AMD sürücü Zaman Aşımı hatası

Soap1907

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, daha önce bununla ilgili bir konu açmıştım ve @kino hocamın desteğiyle o anlık sorunlarım çözülmüştü. O konunun linki:

Artık bu problem iyice çığırından çıktı. O zaman arka planda oyun açıksa, Chrome vb. tarayıcılar üzerinden video açtığımda hata alıyordum. Şimdi ise Windows Media Player üzerinden basit bir ders videosu izlerken ve arka planda hiçbir şey açık değilken hata alıyorum. Ya AMD sürücü Zaman Aşımı hatası geliyor, ya da sistem direkt kilitleniyor ve güç tuşu ile kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum. Reset tuşu da iş görmüyor bu durumda. Canımı sıkmaya başladı. Biraz araştırınca şu konuyu buldum:

Burada VRAM hızını 50 MHz düşürmekten söz edilmiş ve bir başka öneri de Düşük Voltaj GPU seçeneği olmuş. Bu VRAM düşürme denen şeyi nasıl yapabilirim (MSI Afterburner'da kurulu sistemimde, onunla yapılıyorsa)? Ayrıca bu Düşük voltaj GPU oyun performansını düşürür mü?

Bu sorun bende ve bir arkadaşımda mevcut. İkimizde de Chrome'da izlerken yapıyordu ve Chrome ayarlarından donanım hızlandırmayı kapatınca çözülmüştü. Şimdi ise dediğim gibi, herhangi bir videoyu Windows üzerinde izlerken de yapıyor. Bu hatayı aldığımız driver sürümleri:

Adrenaline 20.11.2 WHQL, 20.12.1, 21.1.X, 21.2.X, 21.3.1.

Arkadaşımın ve benim sistemlerimiz (arkadaşımınki 1.5, benimki 2 aylık sistem. İlk kullanmaya başladığımız 2-3 haftada sorun yaşamadık. Sonrasında driver güncellemesi falan yapmadığımız halde bu hatalar olmaya başladı. Driver güncelledik, yine devam etti.)

Intel i3 10100F.
MSI B460M-A PRO.
Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT SF 4 GB. (tek fanlı model, ısınma sorunu asla yok)
2X Adata XPG Gammix D30 8 GB DDR4 3000 MHz RAM.
Patriot Burst 120 GB SSD.
Toshiba 1 TB 7200 RPM HDD.
Zalman ZM600LX-II 600W PSU.
HP 1080p 60Hz 20.7" monitör.

Intel i3 10100F.
MSI B460M-A PRO.
Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT SF 4 GB. (tek fanlı model, ısınma sorunu asla yok)
2X Adata XPG Gammix D30 8 GB DDR4 3000 MHz RAM.
Samsung 860 EVO 500 GB SSD.
Seagate 1 TB 5400 RPM HDD.
Zalman ZM600LX-II 600W PSU.
1080p televizyon ve 768p 18.5" PRO2000 monitör. (ikisinde de hata alıyoruz)

Sistemlerin oyun performansında hiçbir sorun yok. FH4'de Ekstrem ayarlarda 50-60 FPS, Warzone'de yüksek ayarlarda 60 FPS alıyoruz. FurMark test sonuçlarımız çok iyi, hiçbir sorun yok bunlarda. Yardımlarınızı bekliyorum, özellikle şu iki konuda:

1- VRAM hız düşürme nasıl yapılır?
2- Düşük Voltaj GPU oyun performansını düşürür mü?

Biraz uzun oldu sanırım, ama çok sıkmaya başladı. Teşekkür ederim sabrınız ve destekleriniz için şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:

Deniyorum hocam.
Güç artırımı işe yaramadı, yine kilitlendi sistem. Diğer aşamalara geçeceğim ama sormak istediğim bir şey var.
Güç limiti ayarını orijinal haline getirerek mi devam edeyim, yoksa değiştirdiğim gibi mi kalsın?

Son düzenleme:
Deniyorum hocam.

Güç artırımı işe yaramadı, yine kilitlendi sistem. Diğer aşamalara geçeceğim ama sormak istediğim bir şey var.
Güç limiti ayarını orijinal haline getirerek mi devam edeyim, yoksa değiştirdiğim gibi mi kalsın?
Değiştirdiğiniz gibi kalmalı yoksa yeterince güç alamaz kart.

monitörünüz FreeSync destekli mi?
Deniyorum hocam.

Sorununuz çözülmediyse size anlatacağım adımları uygulayın sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Son düzenleme:
FreeSync yok maalesef.

O zaman dediğim adımları uygulayın. Masaüstüne gelin sağ alt tarafta tarih ve saate sağ tıklayıp tarih saat ayarlayı açın. Saati otomatik olarak ayarla ve saat dilimini otomatik ayarla seçeneklerini aktif edin saatinizi eşitleyin başlığı altındaki şimdi eşitleye tıklayın bilgisayarınızı yeniden başlatın sorununuz çözülmüş olacaktır aynı hatayı alıyordum bu şekilde sorunum çözüldü.

Dediklerimi uyguladınız mı?

FreeSync yok maalesef.

Bu anlattıklarımı yapmadan önce Radeon 21.3.1 sürümünü yükleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı