Amerika'da iş hayatı

Amerikan halkı için Dünya Amerika'dır diğer kıtaları bilmiyorlar bile. Kaç tanesi protesto edildi? 1000 Kere olduysa 5-10'u belki protesto edilmiştir. Amerika ağır bir polis devletidir ve bu konuda haklılar da.

Aşırı önemi olmuyor mu? Vay be. Bi' kere okuduğun okulun yurtdışında bir denkliği olması gerekiyor. Binadan dönme okullarda okuyup sonra ben neden Starbucks, Burger King'de çalışıyorum neden pompa basıyorum diyebilirsin. Rahat yaşamak için düzenini bırakıyorsun, aileni bırakıp göç ediyorsun ve gittiğin yerde en kötü işleri yaparken buluyorsun kendini sence değer mi geride bıraktıklarına? Yarına uçak biletim var ve bir meslek edinmek adına gidiyorum ameleliğe değil.
Denklik var çoğu okulun derdin olmasın. Olmadı kanıtlaman için bir ton yol var.
Bana İran’ın en iyi okullarını söylesene? Bu önemli mi senin için?
Hep Türkiye gözüyle bakma. At gözlüklerini çıkar. İlk 500’e soktukların belli. Ülkeni diplomasız biri yönetiyor. Sen ABD/Kanada vs olsan buradan gelen birini önemser misin?
Senin üniversitelerin zaten dünya çapında konumları belli. Eğitim sistemin vasat. Haklar yok. Saygı yok.
Sen nasıl İran, pakistan, Suriye’den gelen birine ne gözle bakıyorsan, onlar da sana aynı gözle bakıyor.
Her anlamda geçerli bu. Önce kendini kanıtlaman ve o ülkeye adapte olman lazım. Önyargıları kırmak senin elinde.
Ayrıca Türkiye de bir polis devletidir. Git Reis’i eleştir bakalım yiyorsa.
Cumartesi Anneleri’ne müdahale edilen bir ülke de yaşıyoruz.

Denklik var çoğu okulun derdin olmasın. Bana İran’ın en iyi okullarını söylesene? Bu önemli mi senin için?
Hep Türkiye gözüyle bakma. At gözlüklerini çıkar. İlk 500’e soktukların belli. Ülkeni diplomasız biri yönetiyor. Sen ABD/Kanada vs olsan buradan gelen birini önemser misin?
Senin üniversitelerin zaten dünya çapında tanınmış.
Sen nasıl İran, pakistan, Suriye’den gelen birine ne gözle bakıyorsan, onlar da sana aynı gözle bakıyor.
Her anlamda geçerli bu. Önce kendini kanıtlaman ve o ülkeye adapte olman lazım.
Ayrıca Türkiye de bir polis devletidir. Git Reis’i eleştir bakalım yiyorsa.
Cumartesi Anneleri’ne müdahale edilen bir ülke de yaşıyoruz.
İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'ni 3.5 üzeri GPA ile bitirmiş biriyle tanıştım ve bildiğin üzere İstanbul'da iyi üniversitelerden biri. Adama Master yapması için denklik bile vermemişler. Çoğu okulun değil sayılı okulların denkliği var🙂 Türkiye gözünden bakıyorum çünkü şu anda bu ülkede yaşıyoruz. Ben biri İranlı, Pakistanlı diye insanları ayırt etmiyorum ki? Amerika beyin göçüyle ayakta duran bir ülke, adamların etniklerine değil okudukları bölüme ve başarısına bakılıyor. Kendimizi ülkemizdeki en iyi okullardan birinden mezun olmuş işi öğrenmiş biri olarak kanıtlayıp sonra adapte olmamız gerekiyor. Amerika'da Harvard, Stony Brook gibi yerleri bitirmiş bi adamı önemserim ben, kıytırık okullardan değil. Ben yine de sana at gözlüğü ile bakma gibi klişe bir şey demeyip biraz mantıklı düşünmeni öneriyorum gittiğin yere mülteci değil beyin göçü olarak gidiyorsun çünkü farklı şeyler.

Yurt dışında geçerliliği olan üniversitelerde okumak fayda eder. Bazı üniversiteler Mavi Diploma veriyor. Bu kişiler yurt dışında çıktığında bu diploma sayesinde daha rahat ediyorlar. Ha bunu ODTÜ verir ama Hakkari'deki bir üniversite verir mi bilmem. Üniversite farkı önemli ama bunu kendi lehine çevirirsen önemli. ODTÜ'den de boş mezunlar çıkmıyor değil sonuç olarak.

Senin yurt dışı hayalin varsa herkesten bir değil üç adım önde olmalısın. Gerek bölümünde gerek dil bakımından. Yurt dışına sıfırdan giden insanlara baktığımda (tanıdıklarıma) hepsi kendisini geliştirmiş kişiler.
Hocam her dönem kendi içinde değerlendirilir. Evet, önde olmak güzel ama ne kadar önde olacaksın? Veya ne kadar olabilirsin? Sizin tanıdıklar gittiğinde prosedürler nasıldı? Ne yaptılar da gittiler?
30’larından sonra gitmen artık zorlaşıyor, kanada için. Sadece mesleki başarı beklenmiyor artık, yaş ve uyum istiyorlar artık.
Ayrıca dil çok abartılıyor ben bile 3 ayda ingilizcemi geliştirip yabancılarla konuşur hale geldim. Bizim Türkler tembel ama 30 sene Almanya’da yaşayıp, Almanca bilmiyorlar veya gittiğim kurs ve diğer kurslar yeni mezun veya erken dönem iş hayatında olanlarla dolu.
Y
İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'ni 3.5 üzeri GPA ile bitirmiş biriyle tanıştım ve bildiğin üzere İstanbul'da iyi üniversitelerden biri. Adama Master yapması için denklik bile vermemişler. Çoğu okulun değil sayılı okulların denkliği var🙂 Türkiye gözünden bakıyorum çünkü şu anda bu ülkede yaşıyoruz. Ben biri İranlı, Pakistanlı diye insanları ayırt etmiyorum ki? Amerika beyin göçüyle ayakta duran bir ülke, adamların etniklerine değil okudukları bölüme ve başarısına bakılıyor. Kendimizi ülkemizdeki en iyi okullardan birinden mezun olmuş işi öğrenmiş biri olarak kanıtlayıp sonra adapte olmamız gerekiyor. Amerika'da Harvard, Stony Brook gibi yerleri bitirmiş bi adamı önemserim ben kıytırık okullardan değil. Ben yine de sana at gözlüğü ile bakma gibi klişe bir şey demeyip biraz mantıklı düşünmeni öneriyorum.
Yaş kaç sizin? 18 altıysa sıkıntı yok, bende öyle düşünüyordum zamanında.
İnsan büyüyünce bazı gerçekleri anlıyor.
O arkadaşınıza söyleyin sıkmasın canını, elbet bir üniversite bulur master için. Benim Bilkent İngilizce Edebiyatı mezunu kuzenim var. Master için onu da oyalıyorlar.
Olmadı burada yapar masterı, göçmen olarak gider. Dert etmesin yani arkadaşınız.
Eğer Hardvard dışı bir yeri önemsemiyorsan; seni kimse önemsemez. Tencere dibin kara seninki benden kara.
Şu yorumunuz bile saçma.

Son düzenleme:
Dil öğrenmek zor bir şey değil. Bunu zorlaştıran eğitim sistemi, insanların tembelliği ve aptallığı. Gramer bilgini halledip telefonunu, bilgisayarını, kısacası hayatını İngilizce yaptıktan sonra öğrenmemek için ekstra çabalamak gerekiyor. İnternet çağındayız, dil öğrenemeyen hele İngilizce öğrenemeyen kendi salaklığından öğrenemiyordur. Speaking için de bol bol konuşacaksın, yapacak bir şey yok. Bakkalla konuşamıyorsan gidip turistle konuşacaksın. Evinde Türklerle CS oynamak yerine yabancılarla oynayıp konusacaksın.

En kotu gittigin ulkede de kursa gidersin, o sıkıntı degil.

Ben sana soyle diyeyim. Uzun yıllardır tanıdıgım bir arkadasım oldugundan hedeflerini ve hayallerini biliyorum. Mezun olup 2-3 yıl calıstı TR'de. TR sartlarına gore de sartları iyiydi ama calısma sekilleri hep ''ABD'de, Avrupa'da su proje yapılmıs, alın bunu yapın'' seklinde oldugundan bu isin temeline inmek icin biraz cebine para koyup gitti. Tabii ki işi hazır degildi. Ev yok, vatandaşlık yok, iş garantisi yok.

Risk alıyorsun kısacası. Eli boş da dönebilirdi. Ama keşke diyecegine hedeflerine kosmak kötü bir sey degil.

Ben bu aranan adam kalifiye adam sözüne Amerika için inanmıyorum açıkçası. Doktor her yerde doktordur kabul ama adam sadece 90'larda çocuğunun resmini ev yapımı mama paketine koyduğu için hem kendi hem çocuğu hem de gelecek yedi sülalesi zengin oldu adamın. Bunun başka ülkede bir örneği var mı? Hiç duyan oldu mu Almanya'da adam burnunu karıştırdı milyoner oldu haberi vb.?

Senin burda bir itfaiye teşkilatın var akıllara zarar. Orada adam sadece itfaiye eri olarak senin bütün itfaiye teşkilatından fazla saygı görüyor toplumdan. Adam inşaat işçisi oluyor neredeyse bir erkeklik sembolüne dönüşüyor oralarda. Sen burda o ilgiyi sadece inşaatta kepçe izleyerek sağlayabiliyorsun:)

Amerika bu konularda çok klasman dışı bir ülke bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ya adam 60'larda Coca-Cola makinası diyor 10.000 USD'a satıyor. Kim burda Uludağ gazoz makinasına 5.000 TL verir:)

Dil öğrenmek zor bir şey değil. Bunu zorlaştıran eğitim sistemi, insanların tembelliği ve aptallığı. Gramer bilgini halledip telefonunu, bilgisayarını, kısacası hayatını İngilizce yaptıktan sonra öğrenmemek için ekstra çabalamak gerekiyor. İnternet çağındayız, dil öğrenemeyen hele İngilizce öğrenemeyen kendi salaklığından öğrenemiyordur. Speaking için de bol bol konuşacaksın, yapacak bir şey yok. Bakkalla konuşamıyorsan gidip turistle konuşacaksın. Evinde Türklerle CS oynamak yerine yabancılarla oynayıp konusacaksın.

En kotu gittigin ulkede de kursa gidersin, o sıkıntı degil.

Ben sana soyle diyeyim. Uzun yıllardır tanıdıgım bir arkadasım oldugundan hedeflerini ve hayallerini biliyorum. Mezun olup 2-3 yıl calıstı TR'de. TR sartlarına gore de sartları iyiydi ama calısma sekilleri hep ''ABD'de, Avrupa'da su proje yapılmıs, alın bunu yapın'' seklinde oldugundan bu isin temeline inmek icin biraz cebine para koyup gitti. Tabii ki işi hazır degildi. Ev yok, vatandaşlık yok, iş garantisi yok.

Risk alıyorsun kısacası. Eli boş da dönebilirdi. Ama keşke diyecegine hedeflerine kosmak kötü bir sey degil.
Bu konuda anlaşmamıza sevindim. Ben de onu diyorum, benim Kanada’da yüksek lisans yapıp dönem tanıdığım var. Bilgisayar mühendisi, adam part time iş teklifini reddetti, döndü ve şimdi pişman. Burada da iş bulması kolay olmadı.
Sosyal yönünü saymıyorum bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam her dönem kendi içinde değerlendirilir. Evet, önde olmak güzel ama ne kadar önde olacaksın? Veya ne kadar olabilirsin? Sizin tanıdıklar gittiğinde prosedürler nasıldı? Ne yaptılar da gittiler?
30’larından sonra gitmen artık zorlaşıyor, kanada için. Sadece mesleki başarı beklenmiyor artık, yaş ve uyum istiyorlar artık.
Ayrıca dil çok abartılıyor ben bile 3 ayda ingilizcemi geliştirip yabancılarla konuşur hale geldim. Bizim Türkler tembel ama 30 sene Almanya’da yaşayıp, Almanca bilmiyorlar veya gittiğim kurs ve diğer kurslar yeni mezun veya erken dönem iş hayatında olanlarla dolu.
Y

