Amerika'da Ucuz Araba Fiyatlarına Rağmen Niye Çoğu Kişide Lüks Araba Yok?

Hocam yazmışlar ama bir daha yazmak istedim, vergileri araştırmanı tavsiye ederim. Bizdeki gibi vergi kaçırmak da kolay değil. O nedenle olma olasılığı çok yüksek.
Ayrıca toplu taşıma çok geniş ağlara sahip. Bununla beraber eyaletler arası demiryolları mevcut. Uçak bilet fiyatları da uygun liste uzar gider.

Tam tersi. Orta gelirli her ailede her bireyinin kendi arabası olur.
Başlık değiştirilmiş ben
Yazmıştım, Moderatör
Amerika'da Ucuz Araba Fiyatlarına Rağmen Niye Çoğu Kişide Araba Yok?
Yazmış

Amerika hakkında pek bir bilgim yok, bu konuyu da bu yüzden açma gereği duydum. Amerika'da asgari ücret 1.500$ gibi bir şey (Hepsi de asgari ücret alacak değil.). Lüks araba (Mustang, Mercedes, Camaro vs.) fiyatları ise bize gösterildiği kadarıyla maks. 50.000$ ama çoğunun arabası onlara göre ucuz (5.000$-10.000$) diyebileceğimiz fiyatta. Türkiye'de ise durum sanki tam tersi (Birim fiyat göz önünde bulundurulursa.). Örneğin Türkiye'de 5.000 TL alan bir işçi 50.000 TL ile 100.000 TL arasında bir araca sahip. Ben mi yanlış ya da eksik düşünüyorum yoksa farklı bir durum mu söz konusu? Fikirlerinizi paylaşırsanız ve Amerika'da yaşayan kişileri etiketlerseniz sevinirim.
Pahalı arabaya ne gerek var? Tamamen gösteriş. Ayrıca Asgari ücret diye bir şey yok ABD'de. Saatlik ücret var. Ayrıca onların 10.000$'a aldıgı araçlar 200.000₺ 300.000₺ Türkiyede.

Başlık değiştirilmiş ben
Yazmıştım, Moderatör
Amerika'da Ucuz Araba Fiyatlarına Rağmen Niye Çoğu Kişide Araba Yok?
Yazmış
Amerikalılar genelde en iyi arabayı alacak durumları olsa bile almaya gerek duymuyorlar onun yerine ihtiyaçlarını karşılayacak arabalara yöneliyorlar. Benim biraz önce bahsettiğim bahsettiğim arkadaşım da öyleydi eşi ona araba hediye etmeden önceki arabasını uzun yıllardır kullanıyordu biraz eskimişti ama ihtiyaçlarını karşılıyordu sonuçta. Eşi doğum gününde böyle bir hediye almak istemiş. Hediyeyi aldıktan sonra bile eski arabasını satmadı garajında öylece duruyor.

Yabancilar ihtiyaclarina gore aliyor. Ben Amerika'dayken Jennifer diye arkadasim vardi, 2010 model MacBook Pro kullaniyordu. "Eski degil mi? Neden degistirmiyorsun?" dedim.
Ihtiyaclarimi karsiliyor, neden degistireyim ki dedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Orada araba yürütme maliyetleri ucuz değil. Sorumluluğu çok ve sigorta gibi giderler arabanın fiyatına oranla çok yüksek. Bizde nasıl MTV giderine göre araba seçiliyorsa onlarda da sigorta dilimlerine göre marka/model araba seçiliyor.

2- İnsanlar için araba almak normal bir durum. Eminim ki bir dönem ekonomik şartlar gelişip alım gücü yükselince büyük kısım ihtiyacı olmayan arabaları almıştır ancak şu anda onların kültüründe büyük oranda "ihtiyacın olan" arabayı almak yerleşmiş bir durum.

3- Maddi durumu araba fiyatlarına oranla yüksek olan kısım korkunç boyutlara ulaşabilen başka giderlere sahipler. Basit bir ameliyat için ya da çocuğunun eğitim masraflarını karşılamak için iflas etmek gibi durumlar çok yaygın. California'da 6,000 $ maaş alan 5 yıllık öğretmen sizlere iyi bir şey gibi geliyor değil mi? Oakland gibi ortalamanın biraz üstü sayılacak bir yerde 1+1 ev kiraları için 3,000 $ civarında para isteniyor. Bir evde 2 gelir yoksa gene iyi bir hayat sürmek pek mümkün değil. Öğretmen olan arkadaşım var, kız geçinmek için ek iş olarak manavlık ve bebek bakıcılığı yapmak zorunda kalıyor. Hayat hiçbir yerde sandığınız kadar kusursuz değil.

Son düzenleme:
Bizde insanlar elinde olan bütün parayı arabaya basıyor. Amaç şekil yapmak. Amerika'da ya da Avrupa'da ayağımı yerden kessin kafası var. Bizde araç aldığın zaman şehir planlaması sıkıntılı trafik çok yoğunlaşıyor. Ardından gelen petrol ihtiyacı kaynağımız olmadığı için dışarı para çıkıyor bu devletin işine gelmez. Yanında arabayı alırken burada üretilmiyor gene dışarıdan geliyor yurt dışına para çıkıyor. Devlete ve millete bu külliyen zarar. O yüzden şu andaki vergi ve kur politikasındanda anlacağınız üzere eğer bizde arabaya bu kadar rağbet olmasa daha kolay araba alırdık. Avrupa devletleri için birçoğu arabayı kendi üretiyor kaynakta sıkıntı çekmiyorlar üstüne kültürden gelen arabaya rağbet olmayınca fiyatlar uygun bizde tam tersi tamamı ile zarar ve fiyatlar uçuk.

Demek ki bizim kadar gösteriş meraklısı değiller hocam. Dünyanın hiçbir yerinde yediğinden içtiğinden kısıp, kredi çekip iphone alan bir asgari ücretli insan yoktur. Arabayla, telefonla, bilgisayarla, maaşla hava atma sektöründe (araplardan sonra) dünya lideriyiz.

Adı üstünde, lüks araba. Paran var diye paranı çarçur etmek zorunda mısın?
ABD'yi örnek göstermeyin, Almanya, İsveç falan daha iyi örnek olur. ABD'de de fazla bir refah düzen yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı