Rehber AMD sürücülerde kasma problemi

Merhaba arkadaşlar foruma sadece akşam üstü giriyorum ve çoğu kez "RX 6xxx" ekran kartım var, ve anlık donmalar vs yaşıyorum diyen arkadaşları görüyorum ve elimden geldiğince hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama sabah konu açan arkadaşlar arada kaynıyor, bu çözümü o yüzden ana konu olarak açmak istedim.
Bildiğiniz gibi 23.9.2 ve 23.9.3 sürücüleri sorunlu bu konuda, eğer bu sürücüleri kullanıyorsanız çözümü paylaşıyorum.

1.)- İlk olarak ekran kartı modelinizi öğrenin, (illaki herkes biliyordur ama detay yapacağım) eğer bilmiyorsanız ise Windows'ta alttaki arama çubuğuna "DxDiag" yazıp üstten "ekran" butonuna tıklayın, aşağıda görüntü bağdaştırıcıları yazması lazım oradan modelinizi öğrenin.

2.)- Tarayıcınıza girip 'RX ****' eski driverlar yazın ve en üstteki çıkan siteye tıklayın.
Screenshot_2023-10-17-20-30-55-781_com.google.android.googlequicksearchbox-edit.jpg

3.)- Açılan siteden Windows sürümünüzü (10, 11) seçin.
Screenshot_2023-10-17-20-37-08-611_com.android.chrome-edit.jpg

4.)- Önünüze çıkan sayfada "23.9.1 WHQL" olan driveri bulun ve indirin.
Screenshot_2023-10-17-20-37-32-531_com.android.chrome-edit.jpg

5.)- İndikten sonra dosya yöneticisine girip indirdiğiniz 23.9.1 isimli driveri kurun.

Tebrikler artık donma sorunları olmayacak, sadece uygulama içinden yeni sürümlere güncellemeyin, oto güncelleme açıksa da kapatın.

Yapamayanlar ve soruları olanlar varsa yazabilir hepinize dönüş yapacağım.

Shuttering ve takılma yaşayanlar sistem gecikmesini düşürmeyi denesinler. Örneğin,

Chrome ile kasma veya işlemci artma durumu da donanım hızlandırmayı kapatan insanlarda oluyor. Onun için de MPO fix deneyin. Tarayıcıları Discord'da vs donanım hızlandırma ayarını aktif edin ve sonrasında aşağıdaki Regedit dosyasını deneyin.

İndirin ve çift tıklayın, onaylayın ve ardından PC kapatıp açın.

mpo_disable.reg

Aynısını sadece Chrome da yaşıyorum CPU kullanimi %99'a falan ulaşıyor RAM kullanımı da aynı sekilde ve Chrome kilitleniyor fanlar bağırıyor ve 15 dakika sonra falan düzeliyor bunu da çözer mi?
Bence o durum virüs falan olabilir bir sürücü sorunundan kaynaklı böyle bir şey olacağını sanmıyorum

Bence o durum virüs falan olabilir bir sürücü sorunundan kaynaklı böyle bir şey olacağını sanmıyorum

Sürücüden değil donanım hızlandırmayı kapatıp 4K video açarsan işlemci kullanımının inanılmaz yüksek olduğunu görebilirsin çünkü ekran kartı devreye girmeden tamamen işlemci üzerinden encode ve decode oluyor. Donanım hızlandırma ise hem işlemci hem de ekran kartına yük bildirerek yaptığı için daha dengeli ve stabil bir kullanım sunuyor.

Bu sürümde FPS değerleri çok düşük çıkıyor bende birkaç gün kullandım. Ayrıca tarayıcılar da donma sorunu da var. 23.10.1 kurulu sorun yaşamadım bayağıdır.

Daha önce 23.10.1 sürümünden önce Preview yani ön izleme sürümlerini kurup geçtiyseniz AMD temiz bir sürücü kurulumu öneriyor. AMD Cleanup Utility yazılımı ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeni sürücüyü sıfırdan kurulum yapmalısınız. Ön izleme sürümlerinde olup 23.10.1 güncellerseniz sorun yaşamanız çok olası, küçük bir tavsiye de şu yeni özelliklerin eklendiği afmf, anti lag+ vs. Güncel sürücüleri kurmadan önce her zaman DDU veya AMD Cleanup Utility ile eski sürücüyü tamamen kaldırıp yeni sürücüyü bastan kurmanız çünkü bu şekilde yapmazsanız eski sürücü kalıntıları sizin deneyiminizi olumsuz etkileyecektir.

Hocam CS2 de ben çamur gibi görüntü alıyorum 23.10.1'de sizde durumlar nasıl.

CS oynamıyorum dostum.

Daha önce 23.10.1 sürümünden önce Preview yani ön izleme sürümlerini kurup geçtiyseniz AMD temiz bir sürücü kurulumu öneriyor. AMD Cleanup Utility yazılımı ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeni sürücüyü sıfırdan kurulum yapmalısınız. Ön izleme sürümlerinde olup 23.10.1 güncellerseniz sorun yaşamanız çok olası, küçük bir tavsiye de şu yeni özelliklerin eklendiği afmf, anti lag+ vs. güncel sürücüleri kurmadan önce her zaman DDU veya AMD Cleanup Utility ile eski sürücüyü tamamen kaldırıp yeni sürücüyü bastan kurmanız çünkü bu şekilde yapmazsanız eski sürücü kalıntıları sizin deneyiminizi olumsuz etkileyecektir.

Senelerdir DDU'ya da cleanup kullanmadan 1 kere bile sürücü kurmadım üst üste hep temiz kurulum yaptım.

CS oynamıyorum dostum.

Senelerdir DDU'ya da cleanup kullanmadan 1 kere bile sürücü kurmadım üst üste hep temiz kurulum yaptım.

Üst üste temiz kurulum yapamazsın dostum temiz kurulum için fabrika ayarlarına sıfırlaman gerekir ki AMD bunu bir süredir kaldırdı, DDU ve AMD Cleanup Utility tarzı yazılımlar ise bir önceki yazilimdan kaynaklanan girdi verilerin tamamını siler ve yeni sürücü kuruduğunda sanki daha önce hiç ekran kartı sürücüsü kurmamişsin haline getirir. Temiz kurulum budur, sürücü üzerine sürücü güncellemek temiz bir kurulumu hiçbir zaman ifade etmez.

Üst üste temiz kurulum yapamazsın dostum temiz kurulum için fabrika ayarlarına sıfırlaman gerekir ki AMD bunu bir süredir kaldırdı, DDU ve AMD Cleanup Utility tarzı yazılımlar ise bir önceki yazilimdan kaynaklanan girdi verilerin tamamını siler ve yeni sürücü kuruduğunda sanki daha önce hiç ekran kartı sürücüsü kurmamişsin haline getirir. Temiz kurulum budur, sürücü üzerine sürücü güncellemek temiz bir kurulumu hiçbir zaman ifade etmez.

Ben farklı bir şey söylemedim zaten.

1 yıldan fazladır RX 6700XT kullanıyorum. Her yeni sürümü de çıktığı gibi kurarım. Her yeni driver yüklemesinde bazı oyunlarda shader önbellekleri sıfırlanıyor. Bunları tekrar oluşturmaya çalıştığı için kısa bir süre kasmalar meydana geliyor. Bu olay NVIDIA tarafında da mevcut ama daha kısa sürüyor. Aralarında inanılmaz bir fark yok ama. Bu olayda DirectX 11 destekli oyunlarda daha sıkıntılı genelde. Hatırlarsanız AMD DirectX 11 için optimizasyon sağlayan bir driver yayınlamıştı. O driverdan sonra performans ciddi çekildr arttı ve bu shader işlerini tamamlama sürecindeki kasmalar da aynı şekilde arttı. Kısa bir süre oynadıktan sonra ise sıkıntısız deneyim yaşanıyor. Bazı arkadaşlar ise beklemeden sürekli farklı driver yükleme döngüsüne girdiği için bu kasmalardan kurtulamıyor. Eğer kasmalar geçmiyorsa sıkıntı başka yerdedir.

Geri
Yukarı