AMD vs Intel

Şuanki durumda AMD oyun konusunda daha iyi olmakla beraber AM5 soket desteğinin 2025'e kadar devam edeceğini açıkladılar. Intel tarafında ise Soket 1700 14. nesil ile beraber bitiyor.

İleride yapılabilecek olası sistem güncellemeleri için AMD daha avantajlı duruyor.
AM5 soket desteği bittikten sonra hangi soketin kullanılacağı belli mi? AM6 mı olacak yoksa farkı bir şey mi?

AM5 soket desteği bittikten sonra hangi soketin kullanılacağı belli mi? AM6 mı olacak yoksa farkı bir şey mi?

AMD soketlerini uzunca bir süredir "AM3", "AM4", "AM5" şeklinde isimlendiriyor. Muhtemelen yeni soketlerinin ismi de "AM6" olacaktır ama 2025'ten önce belli olmaz muhtemelen.

Bu arada düzeltme de yapayım, AM5 2025'e kadar değil, 2026'ya kadar daha desteklenecek gibi görünüyor.

AMD anakartlarının çok güzel ömürleri var, 2017 de Ryzen 3 1300 almış birisi aynı anakartına 5 dakikalık bir BIOS guncellemesi ile 2022 de çıkmış bir Ryzen 7 5800x3d alıp her oyunun içinden geçebiliyor (sene 2024 ve AMD hala AM4 soketi için yeni işlemciler çıkartıyor). Aynı garantiyi AMD AM5 soketi içinde verdi o yüzden Intel AMD den daha iyi olsa bile ben şahsen AMD seçerim. Ama siz keşke AMD alsaydım diyip üzülmeyin çünkü i9 11th Gen in en az bi 5-6 yil size herhangi bir oyunda düşük fps göstereceğini sanmıyorum

14. nesil çıkmışken 11. nesil toplamak ne kadar mantıklı ve i9 da oyun için gereksiz bana kalırsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı