştırdıktan ve uygun değerleri bulduktan sonra kendin voltajını ayarlayarak overclock yapmanı öneririm. Benim RX 570 otomatik hız aşırtmada FurMark'ta 3FPS fark etmesine rağmen nedense 3-4 derece fazla ısınıyordu. Ben de voltajını kendim ayarlayarak 1400MHz'ye overclockladım sorunsuz çalışıyor.
Şimdi kaç fps fark ediyor?

Geri
Yukarı