Amerikan polisi neden insanı uyarmadan vuruyor?

Uyarmadan vuruyorsa aranan veya tehlikeli olarak işaretlenmiş birisidir. Yıllardır PoliceActivity tarzı kanalları takip ediyorum adamların "drop the gun" veya "drop the knife" diye bağırmaktan ses telleri yırtılacak neredeyse. Amerika'nın psikopatı tam psikopat, bizim ülkedeki çakma psikopatlardan değil. Amerika'da koşullar çok farklı. Adama normal bir şekilde yaklaşıyorsun donunda sakladığı bıçağı çekip göğsüne saplıyor. Polisin böyle bir ortamda agresif olması çok normal.

Göğüs-karın insanın en büyük yüzeyi olduğu için direkt oraya nişan alırlar bacağa falan sıkmak çevreyi tehlikeye atabilirmiş eski bir ABD polis memuru video ile anlatıyordu durumu. + olarak şöyle bir durum var ABD dünyada en çok göçmenin bulunduğu yer bireysel silahlanma oranı da malum. Orada en ufak tolerans gösterirlerse işler çığırından çıkabilir. Irkçılık diyebilirsiniz ama arkadaşım Wisconsinde yaşadı. Nerede pislik varsa bu siyahiler orada diyordu hatta gasp etmişlerdi bir siyahi mahallesinde.

1) Amerikan polisleri güç kullanım konusunda yasalarla sağlam bir şekilde korunduğu için haklı olduklarında tetiği çekmekten çekinmezler. Zaten göğüslerinde aksiyon kameraları var, zanlı haksızsa her türlü aklıyorlar kendilerini.

2) Elinde bıçakla çevreye tehlike saçan adamlara genelde silahı doğrultup ''drop the knife sir, drop the knife'' diye bağırırlar. Afgan mülteci ne yapar peki, bıçakla polise doğru koşar. Ardından da Amerikan polisi yetkilerine dayanarak göğsünü kevgire çevirir zanlının. Yere düşen Afgan evinden kilometrelerce ötede bir silahlı Amerikalı yetkiliye bıçakla koşmasının pişmanlığıyla acı içinde sızlanır. Sonra da hak ettiği gibi ölür.

Zaten suç oranı yüksek bir ülkede polisin böyle yüksek yetkileri olmazsa orada kanun falan kalmaz. Amerikalıların silaha ulaşmaları, ekmeğe ulaşmalarından daha kolay. Her Amerikalının evinde minimum tabanca, maksimum tam otomatik tüfekten tutun, envai çeşit pompalıya kadar silah vardır. Aynı şekilde eve hırsız girdiğinde de ev sahibi kendini savunursa haklı çıkar, bizde ise kendini savunduğun için hırsızı aklarlar. Yasa böyle.

Ha arada ırkçılık yüzünden abartılı yetki kullanımı olmuyor mu? Oluyor tabii ki, fazla güç yozlaştırır bazen. Bağımsız bir yargıları olduğu için çoğu gerekli cezayı alıyordur herhalde böyle durumlarda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kameralarla geziyorlar, dediğin gibi olsaydı bugün polisleri sokakta keklik gibi avlardılar. Kimse kafasına göre sıkmaz. Sıkamaz. Türkiyede böyle yetkileri olanlar, şüphe etmesi yeterli sizi vurması için.

Birkaç video izledim de kanım dondu. Elinde bıçak olan bir adamı kıstırmışlar ve hiçbir şekilde zarar veremez. Polis istese şüpheliyi ayağından vurup etkisiz hale getirebilir ve tutuklayabilirdi ama öldürmeyi tercih etti. Başka bir örnek; suçlu diz çökmüş elleri havada polisin ihtarına uyuyordu. Polis 2 kez uyardıktan sonra tehdit unsuru olmayan şahsı vurarak öldürdü. Hepsinin ortak noktası, ölen kişilerin siyahi olmasıydı. Abi neden Amerikan polisleri böyle yapıyor? Neden sorunu öldürerek çözüyor? Bu insanlık suçu değil midir? Amerika'ya gitmekten soğudum.
Uyarıyorlar. Tehlikeli bir hareket olmadan da insan vurmazlar. O kadar da değil.

Birkaç video izledim de kanım dondu. Elinde bıçak olan bir adamı kıstırmışlar ve hiçbir şekilde zarar veremez. Polis istese şüpheliyi ayağından vurup etkisiz hale getirebilir ve tutuklayabilirdi ama öldürmeyi tercih etti. Başka bir örnek; suçlu diz çökmüş elleri havada polisin ihtarına uyuyordu. Polis 2 kez uyardıktan sonra tehdit unsuru olmayan şahsı vurarak öldürdü. Hepsinin ortak noktası, ölen kişilerin siyahi olmasıydı. Abi neden Amerikan polisleri böyle yapıyor? Neden sorunu öldürerek çözüyor? Bu insanlık suçu değil midir? Amerika'ya gitmekten soğudum.

