Amerika'da yaklaşık asgari ücret

Saatlik danışma ücreti 500 dolar olan doktor da var, 15 yıllık emek karşısında 10 bin zor kazanan doktor da var. Doktorluk çok fazla ayrıldığından genel hesap yapmak manasız. Her doktor da 40 bin kazanmıyor tabii ki.

Genel olarak devlette verilen para özele göre daha düşük. Özel hastaneye kapak atan çoğu tanıdığım minimum 20 bin kazanıyor, çok daha fazlasını alan da var. Doktor da olsan işçi sınıfından patron sınıfına geçemeden zenginlik hayal etmeyin. Sadece bazı meslek grupları kazandıkları paralar ile ay sonunu düşünmeden, çok uçuk olmayan zevklerini rahatlıkla karşılayabiliyor. Ortalama üstü evlerde oturup ortalama üstü arabalara binip ortalama üstü hayat yaşayabiliyorlar.

@Saboteur şu ana kadar hiç zengin doktor görmedim. Ha rahat rahat geçiniyorlar da...
Plastik cerrahlar ve psikiyatrlar var benim de gördüğüm gerçek anlamda "zengin" olanlar. Bunun dışında kardiyologlardan da bıçak parası gibi şeylerle etik dışı para kazananlar mutlaka vardır. Yine de sayıları devede kulak kalır bu düzeyde kazananlar.

Valla peder doktor altında 2004 Lacetti ben bu işten bir şey anlamadim.
Bu parasız olmaktan kaynaklanmıyor yalnız, tercih meselesi. Çok kazananlar genelde lüks takılır algısı var ama adam için öncelik çok pahalı bir arabaya binmek olmayabilir, onun için A noktasından B noktasına onu götüren bir araç yeterli olabilir. Ama aynı adamın milyonluk villaları, yazlıkları olabilir, ev seviyordur...

Baban geleceği düşünüyorsa banka hesabındaki sayılar güzeldir, bakma 2004 model arabasına sen :D

Arkadaşlar, böyle karşılaştırmalar satın alma gücü paritesi'ne göre yapılırsa daha sağlıklı olur. Uluslararası iktisatta da gelen kabul budur.

Doğalgaz ve petrole çare bulduğumuzda hızla gelişmiş ülkeler seviyesini yakalayacağımızı umuyorum.

Gelişmiş ülkelerin de neredeyse tamamının sömürgesi olduğunu düşünürsek, bizler az üretiyoruz ama kimseyi sömürmüyoruz. Kimsenin kanına girerek zenginleşmiyoruz. Bir de bu açıdan bakın.

Japonya'da karpuz dilimle satılıyor ama bizde 3-5 kilo gelen karpuzu tek parça hem de çok ucuza alıyoruz.

Avrupa bizden 2-3 kat zengin ama gidip Avrupa'da bir diş tedavisi yaptırın bakalım bizdekinin kaç katı ödeyeceksiniz. Sağlık tedavisi için Türkiye'ye gelen çokça Avrupalı mevcut.

Yani her ülkenin kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Amerika'da normal ve zenginlik arasıdaki yaşamı bulabilmek için zenginlik dedimde bize göre 5000 dolar maaşın olması gerek.
Birde amerikan merkezli bir firmanisrniz türkiyedeki çalışanlarınızı daha kendi paranıza göre daha ucuza çalıştırıyorsunuz böyle bir gerçekte var.Ama elde ettiğiniz gelir yine orantılı oluyor.

Baban geleceği düşünüyorsa banka hesabındaki sayılar güzeldir, bakma 2004 model arabasına sen :D
Özellikle de mirasçıyken daha da güzeldir o sayılar. :D

Gelişmiş ülkelerin de neredeyse tamamının sömürgesi olduğunu düşünürsek, bizler az üretiyoruz ama kimseyi sömürmüyoruz. Kimsenin kanına girerek zenginleşmiyoruz. Bir de bu açıdan bakın.
Her ülke kendi çıkarlarını düşünür, kusura bakma da Osmanlı zamanında sömürgecilik yapmadı mı sanıyorsun? :D Avrupalı sömürgeciler kaynakları sömürdüler, Osmanlı "insan gücünü" sömürdü.

Osmanlı demografik olarak altından kalkamayacağı bir yüke girdi bunu yaparken, Avrupalılar bu riske girmeyip uzaktan yönetim tercih ettiler.

Son düzenleme:
Bugün bir Fransızın refah yaşamasının sebebi Afrika'da açlıktan ölen insanlar, Bir Amerikalının ucuza benzin almasının sebebi Orta Doğu'da akıtılan kanlar evet doğru ancak bu doğanın kanunu. Gücü eline alan güçsüz karşısında gücünü ortaya koyar. Afrika daha güçlü olsaydı bugün Avrupa ülkeleri sömürülüyor olacaktı belki. Bir Afrikalının güzel hayat yaşaması için bir Fransız açlıktan ölecekti belki.

Türkiye vatandaşının refaha kavuşması için sömürgeye ihtiyaç yok. Alanında uzman kişiler bazı yerlerin başında olup ülke yönetmek çocuk oyuncağına çevrilmeseydi bugün kendi yağımızda kavrulup giden bir ülke olacaktık.

Özellikle de mirasçıyken daha da güzeldir o sayılar. :D
Miras bırakanın aklı yoktur diyorum, yemeyenin malını güzel yerler :D

1000 dolar Türkiye'de para ediyor, Amerika'da etmiyor.
15 m2'lik bir odanın kirası 400 500 dolardan başlıyor. Kalan 500 dolarla geçinemezsin, aç kalırsın.

Yurtdışında elektronik, otomobil vs ucuz; konaklama ve yemek pahalı.

Geri
Yukarı