Amerika'ya gitmek vs diş hekimligi okumak

Gokhan Bird

Centipat
17 yaşındayım, işe ve spora gidiyorum. Liseye başladığımda korona mevzusu başlamıştı 10'a geçtiğimde pandemi falan derken açığa geçtim. Şu anda da açıktan liseyi bitirmeme az kaldi, bu sene YKS'ye girecegim ama gelecek planlamasında biraz kararsızım bu yüzden sizden tavsiye isteyeceğim. Kararsız kaldığım konu şu:

1. 4 yıllık kazanması ve okunması kolay bir bölüm seçip Wat (work and travel) yapmak. Evimi, isimi vs her seyi sirket ayarliyor ben kafama yatani seçiyorum. Bu yuzden ilk gittigimde alisma sürecinde evim ve isim oldugu icin daha rahat olacagim alıştıktan sonra da baska isler yapmayi düşünüyorum nasıl olsa fırsatlar ulkesi diye bosa denilmiyor. Oraya gittikten sonra da, vize türünü değiştirip orada kalıp Türkiye'ye yatırım yapmak.

2. Azerbaycan da ücretli dış hekimliği okumak. Yıllık ücreti 2000 dolar. Mezun olduktan sonra mavi diploma veriyorlarmış sanırım. Bu diploma TR de veya X bir Avrupa ülkesinde geçerli mi? Yoksa denklik şart mı?
Dis hekimliği için güzel bir biyoloji temel şart mı? Benim biyoloji kötü seviye de sizce üniversiteye başlamadan biyoloji çalışmalı miyim veya başka bir ders?

3. Veya bu sene mezuna bırakıp diğer sene polislik seçip PÖH olmak.

Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

Son düzenleme:
Yandaş olmadığınız sürece değer görmezsiniz dediğiniz kısma katılmıyorum
Siyaset konuşmak serbest mi? Sitenin kurallarını bilmiyorum o yüzden açık konuşmayacağım. Bu ülkenin son zamanlarından bahsediyorum 2015 döneminden sonrası. Adalet ve ekonomi ciddi anlamda yozlaştı buna sen de katılıyorsundur diye düşünüyorum. Eğer bugün iktidar yanlısı bir iş adamıysan veya geçimini burdan sağlayan biriysen gerçekten yüklü miktarlarda paralar kazanabilirsin. Benim dayım yıllarını şu anki iktidara vermiş bir adam ve bu son seçimde istifa etti. Daha öncesinde Adana Yüreğir Belediye başkan aday adayı olan adam, geçtiğimiz 31 mart seçimlerinde kendisini Adana büyükşehir belediye başkanlığına aday göstereceklerini söyleyip Mehmet Fatih kocaispir'i aday göstermelerinin ardından istifa etti. Ben dayımın görüşlerini destekleyen birisi değilim hiçbir zaman da desteklemedim o partide bulunduğundan dolayı. Ayrıca gayet zengin bir avukattır kendisi. İstifa nedeni sadece bu değil parti içinde yanlış giden şeylerin olduğunu partidekiler de biliyor ve artık kendilerine ihanet edilenler veya değersizleştirilenler istifa ediyor. Ülkelerin fakir, orta ve zengin sınıfları vardır; bu bizim ülkemizde yok oldu. Partili insanlar halkın vergisini yiyor ve yine partililer yasa dışı şeyler yapıp yargılanmıyorlar. Bana adalet veya ekonomiyi savunma her ikisi de bir ülkenin bel kemiğidir. Bu ülkenin belini kırdılar ve senin elinden hiçbir şey gelemez.

Siyaset konuşmak serbest mi? Sitenin kurallarını bilmiyorum o yüzden açık konuşmayacağım. Bu ülkenin son zamanlarından bahsediyorum 2015 döneminden sonrası. Adalet ve ekonomi ciddi anlamda yozlaştı buna sen de katılıyorsundur diye düşünüyorum. Eğer bugün iktidar yanlısı bir iş adamıysan veya geçimini burdan sağlayan biriysen gerçekten yüklü miktarlarda paralar kazanabilirsin. Benim dayım yıllarını şu anki iktidara vermiş bir adam ve bu son seçimde istifa etti. Daha öncesinde Adana Yüreğir Belediye başkan aday adayı olan adam, geçtiğimiz 31 mart seçimlerinde kendisini Adana büyükşehir belediye başkanlığına aday göstereceklerini söyleyip Mehmet Fatih kocaispir'i aday göstermelerinin ardından istifa etti. Ben dayımın görüşlerini destekleyen birisi değilim hiçbir zaman da desteklemedim o partide bulunduğundan dolayı. Ayrıca gayet zengin bir avukattır kendisi. İstifa nedeni sadece bu değil parti içinde yanlış giden şeylerin olduğunu partidekiler de biliyor ve artık kendilerine ihanet edilenler veya değersizleştirilenler istifa ediyor. Ülkelerin fakir, orta ve zengin sınıfları vardır; bu bizim ülkemizde yok oldu. Partili insanlar halkın vergisini yiyor ve yine partililer yasa dışı şeyler yapıp yargılanmıyorlar. Bana adalet veya ekonomiyi savunma her ikisi de bir ülkenin bel kemiğidir. Bu ülkenin belini kırdılar ve senin elinden hiçbir şey gelemez.
O parti ile ülkeyi bir tutmanız hatalı bir görüş. Söylediklerinize bende katılıyorum ancak ilk söylediğiniz şeye hala katılmıyorum.

O parti ile ülkeyi bir tutmanız hatalı bir görüş. Söylediklerinize bende katılıyorum ancak ilk söylediğiniz şeye hala katılmıyorum.

O parti maalesef ki 20 yıldır ülkemizi çürüttü. Türk'üm ve Türk olmakla gurur duyarım. Bu ülke için gerekirse can veririm. Fakat şu an bir oyunun ortasındayız. Ve bu oyunda bizler piyon bile değiliz. Tek başımıza elimizden gelebilecek hiçbir şey yok. O yüzden yurt dışına çıkıp kendimi kurtarmak daha mantıklı geliyor bana. Yandaşlık konusu da sizin düşünceniz tabii farklı düşünebilirsiniz saygı duyarım.

Geri
Yukarı