AMOLED vs IPS vs LCD panelli telefon

SoloFantasma

Hectopat
Herkese selamlar arkadaşlar, yurt dışından bir telefon getirteceğim fakat birkaç noktada kararsız kaldım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Getirtmeyi düşündüğüm ve arada kaldığım iki telefon şöyle;
Redmi Note 8 Pro ve Xiaomi Mi 9 aralarındaki AMOLED - IPS LCD farkı nedeni ile arada kaldım ikisi de çok hoşuma giden telefonlar fakat hangisinin daha uzun ömürlü olacağından emin değilim.
Alacağım telefon ile en az 3 sene geçirmeyi düşünüyorum ve bu süreçte hayal kırıklığına uğramak istemiyorum bu yüzden sizlerden tavsiye alma gereği duydum.
Birinin orta diğerinin ise yüksek seviye bir telefon olduğunu biliyorum fakat 1 haftalık araştırmam sonucunda dış görünüş ve özellikleri itibariyle bu iki cihaz arasında kaldım. Mi 9 almam halinde pixel burn ile karşılaşmadan ne kadar süre kullanabilirim, pixel burn illa olacak diye bir şey var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özellikle şarjda kullanırken ısındığı için yanma sorunu oluyor, parlaklık düşük olsa da. Normal kullanımda da otomatik parlaklıkta kullanırsan sorun olmaz.

Yanma sorunu genelde şarjda kullanırken ısınmadan ve ekranın sabit bir şekilde açık kalması. Örnek olarak telefon menüsünde telefonu 10 dk açık tutarsanız ve dokunmazsanız yanma riskini çok arttırıyor. Şarja taktığında telefonla çok oynamazsan ve ekran zaman aşımını düşürürsen o ekranın kolay kolay yanacağını sanmıyorum. Bu arada AMOLED ekran çok daha iyi ya.

İki Amoled ekranlı cihaz inceledim/kullandım. Biri S4 modeliydi. Hem ben hem de birkaç akrabam yıllarca kullandı. Telefonun üstü soba gibi olsa da ekran gayet sağlam. Sadece saat ve pili gösteren üst çubukta pek fark edilmeyen yanıklar var.
Biri de S7 Edge modeli. Kullanan kişi telefonu sürekli şarjda kullanıyor ve günde en az 4-5 saat mesajlaştığı için klavye tuşları yanmıştı ama sadece beyaz ekranda çok hafif şekilde belli oluyordu.
Bu iki örnekte de yanığı engellemek için hiçbir önlem alınmadı. Hatta böyle bir şeyden haberim bile yoktu 😀

Bence Mi 9 al. Amoled yanığı çok abartılacak bir konu değil 😀

Son düzenleme:
Redmi Note 8 Pro ve Mi 9 Lite'ı aynı anda deneme fırsatım oldu. Redmi Note 8 Pro'daki IPS ekran da renkleri çok güzel veriyor. Mi 9 Lite'ın Amoled olmasına rağmen az da olsa farkedilebilir olarak daha da renkleri canlı. Ayrıca Amoled ekranlarda siyahlar daha güzel oluyor.
Ama ben şeyi anlayamadım, iki telefon aynı segmentte değilken sadece ekranlarına bakarak karşılaştırma yapmak ne kadar doğru?

Amoled olmayan bir telefon ekranından düşük ışık veya karanlık bir odada yatağa uzanıp bir video açın ve karanlık sahneleri görün. Arkadan lamba yakmışlar gibi siyah/gri veriyor tüm siyah sahneleri. Amiral gemi bile olsa alayı bu şekilde. Piksel yakmayarak siyah vermeyen her telefon gözümde kötü ekrana sahip. Bu benim görüşüm, S6'nın bile ekranı elimdeki Poco F1'den kat kat iyi idi. One Plus 6T'nin ekranı mesela dudak uçuklattı bana S9 ile yan yana koyunca -_- (ikisi de Amoled evet ama yine fark var canlılık da, derinlik ve siyah olarak nerdeyse aynılar)

Bu aslında o kadar basit bir soru değil. İki ekran türünün de belli avantajları var. Kaliteli bir panelde lcd ekran daha gerçek görüntüler verir. Ama hepimiz aldanıyoruz o siyahlara. O güzel siyahlara.

AMOLED al. 😂
Hedefim AMOLED, ileri! 😂 Teşekkürler.
Redmi Note 8 Pro ve Mi 9 Lite'ı aynı anda deneme fırsatım oldu. Redmi Note 8 Pro'daki IPS ekran da renkleri çok güzel veriyor. Mi 9 Lite'ın Amoled olmasına rağmen az da olsa farkedilebilir olarak daha da renkleri canlı. Ayrıca Amoled ekranlarda siyahlar daha güzel oluyor.
Ama ben şeyi anlayamadım, iki telefon aynı segmentte değilken sadece ekranlarına bakarak karşılaştırma yapmak ne kadar doğru?
Haklısınız, pek doğru bir karşılaştırma değil. Gözüme hoş görünen iki modelin her bakımdan uzun ömürlü olmasına özen gösteriyorum. Gördüğüm kadarıyla bir iki basit önlemle AMOLED'in bu küçük süprizlerini geciktirme / önleme şansım var. Bu yüzden Mi 9'u tercih edeceğim. Aktardığınız tecrübe için ayrıca teşekkürler. ☺
İki Amoled ekranlı cihaz inceledim/kullandım. Biri S4 modeliydi. Hem ben hem de birkaç akrabam yıllarca kullandı. Telefonun üstü soba gibi olsa da ekran gayet sağlam. Sadece saat ve pili gösteren üst çubukta pek fark edilmeyen yanıklar var.
Biri de S7 Edge modeli. Kullanan kişi telefonu sürekli şarjda kullanıyor ve günde en az 4-5 saat mesajlaştığı için klavye tuşları yanmıştı ama sadece beyaz ekranda çok hafif şekilde belli oluyordu.
Bu iki örnekte de yanığı engellemek için hiçbir önlem alınmadı. Hatta böyle bir şeyden haberim bile yoktu 😀

Bence Mi 9 al. Amoled yanığı çok abartılacak bir konu değil 😀
Ayrıca söylemeyi unuttum karanlık mod ve temalar yanığı büyük ölçüde engeller.
Kafamdaki çoğu soruya cevap aldım, çok teşekkürler. ☺

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı