Amfi markası marshall nasıldır ?

Fender telecaster düşünüyorum gitar için alternatif rock için iyi seçim olduğunu düşünüyorum, sizce nasıl ?

Gayet iyi bir seçim, çok güzel gitarlardır. Meksika Fender Telecaster'lar en son 1900 lira civarıydı yalnız, amfi ya da prosesöre para ayıramayabilirsiniz.

Şöyle, manyetiklere elektrik gönderecek ve sesi amplifiye edecek bir şey almanız lazım. Hiçbir şey almadan gitarı bilgisayara bağlayıp amfi ve efekt modelleme programlarıyla çalabilirsin ama ben pek zevkli bulmuyorum, biraz gecikme de oluyor. Onun dışında gitar + amfi olabilir, ama basit amfilerde aynı tonları alıp duruyorsun, bir süre sonra çok sıkıyor. Gitar + prosesör alırsan da prosesörü amfi, kulaklık ya da hoparlör gibi bir ses çıkışına bağlaman gerekir. Kulaklığı takar oturduğum yerden çalarım, hem kimse de rahatsız olmaz diyorsan 80-100 liralık bir kulaküstü kulaklık işini fazlasıyla görür. Audio-Technica ATH SJ-33'ü kulaklık olarak önerebilirim. Ama kulaklığı takınca ayakta çalman zorlaşır, hareketin biraz engellenir ve çaldığını başkasına dinletemezsin. Telecaster Plus + Zoom G1Xon (350 lira) + Audio Technica (100 lira) iyi kombinasyon olur bence. Basit bir çalışma amfisini de bir kaç ay sonra paran olunca alabilirsin.

Linux Mint ile gecikme olmaz da Line- İn çalışır mı? Fikrim yok benim ki Realtek ALC888 de Linux Mint 17.1 de çalışmadı 10240'da çalışıyor Line-in...

Yazılımların Linux desteğinin olup olmaması da önemli tabii o noktada. Bildiğim kadarıyla Guitar Rig, Amplitube gibi en çok kullanılan yazılımların Linux desteği yok -ki bu konuda emin değilim, hep Windows sürümleri ile karşılaşıyorum-. Her Line-in bağlantıda gecikme oluyor maalesef. Gecikme süresini düşürdüğünüzde de ses kalitesi azalıyor, cızırtılar başlıyor vs. Bu programlarla iyi verim alabilen ve kayıt yapan insanlar da çok fazla ama ben hiçbir zaman o kadar verimli kullanamadım.

Cahilliğimi mazur görün ama pek anlayamadım doğrusu . Şimdi prosesör almam neyi iyileştirir amfiden farkı nedir ? Sadece amfi alsam prosesör almamak ile neyi kaybetmiş olurum ?

Amfi, bildiğimiz hoparlörün gitar çalıma uygun hale getirilmişidir. Normal hoparlörden farkı içinde belli devreler, potanslar vardır bu da güzel gitar tonları yakalamana yardım eder. Basitçe ses çıkışı veren bir alet yani. Prosesörü de örnek videodan gösteriyim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu aletin üstünde bir sürü gitar efekti, ses ayarı vs. var. Bunlarla oynayarak hoşuna giden gitar tonları yakalarsın, çalmak istediğin şarkılardakine benzer gitar tonlarıyla çalarsın, işin içine biraz daha zevk katar yani. Prosesör de basitçe böyle bi alet. Amfi ve prosesör birbirlerinden farklı şeyler yani. Amfi gitarın ses çıkışını sağlar, prosesör de sesi işler. Birini alırsan diğerini almazsın gibi bir şey yok yani. Basit amfilerde çok fazla ton seçeneği yok, sürekli benzer sesleri duyuyorsun yani o da bir süre sonra sıkıcı oluyor. Prosesör işin içine daha fazla kombinasyon katıyor, o yüzden öneriyorum.

Anladım. Peki sizce ilk almam gereken hangisi prosesör alırsam dediğiniz gibi ses çıkışı için ayriyetten amfi yada kulaklık almam gerekli. İkisini almaya bütçe yetmediği için prosesör+kulaklık alabilirim fakat prosesör üzerindeki hiç birşeyi bilmiyorum, yani bozulma gibi bir durum olabilir çünkü ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası. Amfi de ise 1 veya 2 farklı ses vermesi şimdilik yeterli olmaz mı prosesör'ün profesyoneller için olduğunu düşünmeye başladım.

O şekilde de yapabilirsin. Amfi 1-2 yıl kadar götürür bence, o sürede daha iyi öğrenip kendin tartarsın tüm seçenekleri zaten. Ben ileride efekt aletlerine her türlü yöneleceğini bildiğimden prosesörü en başta önerdim ama sonradan alman da bir seçenek tabii, hemen almazsan bir zararını görmezsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…