Amerika'ya nasıl gidilir?

"sponsorluk, calisacaginiz sirketin size yasal calisma izni cikarmasidir. Eger bir Amerika'linin yapamayacagi derecede basariniz/yeteneginiz varsa sirketler sizin calisma izni veya oturma izni almaniz icin sponsor olur. Hatta Green Card basvurusunda bile bulunabilirler sizin icin."
Yeteneği önemsemeden yani torpil yaparak gidilebilirler mi diye sordum.

Uscıs kontrol ediyor her şeyi yani mümkün değil diyebiliriz. Şu an sizin için en mantıklısı annene babana ve kendine Green Card başvurusu yapmak. Tabii 2023 Ekim ayı için artık. Annene veya babana çıkarsa eğer sende yararlanırsın sana çıkarsa onlar yararlanamaz fakat ileride vatandaş olduğunda Green Card çıkartabilirsin onlara. Çıkarsa hiç watla filan uğraşmaz nispeten kısa yoldan Green Card sahibi olursunuz. Wat ile gidince çok fazla kağıt kürek işle uğraşıyorsunuz ve maliyetli. Sonuçta iltica yapmaz veya evlenmezseniz orada kalmak için sürekli öğrenci olmanız gerek. Bu durum da da ne uzar ne kısalırsınız. Bir şekilde Green Card elde edene kadar da kalmanız gerekir.

"Sponsorluk, calisacaginiz sirketin size yasal calisma izni cikarmasidir. Eger bir amerika'linin yapamayacagi derecede basariniz/yeteneginiz varsa sirketler sizin calisma izni veya oturma izni almaniz icin sponsor olur. Hatta green card basvurusunda bile bulunabilirler sizin icin."
Yeteneği önemsemeden yani torpil yaparak gidilebilirler mi diye sordum.
Bunu ancak orada bir turk yapar.. Yaparsa da IRS (vergi) ile basi belaya girer. O yuzden hic bulasmayin derim.

ABD'ye gitmek zor değil ancak üniversite okumadan yada icra edebileceğiniz bir mesleğiniz olmadan ABD'ye "kalıcı" olarak gitmek hayale kaçıyor.

Neden mi?
1.yoldaki sorun kendi vatandaşları bile üniversite borçları içinde boğuluyor yani orda üniversite okumak çok masraflı bir iş.
2.yoldaki problem ise kaçak göçmen sayısı çok fazla olduğundan işçi açığı yok. Üstelik, ırkçılık olduğu için her işe giremiyorsunuz.

ABD'ye kalıcı olarak gitmek istiyorsanız elinizin güçlü olması gerekiyor. Bunun için Avrupa ülkelerinde itibarlı üniversitelerde lisans yapmanız veya kendinizi çok gelişitirmeniz gerekiyor.

1.seçenek için örnek verecek olursam; Polonya'daki Varşova Teknik Üniversitesi ve Çekya'daki Çek Teknik Üniversitesi diğer ülkelere göre gayet uygun fiyata eğitim veriyor ve bu ve bunlar gibi üniversitelerden başarılı bir öğrenci olursanız Google, IBM gibi şirketler sizi zaten havada kapıyor.
2.opsiyon ise yazılım sektöründen örnek vereceğim: Bu 4-5 tane yazılım dili bilmekle olacak şey değil. O dillerde yatkınlığınızı çok ileri seviyeye taşımanız gerek. Diplomasız gidiyorsunuz sonuçta. İşverenler sizde farklı bir şey görmeli.

Sonuç olarak, itibarlı üniversitede diplomanız veya herhangi bir akademiden eğitim almadığınız halde icra edebileceğiniz bir mesleğiniz ve çok paranız yoksa ABD'ye kalıcı olarak gitmeyi unutun. 300 bin dolar ile anca üniversite parasını ödersiniz, yeme ve içmeye para kalmaz. Yok efendim ABD fırsatlar ülkesi 10 dolar ile gitseniz bile yaşarsınız diyenlere bakmayın zira girişimlerle, yatırımlarla şöyle yaparım, böyle yaparımlarla plan yapılmaz.
Ona bakılırsa 2012'de Bitcoin alsaydınız şu an milyon dolarlıktınız. Böyle düşünün.

Edit: Ayrıyeten, Kanada'dan bahsedenler olmuş. Kanada'da kalıcı hale gelmek ABD'den daha zor. ABD'nin vize şartları daha ağır olabiir ancak Kanada'nın da vatandaşlık şartları daha ağır ve üstelik itibarlı, sağlam bir üniversite bitirseniz dahi Kuzey Amerika'daki herhangi bir üniversitede okumadıktan sonra iş bulmak çok zor. Kanada'da okusanız bile iş bulacağınızın bir garantisi yok. Bir arkadaşım liseyi bitirdikten sonra Barrie, Kanada'da bulunan Georgian College'ye İş Yönetimi okumak için gitti. Hem geceleri markette çalışıp hem okudu. Ne kadar zor bir şey olduğunu tahmin bile edemiyorum. Geçenlerde durumunu sordum. O da bana okuldan mezun olduğunu fakat okuduğu alanla ilgili iş bulamadığını ve bu yüzden hala markette çalıştığını söyledi. Üstelik, koyu tenli olduğu için ırkçılık yapıldığını da anlattı. "Benim ve benim gibi koyu tenli insanlar iş bulamıyor. Şanslı olmak lazım." dedi.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam. Dediğiniz eyaletleri araştırayım.
Burada daha once bir konu acmistim zaten Amerika'ya Greencard araciligi ile gelecekler icin ufak bir bilgilendirme gibi ona bakabilirsin. Eski California Dream falan oldu aksine goc almak yerine goc vermeye basladi tarihte ilk defa gidecegin yer cok onemli. Turkler genelde tanidiklarinin yanina gider orada kalirlar hayatlari boyunca da bi' yere kimildayip firsat arayisina girmezler haliyle koca Amerika kitasinin firsatlarini kacirmis oluyorlar.

Amerika yerine şiddetle Kanada'yı öneririm sizlere, Amerika'nın son 1 yıldır vize politikası aşırı değil, olağanüstü düzeyde sert!
Gri listede olan bir ülke için çok daha zor oluyor tabii, bende yakın zamanda Kanada'ya gitmeye uğraşıyorum, kolaylıklar gelsin:)
Kanada vizem çıktı, bir dahaki ay Kanada'dayım.

@arm1 hayırlı olsun. sevindim. Neye dikkat ediolar. Türkiyeden daha kötü uganda var sadece.. Teşvikleri var mı göçmenler için.
Türkiye'ye bağlılığınızı kanıtlayacak unsurlar çok önemli, iltica etmeyeceğinize inanmak istiyorlar. Finansal ve öbür konular bundan çok sonra geliyor. Niyet mektubumu çok uğraşarak düşüne düşüne de yazmadım açıkcası 1 sayfalık bir metindi.
Göçmenler için bir teşvikleri var mı tam olarak bilmiyorum, "Study Permit" için başvurdum ben.

Geri
Yukarı