Yaş kaç sizin? 18 altıysa sıkıntı yok, bende öyle düşünüyordum zamanında.
İnsan büyüyünce bazı gerçekleri anlıyor.
O arkadaşınıza söyleyin sıkmasın canını, elbet bir üniversite bulur master için. Benim Bilkent İngilizce Edebiyatı mezunu kuzenim var. Master için onu da oyalıyorlar.
Olmadı burada yapar masterı, göçmen olarak gider. Dert etmesin yani arkadaşınız.
Eğer Hardvard dışı bir yeri önemsemiyorsan; seni kimse önemsemez. Tencere dibin kara seninki benden kara.
Şu yorumunuz bile saçma.
Mesleğiniz nedir? Dil biliyor musunuz? En basit sorular.
Sen şunu cevaplasana😀 Dediklerime ''Bende öyle düşünüyordum zamanında'' diyerek geçiştirmek kolay. İran'ı alttan alman bile seni belli ediyor bitir gel Tehran Üniversitesi'ni. Bi' baltaya sap olmamış gelmişsin buraya ondan bundan şikayet ediyorsun.

Ben bu aranan adam kalifiye adam sözüne Amerika için inanmıyorum açıkçası. Doktor her yerde doktordur kabul ama adam sadece 90'larda çocuğunun resmini ev yapımı mama paketine koyduğu için hem kendi hem çocuğu hem de gelecek yedi sülalesi zengin oldu adamın. Bunun başka ülkede bir örneği var mı? Hiç duyan oldu mu Almanya'da adam burnunu karıştırdı milyoner oldu haberi vb.?

Senin burda bir itfaiye teşkilatın var akıllara zarar. Orada adam sadece itfaiye eri olarak senin bütün itfaiye teşkilatından fazla saygı görüyor toplumdan. Adam inşaat işçisi oluyor neredeyse bir erkeklik sembolüne dönüşüyor oralarda. Sen burda o ilgiyi sadece inşaatta kepçe izleyerek sağlayabiliyorsun:)

Amerika bu konularda çok klasman dışı bir ülke bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ya adam 60'larda Coca-Cola makinası diyor 10.000 USD'a satıyor. Kim burda Uludağ gazoz makinasına 5.000 TL verir:)
İtfaye eri vs. olmak çok saygın görülüyor orada. Hatta asker ve gazilere müthiş bir saygı duyuluyor.
Saatlik ücret sisteminden dolayı fazla mesai kavramı var. Doğrudan vergiden dolayı herkes vergisinin hesabını soruyor.
Sen şunu cevaplasana😀 Dediklerime ''Bende öyle düşünüyordum zamanında'' diyerek geçiştirmek kolay. İran'ı alttan alman bile seni belli ediyor bitir gel Tehran Üniversitesi'ni. Bi' baltaya sap olmamış gelmişsin buraya ondan bundan şikayet ediyorsun.
Cidden mi? İran’nın nesini sevmeliyim? Ne kadar İranlı tanıdıysam hepsi şikayetçi ülkelerinden.
Kesin Tahran Üniversite’sini bitirince, rahat bir yaşamım olur(!)

@painkiller O biraz istisnai durumlar. Adam çok tuhaf bir şey yapıyor ve saçma bir şekilde bütün ülkece tutuyor, zengin oluyor. Ya da senin dedigin gibi örnekler. Ama şimdi 320 milyon insandan kaç tanesini bunu yapıyor veya yapabiliyor? 5, 30, 80? Herkes bahsettiğin gibi biri olamaz. Bu isin garantisi de olmayacagına göre kendini garantilemek amacıyla basarılı olmak icin calısman yanlıs degil.

Yoksa basvuru yaptıgın yerlerden ne zaman geri donus gelecek diye omrun gunluk islerde biter.

Cidden mi? İran’nın nesini sevmeliyim? Ne kadar İranlı tanıdıysam hepsi şikayetçi ülkelerinden.
Kesin Tahran Üniversite’sini bitirince, rahat bir yaşamım olur(!)
Amerika'da ki İranlılar gökten düşmedi ya. Adamlar başarılıydı, ülkelerinden beyin göçü yaptılar İslam devriminden kaçtılar. Sokakta dilenen adamı gel biz seni alalım mı dediler? Seni almaları için bir sebep göster tamam diyeceğim sorumu cevapla? Mesleğin nedir, ne okudun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı