Amerika'da Asgari Maaş

$1160 ile kirasını, faturalarını ödesin ondan sonra düşünür PC almayı. İnsanlar ek işe gidiyorlar.
İstanbulda asgari ücret ile çalışanların çoğuda ek işe gidiyor, hatta çoğu çalışan şehir fark etmeksizin bunu yapıyor. Sancaktepe'de 3+1 90 metrekare orta kat, orta halli bir daire 900-1100₺ civarıda kira isteniliyor.
Bence ev konusunda şartlar eşit fakat iş araba, yaşam kalitesi, özgürlük gibi konulara gelince bizden daha iyi oldukları ortada. Yazdıklarımı onları övmek için söylemiyorum, Türk halkının benzer şartlarda yaşamasını istiyorum, bunu sen, ben, hepimiz hak etmiyor muyuz ?

İstanbulda asgari ücret ile çalışanların çoğuda ek işe gidiyor, Sancaktepe'de 3+1 90 metrekare orta kat, orta halli bir daire 900-1100₺ civarıda kira isteniliyor.
Bence ev konusunda şartlar eşit fakat iş araba, yaşam kalitesi, özgürlük gibi konulara gelince bizden daha iyi oldukları ortada. Yazdıklarımı onları övmek için söylemiyorum, Türk halkının benzer şartlarda yaşamasını istiyorum, bunu sen, ben, hepimiz hak etmiyor muyuz ?
Öyle değil işte. Verilenden bir gram fazlasını istediğin anda malum kesime göre vatan haini oluyorsun. Çünkü "dış güçler"in yemeden içmeden reislerini devirmeye çalıştığını sandıkları için, müthiş bir şükürcülük zihniyeti var bunlarda. Bir taraflarına giyecek donları kalmamış adamlar 1000 odalı sarayda yaşayana alkış tutuyor.

Ek işe gitmelerinin sebebi 1 ay içinde fazla saatleri kalması ve 3 ayrı işte çalışma onayları olması. Ben şuanda aylık 190 saat çalışıyorum kabaca, 160 saat çalışıyor ve 2 işte çalışma onayım olsa kalan vaktimde daha çok kazanmak için gider çalışırım.
Hangi fazla saatlerinin kalmasıymış? Hafta içi çalışılır, cumartesi de gerekirse çalışılır pazar günleri de evin işleri halledilir. Laundry'e az gitmedim pazarları. Ucu ucuna yetiyor paran, birikmiyor. Araba, ev alınacaksa da ödemelerini düzenli ödeyerek kredi limitinin yükselmesini beklersin. Giyim, araba, benzin gibi şeyler zaten lüks değil.
Türk halkının benzer şartlarda yaşamasını istiyorum, bunu sen, ben, hepimiz hak etmiyor muyuz ?
Ne yaptık hak edecek? Burada gördüğün insanlara göre yorum yapıyorsan evet. Ancak dışarıda cahilikten kıvranan bir toplum mevcut. Halkımız için temel gıda parçası olan et lüks, araç lüks.

Daha öncesine gelirsek bir çok sorun var. Biz ülkemizde daha net maaşımızı alamıyoruz ki. Mayıs ayından itibaren vergi dilimine gireceğim. 5 ay net maaş alacağım. Ek işe gitsem ne olacak, mesaiye kalsam ne olacak? Tabi ki, daha çok vergi :)

İstanbulda asgari ücret ile çalışanların çoğuda ek işe gidiyor, hatta çoğu çalışan şehir fark etmeksizin bunu yapıyor. Sancaktepe'de 3+1 90 metrekare orta kat, orta halli bir daire 900-1100₺ civarıda kira isteniliyor.
Adamlar kredi ile ev alıp, o krediyi ödüyorlar, ama gün sonunda bahçeli, geniş, garajı olan bir ev, onun dışında araba sahibi oluyorlar. Evler konusunda nerenin şartı eşit anlamadım. Onların bizde evin kredi borcunu ödemekten daha erken süre de kredi borcunu bitireceğine eminim.

Asıl acayip olan asgari ücretliye gidip yabancılar aynı paraya senden iyi yaşıyor dediğin zaman haklısın bu durum düzeltilmeli cevabı yerine "vatan hayini" cevabını alacak olmak :)
Asgari ücretle hiç bir ülkede yaşanmıyor. Bize özel bir durum değil. Hayatın ucuz olduğu yerlere gitsende bu sefer işsizlik başlıyor, iş imkanı daima büyük şehirlerdedir. Birazdan çomar ilan ederler benide🙂 Bir ülkeye neden göç edilir? Daha iyi yaşam standartı için, rahat için vs. ettikten sonra asgari ücretle yaşarım hayali kuranları anlayamıyorum. Neymiş benzicide çalışırmıs, amelelik yaparmış. Ama dersen istatistik olarak bakalım Avrupalı 100KG et alıyorsa benim vatandaşım 30KG alıyor...
@winkl3 üzülerek söylemek istiyorum, orada veya burada olsun, eli yüzü düzgün bir ev için 10-20 yıl boyunca kredi ödemek gerekli. Bahçesi olsun falan olayına girilirse 30-40 yıllık krediler bile söz konusu olabiliyor.
65 yaşında emekli olduğunda ev senin oluyor rahat ediyorsun sonunda. Krediyi ödeyemeyip 60 yaş üzeri insanların kasiyerlik yaptığı görmek zor değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı