Amerika'ya nasıl gidilir?

bershead

Kilopat
Selam, yaşım 17. video düzenleyerek para biriktiriyorum, ailemin de desteği ile $50, 000 nakit param var. Bu para ile Amerika'da bir yaşam kurmak mümkün mü? Elimdeki parayı down payment olarak verip mortgage ile bir ev satın almak istiyorum. Her türlü işte çalışır üstüne de video çekerek, düzenleyerek para kazanırım. Yani oraya bir gitsem ben her türlü para kazanırım da oraya gitmek sıkıntı. Orada olan tanıdıklarım var ama sadece tanıdık yani beni yanlarına alacak kadar samimiyetimiz yok maalesef. Acaba bir yolu yok mu Amerika'ya gitmenin? İngilizcem az buçuk var.

F1 vizesi ile gidip çalışmak var ama ssn almak sıkıntı, biliyorum üniversitede çalışabiliyorsun sadece fakat bu para sana yetecek mi? Sanmam.
Onun haricinde nasıl yaparız nasıl ederiz arkadaşlar abilerim ablalarım kardeşlerim bir yol gösterin, teşekkürler, minnettarım!

Evet, dediğiniz gibi 50 bin dolar çok az bir para fakat dediğim gibi bunu peşin-peşinat gibi vereceğim, mesela 300k'lık bir ev için 50bin dolarını ödemiş ve geri kalan 250k'sını mortgage ile ödeyeceğim. $1700 yerine $1200 ödeyeceğim gibi düşünüyorum.

Evet, dediğiniz gibi 50 bin dolar çok az bir para fakat dediğim gibi bunu peşin-peşinat gibi vereceğim, mesela 300K'lık bir ev için 50bin dolarını ödemiş ve geri kalan 250K'sını mortgage ile ödeyeceğim. $1700 yerine $1200 ödeyeceğim gibi düşünüyorum.

Anladım fakat sonuçta bu da size yük bindirir. Ona göre plan yapın böyle düşünüp giden 2 arkadaşım oldu 1 yıl sonunda mecburen döndüler. Oranın kültürüne yapısına kurallarına alışamadılar. Amerika yerine ben olsam Kanada düşünürdüm.

Mortgage almak icin en az 3 senelik kredi gecmisiniz, ve buna bagli olarak da 700 civarinda orta iyi bir kredi skoruna ihtiyaciniz + sabit bir gelir gostermeniz lazim (bunun icin de yasal calisan olmaniz lazim, ki bu da green card ya da sponsorlu green card gerektirir.).

Kredisiz ev alabilmek icin de paranizi pesin bir sekilde vermeniz gerekecektir.

Mortgage almak icin en az 3 senelik kredi gecmisiniz, ve buna bagli olarak da 700 civarinda orta iyi bir kredi skoruna ihtiyaciniz + sabit bir gelir gostermeniz lazim (bunun icin de yasal calisan olmaniz lazim, ki bu da green card ya da sponsorlu green card gerektirir.).

Kredisiz ev alabilmek icin de paranizi pesin bir sekilde vermeniz gerekecektir.
Anladım, tek çözüm green card mı?

Yukarıda 300k dolardan bahsedilmiş. Eskiden 300k dolar Amerika'da iyi paraydı. Bir ev alabiliyordun ancak şimdi küresel enflasyon ve nüfus artışı dolayısıyla kişi başına düşen alan yetersizliği oluştuğu sebebiyle gayrimenkul fiyatları uçtu. Bu nedenle yetersiz.
En az 400-450k dolar gibi bir bütçeniz bulunması gerekiyor kendinizi garantiye alıp rahat yaşamak istiyorsanız.

Off ya Türkiye'de yapamam abi ben. Gitmem lazım Amerika'ya, ticarete atılmam lazım... Yok mudur yaw bir çaresi?!

Amerika oyle uzaktan gorundugu kadar kolay degil. Hani denir ya, davulun sesi uzaktan hos gelir diye. Amerika sizin kazandiginizdan daha fazlasini size harcatmak icin kurulmus kapitalist bir duzen.

Kendi kendinize yetmeyi size zorla ogretir, kurallara uymayi zorla ogretir, Turk cakalligi - kurnazligi orada ise yaramaz. Sizi para kazanmak icin de tesvik eder, ancak tum ipleri de elinde tutar.

Eger sponsorluk alabilecek el ustunde tutulacak bir yeteneginiz yoksa, Green Card'iniz yoksa, tek care evlilik.. Yasiniz kac?

Kaynak: 12 yildir Amerika'daydik, pandemide Turkiye'ye donduk ve Amerikan vatandasiyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı