Amoled Ekranların Ömrü

Lawyer23

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar S6 ve Edge modellerini gördükten sonra gerek tasarım gerek işlemci gücü ve hafiflemiş Touchwizz ile birleşince ve tabi ki telefonda görülebilecek muazzam bir kamera kalitesine sahip olunca ciddi anlamda Samsung bir telefon almayı düşünüyor idim. Gerek daha büyük ekran istemem gerekse S-pen'in getirdiği fonksiyonları günlük hayatta kullanacağımı düşündüğümden Note 5 ' i bekleme kararı almıştım. Şahsen şu anda iPhone 5 kullanmakta ve yeni alacağım telefonu da yine üç yıl gibi bir süre kullanmayı düşünüyorum. Bu senaryoda yaptığım bir araştırma da Amoled ekranların , her bir pikselin kendisinden ışık vermesi ve buna bağlı olarak gerek burn-in olayı gerekse uzun kullanımda piksel ölmesine bağlı ki Amoled'ler organik piksel kullandığından dolayı ekran sararması veyahut yanma denilen olaya bağlı olarak iz bırakma sorunu ile kullanıcıyı yüz yüze getirdiğine ulaştım. Siz değerli üyeler ve halihazırda Note 3 kullandığını bildiğim @Ali Güngör ve yine görüşlerine değer verdiğim @Recep Baltaş beylerin görüşlerini ve deneyimlerinizi bu doğrultuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Amoled ekran şuan ki en iyi ekran tipidir, amoled ekranlar diğer ekran tiplerine göre fazla güç tüketmezler, amoled ekran sıkıntı çıkaracağını nerden çıkardınız? Amoled ekranın sıkıntı çıkardığına hiç rastlamadım.

Amoled ekran şuan ki en iyi ekran tipidir, amoled ekranlar diğer ekran tiplerine göre fazla güç tüketmezler, amoled ekran sıkıntı çıkaracağını nerden çıkardınız? Amoled ekranın sıkıntı çıkardığına hiç rastlamadım.
Amoled ekranların güç tüketimi ile ilgili herhangi bir kaygı ya da eleştiri getirmedim dikkatli okursan. Piksellerin ömrü ve yanma denilen durum ile kaygılarımı dile getirdim. Google'da basit bir aramayla sende bu konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsin. Benim bu forumda sorma nedenim direk kullanıcıların kendisine bu kaygımı yöneltmek ve sonuca ulaşmaktır.

Ek bilgi olsun diye söyledim, öyle bir şey yazmadın zaten. Amoled ekran sıkıntı çıkarmaz kolay kolay merak etme.

Ekranlar beyaz rengi oluşturmak için piksel üzerindeki tüm LED'leri yaktığı için Burn-in denilen yanmalar olur. Bunun sonucunda ekran üzerinde uygulamaların simgelerinin görünmesi, ölü piksel, ekrandaki beyaz bölgelerin sararması gibi durumlar görünür. 1 yıldır Galaxy S4 kullanıcısıyım ancak ne burn-in ne de ölü piksel oluştu. Ekran sararması denilen olay ise telefonun yanına sıfır bir telefon koyup bakmazsan kesinlikle anlayamayacağın kadar az. Ben telefonunumu güç tasarrufunda kullanıyorum, beyaz dengesini biraz daha sarıya döndürerek piksel ömrünü uzatıyor ve burn-in olasılığını azaltıyor. Ekran çok ısındığı zaman da otomatik olarak ufak miktarda ışığı kısıyor ve renk değiştiriyor. (belki de sadece S4'e özgü bir özellik.) Gün geçtikçe teknoloji ilerliyor ve ürün ömürleri artıyor, almayı düşündüğünüz ürün sizi 3 yıl boyunca üzmeyecektir, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

İlk Galaxy S'i, çıktığı gün, anında satın aldım. Uzun süredir açıp kurcalamadım tekrar ancak halen çalışıyor ve ekranında bir sorun yok. İlk nesil Amoled ekrandan bu yana durumu siz hesaplayın.

İlk Galaxy S'i, çıktığı gün, anında satın aldım. Uzun süredir açıp kurcalamadım tekrar ancak halen çalışıyor ve ekranında bir sorun yok. İlk nesil Amoled ekrandan bu yana durumu siz hesaplayın.
Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için Ali Güngör bey. Gerçekten Technopat olarak güvenilir bir kuruluşsunuz bu zamanda ciddi anlamda bir değer taşıyor kurumunuz umarım en güzel gelecekler Technopat'ın olur. Artık Android dünyasında işlemci bazında rakipsizleşme yolunda giden Samsung hakkında son soru işaretimi de giderdiniz teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı