AMVA+ panel ile IPS panel farkı

P-Bat

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İki panelin de kendine göre avantajları, üstün geldikleri noktalar nelerdir? Görsellik olarak oyunlardan zevk almak için hangisi daha uygun? Yabancı forumları incelediğimde (yabancı makalelere bakmaya uğraşamadım çok uzun ve ayrıntılılar yav :ölü:) kimisi eski bilgilere göre konuşmuş, kimisi AMVA panelden sonra AMVA+ panelin olayı kesinlikle daha iyi hale getirdiğini söylemiş (zaten bu teknolojik iyileştirmeler dolayısıyla VA panel yerine özelleştirerek AMVA+ paneli sordum), kimisi AMVA+ panelin kontrast gücünü öne çıkarmış, siyah kalitesini belirtmiş kimisi IPS panelin renkleri daha doğruca gösterdiğini... Güncel teknolojiyi göze alarak sizin yorumunuz nedir? Ayrıca VA panellerde de en gelişmiş panel türü benim anladığım gibi AMVA+ mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
VA paneli genel olarak iki türe ayırabiliriz: PVA, MVA.
Bu panellerin de versiyonları var, bildiğim kadarıyla hala üretilip kullanılan tek PVA panel Samsung'un SVA paneli.
Aynı şekilde diğer MVA versiyonları (P-MVA ve S-MVA) da bitiyor.
Güncel olan AMVA ve SVA var yani.
AMVA'nın da versiyonları var bunlar AMVA, AMVA2, AMVA3, AMVA5.
Genel olarak gördüklerim AMVA ve AMVA2. AMVA2 bazı yerlerde AMVA+ olarak da geçer. Normal AMVA'nın teknolojik ve kontrast alanında geliştirilmiş bir versiyonudur. En güncel VA panel ise 2014 yılında geliştirilen SVA'dır. AMVA2 ise 2005 yılında geliştirilmiştir.
Bunların dışında bir de MVA panel türevi Sharp's MVA var ama onun hakkında çok bilgim yok.
IPS panelin de varyasyonları var ve en gelişmişleri AH-IPS panel. Şahsen bir AH-IPS paneli bütün VA panellere (QLED hariç) tercih ederim. VA panellerin siyahı özellikle çok iyidir.

Son düzenleme:
VA Panellerin en büyük artısı, Siyah ve Beyazları en net şekilde vermesidir. Onun dışında başka bir getirisi yok. Renk kalitesi ve derinliği çok da iyi değil.(Bu Karşılaştırma İPS'e Göre, TN Panel'e göre renk kalitesi çok iyi) İPS'ler ise en iyi renk kalitesi, Derinlik ve Canlılık sunan panel, Her İki Panel'e sahip monitör kullandım ve hala kullanıyorum. Şu an sistemimde'de Samsung'un Curved VA panel monitörü var. Önceki Monitörüm de İPS idi, Şahsen İPS'i tercih ederim. Zaten yakın zamanda İPS Monitör'e geçmeyi düşünüyorum.

Olay o zaten. VA paneller kontrast ve siyah ile beyaz kalitesi olarak öne çıkarken renk olarak IPS paneller daha önde. Ama bu yazdıklarım normal VA'lar için. QLED VA'yı tüm IPS panellere tercih ederim.

Merhaba, oyun oynamayan fakat günde en az 9-10 saat bilgisayar kullanan birisi olarak. Göz sağlığı veya yorulmaması için(göz sinirlerim de zayıflık=glokom) olan birisi olarak panel çok önemli mi?tn,va,ips panel göz sağlığı için far keder mi? Yenileme hızı(en az 144hz),mavi ışık koruması(bluelight) flicer free özellikleri dışında neye dikkat etmem gerekiyor?
Yabancı forumlarda genel olarak metin okuma tarzı işlerle meşgul olanlar için tn panel tavsiye ediliyormuş. yazların daha keskin lduğu söyleniyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı