Amerika'dan Türkiye'ye ekran kartı getirmek

servet8348

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yurt dışında yaşayan kuzenimden RTX 3070 yollamasını istesem mantıksız bir davranış mı olur? O bana kargo ile yollasa ne gibi bir fiyat çıkar, vergi alırlar mı?

AB dışı ülkelerden kargo yoluyla gelen eşyaların gümrük vergisi yüzde 20'den yüzde 30'a çıkarıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre AB ülkelerinden değeri 150 Euro'yu geçmeyen eşyalarda vergi oranı yüzde 18 olarak uygulanacak. 15 Mar 2022

Vergi istemiyorsanız yolcu yanında (açılmış kutulu veya garanti olması için kutusuz) getirecek, birebir kur fiyatından almış olursunuz. Diğer her şekilde vergi çıkar ve yerel fiyatla neredeyse aynı seviyeye gelir.
O olay eskidendi. Artık yanında getirdiğin ürün için de vergisini veriyorsun. Hatta gidip kendin bildiriyorsun, eğer bildirmezsen ve x-ray cihazında yakalarlarsa (ki yakalayacaklar zaten) ürüne el koyuyorlar üstüne de ceza yiyorsun.

O olay eskidendi. Artık yanında getirdiğin ürün için de vergisini veriyorsun. Hatta gidip kendin bildiriyorsun, eğer bildirmezsen ve x-ray cihazında yakalarlarsa (ki yakalayacaklar zaten) ürüne el koyuyorlar üstüne de ceza yiyorsun.
Birden fazla ürün olursa bu durum geçerli diye biliyorum, tekil ürünlerden sorun çıkmıyor olması lazım.

Diyelim ben iş sebebiyle ayda 3-4 kere yurtdışına gidip geliyorum, her dönüşte dizüstü bilgisayarın vergisini mi vereceğim?

Geri
Yukarı