AMD vs Intel

AMD'nin eski işlemcileri yeni ekran kartlarını besleyebiliyor ama bu İntel'de genelde hiç olmuyor. AMD uzun ömürlü işlemci üretiyor.

Aynı performansa yaklaşmadı aralarında %20 %25 fark var.
Oyun tarafında 5800X3D çoğu oyunda 12900K ile eşit hatta çoğu oyunda baya öne geçiyor.
Ek olarak 12900K 600 dolardan satılırken, 5800X3D 450 dolardan satılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konu yine yanlış bilgilerle dolmuş. 5000 serisi AMD işlemciler hala çok güçlü ancak İntel 12. nesil ile özellikle tepe seviye modellerde öne geçti. Tabii DDR5'e geçmesi rağmen beklenen performans farkını ortaya koyamıyor ve güç tüketimi noktasında genellikle geride hibrit mimari kullanmasına rağmen.

Bende AMD kullanıyorum ama eğip bükmeye gerek yok, şu anlık İntel önde.

Oyun tarafında 5800x3D çoğu oyunda 12900k ile eşit hatta çoğu oyunda bayağı öne geçiyor.
Ek olarak 12900k 600 dolardan satılırken, 5800x3D 450 dolardan satılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R9 5950Xden bahsetmiyor muyuz Türkiye'de stogu yok bu islemcinin.

13.nesil ile alakalı ne biliyoruz ki adam akıllı? Ekonomik çekirdek olayına ısınamadım ben bir de ya.
Verimlilik çekirdeği sayısı iki kat artacak ve maksimum çekirdek sayısı 16'dan 24'e çıkacak (8 performans+16 verimlilik). Ayrıca büyük güç tüketimi iyileştirmeleri olacak.

Verimlilik çekirdeği olayı Intel'in mecburen yaptığı bir şey. Aksi taktirde güç tüketimi yükselmeden çekirdek sayısını artıramayacaklardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı