Amd ve intel arasında fiyat farkı neden kaynaklanıyor ?

brltpc

Kilopat
Makaleler
31
Yer
Artvin
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri Bölge Uzmanı
Arkadaşlar ben AMD kullanıcısıyım, fakat AMD'nin ucuz olması aklımda soru işaretleri yaratıyor. Bazı arkadaşlar Intel'e göre AMD'nin çabuk öldüğünü, yani işlemcinin şişerek ana kartı bozduğunu söylüyor. Bu konu üzerinde konuşmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki, işlemcinin şişme ve sistemi bozma ihtimali nedir? Bir AMD işlemci kaç yıl kullanılabilir tahminen?

AMD A10 6800K alırsan çok iyi bir performans alırsın. Hatta bu i̇şlemcide ekran kartıda var, ses kartıda var. Hemde 300 - 400 TL arası bir fiyatı var. 10 numara 5 yıldız. Tabii anakartın FM2 soketin varsa almanı tavsiye ederim [Uzattım galiba].

Uzat yahu hiç önemli değil. Fikir alacağız ki ona gore haraket edeceğiz. Peki AMD FX 8350 işlemci nasıldır? Fikriniz nedir bu işlemci hakkında?

İşlemcinin şişmesi yada bozması gibi birşey ben görmedim, duymadım. Ama işlemciyi iyi bir şekilde uzun süre kullanacaksan aşırı ısınmaması için uğraşacaksın. Kullandığın işlemci için maksimum sıcaklık değerini CoreTemp programı indirip program üzerindeki TjMax değeri gösterir. İstersen indirip bir gör kaç derece sıcaklığa kadar dayanıyormuş işlemcin.

Core Temp

İntel işlemcilerin teknolojisi daha üst seviyede olduğu için daha performanslı. Dolayısıyla fiyat farkı bundan yüksek oluyor. Oyun amaçlı kullanacaksan aşırı fark etmiyor İntel veya AMD işlemci kullanmak fakat render gibi işlerle uğraşacaksan İntel daha performanslı.

Fiyat farkı olarak aslında çok fark yok. AMD'nin FX 8350 işlemcisi İntelin i5-3570K performansına denk geliyor sayılır. FX-8350 vatanbilgisayarda şu anda 519TL, i5-3570K ise 580TL arada 63TL fiyat farkı var.

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı