AMD Wraith Prism, R5 3600 Sıcaklık Testleri

wraithprism-banner.png

Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce İtopya üzerinden 199₺'ye Wraith Prism soğutucu almıştım. Merak eden arkadaşlar için Ryzen 5 3600 soğutucu ile CPB&PBO açık ve kapalı test etmek istedim. Sonuçlar kimini tatmin eder kimini tatmin etmez ancak şunu da bilmenizi isterim işlemcimin silikon kalitesi çok iyi değil, bu da sıcaklıkların olması gerekenden fazla çıkmasına neden olabilir.

Not: Test, soğutucunun üzerindeki termal macunla yapılmıştır. Prime 95 Small FFT's ile 10 dakika test edilmiştir.

Sistem:
Ryzen 5 3600
ASUS Dual RX 5500XT 4GB
MSI B450M Mortar MAX
Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000 MHz CL 15
MSI MAG Forge 100M Mesh kasa
Corsair CV650 PSU

cpb&pbo.jpg

cpo&pbo2.jpg

(Prime 95 Small FFT's - CPB&PBO açık)

no-cpb&pbo.jpg

no-cpb&pbo2.jpg

(Prime 95 Small FFT's - CPB&PBO kapalı)
Testleri bu şekilde gerçekleştirdim. Ekstra hiçbir şey yapmadım, her şey olduğu gibi. Konunun altına soğutucudan birkaç resim bırakacağım.

Eksik olan kısımları ve yapmamı istediğiniz şeyler varsa belirtebilirsiniz. :)

IMG_20220118_174127.jpg

wraithprism1.jpeg

wraithprism2.jpeg

wraithprism3.jpeg

Son düzenleme:
@Emir M. 3500X işlemcim için ben de bu soğutucu almayı düşünüyorum şu an stok fan mevcut, almaya değer mi ve fan sesi nasıl? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

İtopya'da bir ara 189 TL'ye düşmüştü, o fiyata alınabilir ama daha üstü verilmez. Soğutucunun tasarımı yeter zaten soğutma olarak da 3500X'i gani gani soğutur. Yükte biraz ses yapıyor ne yalan söyleyeyim, boşta hiç sesi yok ancak yükte 3000 RPM'e kadar çıkıyor.

Stres testine pek takılma derim. Benim berbat silikonlu 3300X'i CPB + PBO kullanıyorum, soğutucusu da SE-224-XT olmasına rağmen 75 dereceyi aşıyor bu testte. Prism güzeldir, işte bunların tek sıkıntısı fanın boyutu biraz ufak olduğundan RPM coşuyor. Oyunlarda zannetmiyorum kafa ütüleyecek RPM'lere çıksın veya frekans düşürecek sıcaklıklara erişsin.

Stres testine pek takılma derim. Benim berbat silikonlu 3300X'i CPB + PBO kullanıyorum, soğutucusu da SE-224-XT olmasına rağmen 75 dereceyi aşıyor bu testte. Prism güzeldir, işte bunların tek sıkıntısı fanın boyutu biraz ufak olduğundan RPM coşuyor. Oyunlarda zannetmiyorum kafa ütüleyecek RPM'lere çıksın veya frekans düşürecek sıcaklıklara erişsin.

Oyunlarda sıkıntı olmuyor hocam. Bazı oyunlarda anlık işlemci çok kullanılıyor o zaman coşuyor biraz ama genel olarak sessiz. 70 dereceye çok nadir ulaşıyor oyunlarda, genel olarak 60 65 falan.

Wraith Prism oyunlarda 0 sıkıntı ile çalışıyor. Dediğim gibi 1000 RPM'in altında kullanıyorum ben. İsterseniz programdan ayarların görüntüsünü atabilirim.

Wraith Prism oyunlarda 0 sıkıntı ile çalışıyor. Dediğim gibi 1000 RPM'in altında kullanıyorum ben. İsterseniz programdan ayarların görüntüsünü atabilirim.

Sesten yana bir sıkıntım yok hocam benim ama diğer kullanan arkadaşlar için paylaşırsanız onlar için yararlı olabilir.

@Emir M. hocam bende şu anda İtopya'dan 280TL'ye Wraith Prism soğutmayı almayı düşünüyorum. Benim en merak ettiğim konu oyun oynarken ve boştayken sesler ve dereceler ne durumda cevaplayabilir misiniz?

İtopya'da bir ara 189 TL'ye düşmüştü, o fiyata alınabilir ama daha üstü verilmez. Soğutucunun tasarımı yeter zaten soğutma olarak da 3500X'i gani gani soğutur. Yükte biraz ses yapıyor ne yalan söyleyeyim, boşta hiç sesi yok ancak yükte 3000 RPM'e kadar çıkıyor.
290TL'ye aldım, bugün geldi. :(

@Emir M. hocam bende şu anda İtopya'dan 280TL'ye Wraith Prism soğutmayı almayı düşünüyorum. Benim en merak ettiğim konu oyun oynarken ve boştayken sesler ve dereceler ne durumda cevaplayabilir misiniz?

Merhaba, sorunuzu yeni gördüm kusura bakmayın. CPB açıkken boşta aldığım derece 45-55 arasında giderken oyunlarda 65-70 dereceleri görüyorum, yer yer 75'e çıkıyor ama 80'e ulaştığını görmedim. Ses konusunda ise yükte biraz ses çıkartıyor, yaklaşık 2500-3000 RPM'lere çıkınca, boşta hiç rahatsız edici sesi yok.

290TL'ye aldım, bugün geldi. :(

Hayırlı olsun. :) Yine piyasa fiyatını düşünürsek uyguna almışsınız ancak 180 liraya düştüğünü düşününce insan üzülüyor tabii maalesef, bu konuda İtopya'nın sağı solu belli olmuyor.

Geri
Yukarı