IPS LCD ve Amoled Ekran Farkı

Hocam sen siyaha takmışsın da ortada ki kırmızı ve beyaz ayrıca diğer renk tonlarını en iyi ips veriyor ayrıca ips renk doğruluğunu amoled veremez oled lazım bunun için.

Ayrıca yukarda belirttiğim gibi iyi bir ips eğer cihazda ısınma filan gibi sebeplerden sararmazsa uzun yıllar aynı kondisyonu korur ama amoled panel de led'lerin pikselleri organik olduğundan zamanla kondisyonu düşer ayrıca rgb (kırmızı-yeşil-mavi) ışık fotonlarından biri canlılığını yitirdiğinden görüntüde sararma meydana gelir sararmadan kasıt budur.
Ayrıca amoled ekran yandımı burn-in diye bilinen olay meydana gelir ama ips ekran yanması ghost screen şeklinde'dir panel soğuduktan belli bir süre sonra geçer.

Burada insanlara ters düşüldümü ters cevaplar veriliyor ve alttan tehdit eder gibi imla bahanesi ile ufaktan ayağını kaydırırım tarzında uyarı veriliyor. Karşıt görüşe saygı yoksa ve seviyeli bir tartışma olmayacaksa bu forum niye var anlamadım garip iş. Bu son mısrada ki sözler size değil muhatab okursa anlar yanlış anlamayın.

Merhaba, Bilgilendirici cevabınız için teşekkürler. Telefonun kullanım amacı farklı olduğu için IPS olması beni bu zamana kadar rahatsız etmedi. İsterse beyazı sarımtırak versin, yeter ki lazım olduğunda beni yarı yolda bırakmasın. Bunun dışında benim siyaha önem vermemin nedeni dizi, film manyağı olmamdır. Daha önce ki TV'm VA paneldi. İçerikler 4K olunca aynı markanın IPS 4K TV'sini almak zorunda kaldım. İnanın samimiyetle söylüyorum. IPS istediği kadar renk doğrulu versin, gece karanlık ortamda diziyi açıp alt, üst siyah bar ve siyah temalı sahnelerde siyahı gri görünce dizi keyfiniz kaçıyor. Fotoğrafı paylaşmamın nedeni hangisinin iyi olduğu değil. Konuyu açan arkadaşın kullanım tercihleri arasında dizi, film ya da video izlemek varsa farkı görmesidir.

@MisafirTerliği34 karanlık ortamda full parlaklık yapınca tabiki öyle ışık sızması olur. Ayrıca karanlıkta parlaklığı sona getirmek gözü inanılmaz yoruyor. En düşük parlaklık seviyesi bile bana parlak geldiğinden 3. parti uygulamalar ile parlaklığı daha da düşürüyorum, o zaman neredeyse ışık sızması olmuyor, siyah renkler ise OLED'deki kadar olmasa da o da neredeyse siyah oluyor.

Haklıya haklı demeyi sakınca görmüyorum. :) Sonuna kadar haklısınız. Bu da bir kişisel tercih.

Ayrıca amoled ekran yandımı burn-in diye bilinen olay meydana gelir ama ips ekran yanması ghost screen şeklinde'dir panel soğuduktan belli bir süre sonra geçer.
GS sorunu da Amoled yanığı da ekran değişmeden halledilecek sorunlar değil.
The Miller orada haklı sen yanlış bilgi vermişsin.

Amoled ekran hiçbir zaman LG modellerindeki gibi GS sorunları gibi gündeme gelmedi. S8 ve Note 8 cihazlarinda bu sorun çok çıktı.

Sürekli tam parlaklikta kullanmak Amoled ve IPS ekranlar için iyi değil. Ben şimdiye kadar kullandığım hiçbir Amoled ekranda ne sorun yaşadım ne de sararma oldu. Ekran sararması her iki panel içinde geçerli bir durum.

Amoled güç tasarrufu açısından, renk canlılığı açısından ve parlaklık açısından daima rakiplerinden iyi oldu. Tek eksi noktası pahali bir panel. Ekran kırıldı mi IPS ekrana göre çok daha büyük paralar vermen gerek.

IPS konusunda en iyi marka LG. G6 modeli de dahil her amiral gemisi modelinde GS sorunları çıkardı. LG umarim toparlar iyi olduğu alanlarda var.

Şahsen kendim Amoledi daha fazla seviyorum, kamerada ise gerçekçi renkleri seviyorum. IPS ekran renk doğruluğu açısından daha gerçekçi bana göre.

Her iki panelde iyi yapıldı mi çok iyi oluyor. Her IPS ekran ayni kalitede değil. Amoled ise Samsung icadı, başka Amoled üreticisi yok. Samsung başka telefonlara da Amoled ekran satıyor ancak o paneller kendi panelleri gibi en üst kalitede değil. Apple verdiği Amoled ekranları ise Apple yazılım ile Samsung panellerinden daha iyi renk doğruluğunu yakalamayi başarıyor.

LG de üst seviyede artik OLED ekrana geçti, OLED ile Amoled aynı değil ama birbirine yakın panel tipleri.

GS sorunu da Amoled yanığı da ekran değişmeden halledilecek sorunlar değil.
The Miller orada haklı sen yanlış bilgi vermişsin.

Amoled ekran hiçbir zaman LG modellerindeki gibi GS sorunları gibi gündeme gelmedi. S8 ve Note 8 cihazlarinda bu sorun çok çıktı.

Sürekli tam parlaklikta kullanmak Amoled ve IPS ekranlar için iyi değil. Ben şimdiye kadar kullandığım hiçbir Amoled ekranda ne sorun yaşadım ne de sararma oldu. Ekran sararması her iki panel içinde geçerli bir durum.

Amoled güç tasarrufu açısından, renk canlılığı açısından ve parlaklık açısından daima rakiplerinden iyi oldu. Tek eksi noktası pahali bir panel. Ekran kırıldı mi IPS ekrana göre çok daha büyük paralar vermen gerek.

IPS konusunda en iyi marka LG. G6 modeli de dahil her amiral gemisi modelinde GS sorunları çıkardı. LG umarim toparlar iyi olduğu alanlarda var.

Şahsen kendim Amoledi daha fazla seviyorum, kamerada ise gerçekçi renkleri seviyorum. IPS ekran renk doğruluğu açısından daha gerçekçi bana göre.

Her iki panelde iyi yapıldı mi çok iyi oluyor. Her IPS ekran ayni kalitede değil. Amoled ise Samsung icadı, başka Amoled üreticisi yok. Samsung başka telefonlara da Amoled ekran satıyor ancak o paneller kendi panelleri gibi en üst kalitede değil. Apple verdiği Amoled ekranları ise Apple yazılım ile Samsung panellerinden daha iyi renk doğruluğunu yakalamayi başarıyor.

LG de üst seviyede artik OLED ekrana geçti, OLED ile Amoled aynı değil ama birbirine yakın panel tipleri.

Amoled ekran yandımı burn-in dediğimiz olay olur ve bu kalıcıdır.
İps ekranda ki yanma ise ghost screen olarak adlandırılır ben bunu üstte belirttim ve sen art niyetli bir şekilde amoled ekranda ghost screen olduğunu iddia ettiğimi söylüyorsun ve bunu bu mesajla beraber bu konuda üçüncü defa belirtiyorum.
Ayrıca ben ghost screen sorunu'nun geçiştirilebilir olduğunu belirttim gelip burda tamamen geçtiğinden bahsetmedim.
Birde gelip en iyi ips ekran üreticisi diye sürekli lg den bahsediyorsun o sana göredir. Ben sürekli ekranları ghost screen problemi yaşatan lg'nin en iyisi olduğunu ne iddia ettim ne söylerim.
Tekrar ediyorum ben lg'nin en kaliteli ips panel üreticisi olmadığını söyledim. Üretim hacminden bağımsız olarak. İnşallah bunu tekrarlatmazsınız. Kaldı ki lg dışında ips panellerinde ghost sorunu olan marka yok gibi.

Amoled ekran yandımı burn-in dediğimiz olay olur ve bu kalıcıdır.
Aksini iddaa etmedim.

En iyi kaliteli IPS ekranda LG de var ne kadar sorun çıkarsa da en iyi IPS panel onda. V30 ve G7 modellerinden beri GS sorunu da artik yok. Samsung ve LG panel konusunda en iyi markalardır. Çoğu marka IPS ve Amoled alırken Samsung ve LG firmasından alır. Bu durum bana göre falan da değil bu bir gerçektir.

Huawei ve Xiaomi modellerindeki OLED ekranlarda LG üretimidir, Amoled kullanan diğer üreticilere de Samsung panel sağlıyor. Mate 20 RS ve Mate 20X panelleri de LG üretimidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı