Amfi markası marshall nasıldır ?

Ben yaklaşık 8 yıldır elektro gitar çalıyorum ve müzik aletlerini piyasasını da olabildiğince takip ediyorum. Zevkler işin içine doğrudan dahil olduğu için seçim yapmak biraz daha zorlaşıyor, detaylı konuşursak ben ve diğer arkadaşlar bir sürü fikir verir ama son kararı tabii ki senin vermen gerek. "Bunu al, bu kombinasyonu yap, en iyisi bu" gibi bir şey söz konusu değil bu işlerde senin de tahmin edebileceğin gibi. :) Şimdi, 2000 liralık bütçenin büyük kısmını gitara harcamandan yanayım ve bence karar verirken en çok gitar üzerine düşünmelisin. İlk gitarın olacağı için gitarı çaldıkça, müziği daha iyi anladıkça zevklerin hızlıca değişecek ve şekillenecek, o yüzden her yola gelebilen bir gitar alman en iyisi olur. Epiphone Standard Les Paul ve Ibanez RG370DXZ önerebileceğim gitarlar arasında ama liste daha da uzatılabilir.

Fender telecaster düşünüyorum gitar için alternatif rock için iyi seçim olduğunu düşünüyorum, sizce nasıl ?

Şöyle, manyetiklere elektrik gönderecek ve sesi amplifiye edecek bir şey almanız lazım. Hiçbir şey almadan gitarı bilgisayara bağlayıp amfi ve efekt modelleme programlarıyla çalabilirsin ama ben pek zevkli bulmuyorum, biraz gecikme de oluyor. Onun dışında gitar + amfi olabilir, ama basit amfilerde aynı tonları alıp duruyorsun, bir süre sonra çok sıkıyor. Gitar + prosesör alırsan da prosesörü amfi, kulaklık ya da hoparlör gibi bir ses çıkışına bağlaman gerekir. Kulaklığı takar oturduğum yerden çalarım, hem kimse de rahatsız olmaz diyorsan 80-100 liralık bir kulaküstü kulaklık işini fazlasıyla görür. Audio-Technica ATH SJ-33'ü kulaklık olarak önerebilirim. Ama kulaklığı takınca ayakta çalman zorlaşır, hareketin biraz engellenir ve çaldığını başkasına dinletemezsin. Telecaster Plus + Zoom G1Xon (350 lira) + Audio Technica (100 lira) iyi kombinasyon olur bence. Basit bir çalışma amfisini de bir kaç ay sonra paran olunca alabilirsin.

Yazılımların Linux desteğinin olup olmaması da önemli tabii o noktada. Bildiğim kadarıyla Guitar Rig, Amplitube gibi en çok kullanılan yazılımların Linux desteği yok -ki bu konuda emin değilim, hep Windows sürümleri ile karşılaşıyorum-. Her Line-in bağlantıda gecikme oluyor maalesef. Gecikme süresini düşürdüğünüzde de ses kalitesi azalıyor, cızırtılar başlıyor vs. Bu programlarla iyi verim alabilen ve kayıt yapan insanlar da çok fazla ama ben hiçbir zaman o kadar verimli kullanamadım.

Şöyle, manyetiklere elektrik gönderecek ve sesi amplifiye edecek bir şey almanız lazım. Hiçbir şey almadan gitarı bilgisayara bağlayıp amfi ve efekt modelleme programlarıyla çalabilirsin ama ben pek zevkli bulmuyorum, biraz gecikme de oluyor. Onun dışında gitar + amfi olabilir, ama basit amfilerde aynı tonları alıp duruyorsun, bir süre sonra çok sıkıyor. Gitar + prosesör alırsan da prosesörü amfi, kulaklık ya da hoparlör gibi bir ses çıkışına bağlaman gerekir. Kulaklığı takar oturduğum yerden çalarım, hem kimse de rahatsız olmaz diyorsan 80-100 liralık bir kulaküstü kulaklık işini fazlasıyla görür. Audio-Technica ATH SJ-33'ü kulaklık olarak önerebilirim. Ama kulaklığı takınca ayakta çalman zorlaşır, hareketin biraz engellenir ve çaldığını başkasına dinletemezsin. Telecaster Plus + Zoom G1Xon (350 lira) + Audio Technica (100 lira) iyi kombinasyon olur bence. Basit bir çalışma amfisini de bir kaç ay sonra paran olunca alabilirsin.
Cahilliğimi mazur görün ama pek anlayamadım doğrusu :). Şimdi prosesör almam neyi iyileştirir amfiden farkı nedir ? Sadece amfi alsam prosesör almamak ile neyi kaybetmiş olurum ?

Amfi, bildiğimiz hoparlörün gitar çalıma uygun hale getirilmişidir. Normal hoparlörden farkı içinde belli devreler, potanslar vardır bu da güzel gitar tonları yakalamana yardım eder. Basitçe ses çıkışı veren bir alet yani. Prosesörü de örnek videodan gösteriyim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu aletin üstünde bir sürü gitar efekti, ses ayarı vs. var. Bunlarla oynayarak hoşuna giden gitar tonları yakalarsın, çalmak istediğin şarkılardakine benzer gitar tonlarıyla çalarsın, işin içine biraz daha zevk katar yani. Prosesör de basitçe böyle bi alet. Amfi ve prosesör birbirlerinden farklı şeyler yani. Amfi gitarın ses çıkışını sağlar, prosesör de sesi işler. Birini alırsan diğerini almazsın gibi bir şey yok yani. Basit amfilerde çok fazla ton seçeneği yok, sürekli benzer sesleri duyuyorsun yani o da bir süre sonra sıkıcı oluyor. Prosesör işin içine daha fazla kombinasyon katıyor, o yüzden öneriyorum.

Amfi, bildiğimiz hoparlörün gitar çalıma uygun hale getirilmişidir. Normal hoparlörden farkı içinde belli devreler, potanslar vardır bu da güzel gitar tonları yakalamana yardım eder. Basitçe ses çıkışı veren bir alet yani. Prosesörü de örnek videodan gösteriyim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu aletin üstünde bir sürü gitar efekti, ses ayarı vs. var. Bunlarla oynayarak hoşuna giden gitar tonları yakalarsın, çalmak istediğin şarkılardakine benzer gitar tonlarıyla çalarsın, işin içine biraz daha zevk katar yani. Prosesör de basitçe böyle bi alet. Amfi ve prosesör birbirlerinden farklı şeyler yani. Amfi gitarın ses çıkışını sağlar, prosesör de sesi işler. Birini alırsan diğerini almazsın gibi bir şey yok yani. Basit amfilerde çok fazla ton seçeneği yok, sürekli benzer sesleri duyuyorsun yani o da bir süre sonra sıkıcı oluyor. Prosesör işin içine daha fazla kombinasyon katıyor, o yüzden öneriyorum.
Anladım. Peki sizce ilk almam gereken hangisi prosesör alırsam dediğiniz gibi ses çıkışı için ayriyetten amfi yada kulaklık almam gerekli. İkisini almaya bütçe yetmediği için prosesör+kulaklık alabilirim fakat prosesör üzerindeki hiç birşeyi bilmiyorum, yani bozulma gibi bir durum olabilir çünkü ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası. Amfi de ise 1 veya 2 farklı ses vermesi şimdilik yeterli olmaz mı prosesör'ün profesyoneller için olduğunu düşünmeye başladım.

O şekilde de yapabilirsin. Amfi 1-2 yıl kadar götürür bence, o sürede daha iyi öğrenip kendin tartarsın tüm seçenekleri zaten. :) Ben ileride efekt aletlerine her türlü yöneleceğini bildiğimden prosesörü en başta önerdim ama sonradan alman da bir seçenek tabii, hemen almazsan bir zararını görmezsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı