Rehber AMD sürücülerde kasma problemi

Merhaba arkadaşlar foruma sadece akşam üstü giriyorum ve çoğu kez "RX 6xxx" ekran kartım var, ve anlık donmalar vs yaşıyorum diyen arkadaşları görüyorum ve elimden geldiğince hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama sabah konu açan arkadaşlar arada kaynıyor, bu çözümü o yüzden ana konu olarak açmak istedim.
Bildiğiniz gibi 23.9.2 ve 23.9.3 sürücüleri sorunlu bu konuda, eğer bu sürücüleri kullanıyorsanız çözümü paylaşıyorum.

1.)- İlk olarak ekran kartı modelinizi öğrenin, (illaki herkes biliyordur ama detay yapacağım) eğer bilmiyorsanız ise Windows'ta alttaki arama çubuğuna "DxDiag" yazıp üstten "ekran" butonuna tıklayın, aşağıda görüntü bağdaştırıcıları yazması lazım oradan modelinizi öğrenin.

2.)- Tarayıcınıza girip 'RX ****' eski driverlar yazın ve en üstteki çıkan siteye tıklayın.
Screenshot_2023-10-17-20-30-55-781_com.google.android.googlequicksearchbox-edit.jpg

3.)- Açılan siteden Windows sürümünüzü (10, 11) seçin.
Screenshot_2023-10-17-20-37-08-611_com.android.chrome-edit.jpg

4.)- Önünüze çıkan sayfada "23.9.1 WHQL" olan driveri bulun ve indirin.
Screenshot_2023-10-17-20-37-32-531_com.android.chrome-edit.jpg

5.)- İndikten sonra dosya yöneticisine girip indirdiğiniz 23.9.1 isimli driveri kurun.

Tebrikler artık donma sorunları olmayacak, sadece uygulama içinden yeni sürümlere güncellemeyin, oto güncelleme açıksa da kapatın.

Yapamayanlar ve soruları olanlar varsa yazabilir hepinize dönüş yapacağım.

Hocam bu her oyunda olmuyor bana starfield, Battlefield, gta4 ve valorantta bu sorun yok CS go dada yoktu dün akşam CS 2 yi ilk defa oynadım ve bu sorun var oyuna özelmi bu sorun AMD nin genel sorunu olsa tüm oyunlarda olmazmı
Hocam 22.9.1 sürümünde evet cs2 de takılmalar var. Ama sadece ilk maç oluyor. O yüzden sıkıntı etmedim. 1 el DM atıp girince çok sorun olmaz.

Oyunlara ilk girdiğiniz genel de 1 2 saat drop yersiniz bunun nedeni shadercache in depolanmasıdır. Yani örneğin Valorant'ı indirdiniz 1 2 maç çok drop yersiniz sonra düzelir genel de insanlar bunu AMD de daha çok yaşıyor fakat sizin düzelmiyorsa bir problem vardır. Son sürümler stabil değil 23.9.1 ve 23.8.2 stabil şu an genel olarak düzelmezse onlardan birine geçebilirsiniz.
Hocam 22.9.1 sürümünde evet cs2 de takılmalar var. Ama sadece ilk maç oluyor. O yüzden sıkıntı etmedim. 1 el DM atıp girince çok sorun olmaz.
Evet CS de 1 maç girdim ve maç bitmeden bu sorun yüzünden ama sizin dediğiniz 1-2 saat fazla değil mi? Ben günde genelde 1-1,5 saat falan oynuyorum

Bir firma bu kadar mı sorunlu olur ya? Yıllardır yok sürücüsü çöker, yok arayüzü donar. Yıllardır işin içindesin, nasıl beceremiyosun böyle basit şeyleri aklım almıyor AMD.

Dostum AMD kullanan arkadaşlar gayet net anladı. Kasma donma sorunu dediğimiz sorun normal bir durum değil. Mesela masaüstünde rastgele gezinirken aniden 1FPS'e düşmesi ve reset atmak haricinde yapacak birşeyinin olmaması sorunu. Yarım saatte 1 reset atıyorsun mesela düşün. Donanım yetersizliğinden değil yani sorun.

6500XT kullandım 1 veya 1.5 yıl şu an 6700 kullanıyorum 1 veya 1.5 yıl oldu yine, hep son sürümde kullandım hiç böyle bir sorun yaşamadım sanırım şanslıyım.

Ben de aniden fps düşüşleri görüyorum sistemim oyuna nazaran çok iyi olmasına rağmen donmalar yaşanıyor (sistem buz gibi çalıştığı halde). Umarım bu sürücü ile çözülür.

Benimde sorunlar vardı bir ara driver silip yüklemiştim düzelmişti. Şuan zaten en son sürüm 29.1 değil mi PC'de değilimde 29.2 bir ara gelmişti,kaldırdılar güncellemede görükmüyor.

Merhaba arkadaşlar foruma sadece akşam üstü giriyorum ve çoğu kez "RX 6xxx" ekran kartım var, ve anlık donmalar vs yaşıyorum diyen arkadaşları görüyorum ve elimden geldiğince hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama sabah konu açan arkadaşlar arada kaynıyor, bu çözümü o yüzden ana konu olarak açmak istedim.
Bildiğiniz gibi 23.9.2 ve 23.9.3 sürücüleri sorunlu bu konuda, eğer bu sürücüleri kullanıyorsanız çözümü paylaşıyorum.

1.)- İlk olarak ekran kartı modelinizi öğrenin, (illaki herkes biliyordur ama detay yapacağım) eğer bilmiyorsanız ise Windows'ta alttaki arama çubuğuna "DxDiag" yazıp üstten "ekran" butonuna tıklayın, aşağıda görüntü bağdaştırıcıları yazması lazım oradan modelinizi öğrenin.

2.)- Tarayıcınıza girip 'RX ****' eski driverlar yazın ve en üstteki çıkan siteye tıklayın.
Eki Görüntüle 1981097

Eki Görüntüle 1981099

Eki Görüntüle 1981100

5.)- İndikten sonra dosya yöneticisine girip indirdiğiniz 23.9.1 isimli driveri kurun.

Tebrikler artık donma sorunları olmayacak, sadece uygulama içinden yeni sürümlere güncellemeyin, oto güncelleme açıksa da kapatın.

Böyle bir sorun olduğunu bilmiyordum. Genel de uygulama üzerinden güncelliyordum hep. Sanırım bu yöntem daha sağlıklı.

Aynısını sadece Chrome da yaşıyorum CPU kullanimi %99'a falan ulaşıyor RAM kullanımı da aynı sekilde ve Chrome kilitleniyor fanlar bağırıyor ve 15 dakika sonra falan düzeliyor bunu da çözer mi?

Eki Görüntüle 1981097

Eki Görüntüle 1981099

Eki Görüntüle 1981100

Bendede RX6600 var sadece tarayıcıda falan donuyordu bende eski bir driver kurup çözdüm birkaç gün önce

Yeni konular

Geri
Yukarı