Irkçılık'ta var ama Amerikalı aynasız elraenn ile buluştuğunda demişti kendisi yanlış hatırlamıyorsam Amerikan polisleri Türkiye'deki polislere göre daha fazla hakları bulunuyor Türk polisleri Amerikan polisleri gibi rahat değil ve katılıyorum bu konuda bence de Amerikan polisinin hakları daha fazla Türk polisine göre. Ve Amerikan polisi sebepsiz yere sıkmaz yüksek ihtimalle bir şeylik yapmışlardır kendisi demişti.

Polislerin bunu yapmalarının iki temel sebebi var. Birisi burada rastgele insanların bile çok tehlikeli olabileceği gerçeği. Silah kontrolü diye bir şey ancak ismen var ve çok fazla aptalca iş yapmaya yatkın çete sevdalısı genç var sokaklarda. Polisler de hiçbir zaman en küçük şekilde bile olsa hayatlarını tehlike atmamaya çalışıyorlar. Buna da izin verildiği için polisin hassasiyeti sakıncalı gördükleri insanlara karşı çok çok az. Kimi zaman polisin hayatını kurtarıyor, kimi zaman masum insanlara zarar veriyor bu durum. İkincisi de yetersiz eğitim. Polis olmak anladığım kadarıyla kolay ve insanlar edindikleri bu gücü kullanmayı seviyor. Klasik insan doğası.

Burada zararlı polis gücü kullanımı hakkında söylenmiş çoğu şey yanlış. Amerika muazzam bir hukuk devleti olduğu için hukuk onlara hemen ceza veriyor diye bir şey yok. Çoğu durumda bu polisler korunuyor ve haksız şekilde aşırı şiddet uyguladıkları durumlarda bile küçük bir soruşturmayla iş geçiştiriliyor. Bu durum sadece dediklerini yapmayan, tehlikeli insanlarda görülmüyor. Gayet standart, işinde gücünde ve polisin dediğini harfi harfine yerine getiren insanlar dahi buna maruz kalabiliyor. Sebebi de bilinçaltındaki ırkçılık. Çoğu (kimse değil, çoğu) zaten ırkçı değil ama polisin baktığında gördüğü siyahi adam profili çetelerle vs. kodlandığı için polisin aklında olur olmadık yerlerde şiddet kullanıyorlar. Bu demek değil gibi polis yanlış ya da polisi kaldırmak lazım, ister inanın ister inanmayın ABD'de komple polislik kurumunu ortadan kaldırma retoriğini sıklıkla görebilirsiniz. Çok fazla tehlikeli insan var ve polis çoğunlukla haklı oluyor. Ama olmadığı durumlar sonuçları feci.

Tutuklanmış, ters kelepçelenmiş ve bir şey yapmayacağını söyleyen bir insanın sırtına ve boynuna diz bastırarak oturup onu boğmak normal veya polisin kendi güvenliği için yaptığı bir şey değil. Çoğu durumda buna maruz kalan kişi aptalca davranışlarda bulunuyor ama her zaman değil.

Dediğim gibi temel sıkıntı çoğunluk polisin öyle olması değil. Temel sıkıntı problemli polislerin hareketlerinin sonuçlarının çok büyük olması (gereksiz bir insan ölümü bile devasa bir sonuçtur) ve bu polislerin sadece sembolik cezalar almaları.

Aslında orada kendi hayatına değer vermeyen bir sürü suçlu ve insan var ve ilginç bir şekilde polise kin tutuyorlar zorla istediklerini yaptırmaya çalışıyorlar orada yasa gereği insanların kendini koruması için silah taşıması yasal olduğundan ötürü önüne gelen silahla ahkam kesebiliyor ve polislerin bu durumu kestirebilmesi zor.Oradaki polislerin daha temkinli davranması gerekiyor yoksa ölümle sonuçlanır bu durum.

Kardeşim polislerde insan. Onlarda risk alıyorlar. Polis tam kelepçeyi takacakken ya adam bıçaklasa polisi. Daha mı iyi olur? Bu tür olaylarda çoğunlukla suçluların suçu oluyor.

Uyarmadıklarını kim diyor? Videoları eksik izliyorsun ya da anlamıyorsun.

Geri
Yukarı