Ana makinede yapılan değişiklik VDS sunucusuna nasıl aktarılır?

the_darkeness

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Discord bot için VDS sunucu almayı planlıyorum fakat birkaç sorum olacak. Ana makineden diyelim VS Code kullanıyoruz sunucuda çalıştırdık ama ana makinede yaptığımız değişikliği bir daha VDS sunucusuna aktarmak zahmetli oluyor. Sanırım VS Code için SSH remote eklentisi varmış. Bahsettiğim sorun bununla mı çözülüyor yoksa başka yolu mu var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzgün bir deployment sistemi oluşturarak (kubernetes, docker, github ile) çözülebilecek bir problem gibi duruyor.

Nasıl olacak o?
Normalde satır satır her yapılan değişikliğin anında push edilmesi gerekmez. Bot localde test edilir, son halini alır ve deploy edilir. Basit bir discord botu için kubernetes container'ı oluşturmak biraz "overkill" bir çözüm olabilir aslında.

Daha basit bir yol olarak "pscp / scp" kullanarak otomatik olarak dosyaları yükleyen shell script'leri oluşturmak da mümkün ama amatör bir çözüm olur.

Normalde satır satır her yapılan değişikliğin anında push edilmesi gerekmez. Bot localde test edilir, son halini alır ve deploy edilir. Basit bir Discord botu için kubernetes Container'ı oluşturmak biraz "overkill" bir çözüm olabilir aslında.

Daha basit bir yol olarak "pscp / SCP" kullanarak otomatik olarak dosyaları yükleyen Shell Script'leri oluşturmak da mümkün ama amatör bir çözüm olur.

Hocam dediklerinizi çok iyi anlayamıyorum. Biraz benim anlayabileceğim dilden konuşsanız deploy nasıl edeceğim mesela? Kubernetes container ne nedir nasıl oluşturacağım?

Hocam dediklerinizi çok iyi anlayamıyorum. Biraz benim anlayabileceğim dilden konuşsanız deploy nasıl edeceğim mesela? Kubernetes container ne nedir nasıl oluşturacağım?
Putty'i indir. Pscp'yi de indir.
Yeni .bat dosyası aç

Kod:
@echo off
set SERVER=1.2.3.4
set USERNAME=<username>
set PASSWORD=<password>
set LOCALDIR=./bot/
set REMOTEDIR=<destination_path>
echo Starting upload...
pscp -pw %PASSWORD% -r %LOCALDIR%* %USERNAME%@%SERVER%:%REMOTEDIR%
echo Upload finished.
pause

server, username, password, localdir ve remotedir değişkenlerini kendine göre değiştir.
bat dosyasına çift tıkladığın zaman bot dosyalarını otomatik olarak server'a yükler.

Putty'i indir. Pscp'yi de indir.
Yeni .bat dosyası aç

Kod:
@echo off
set SERVER=1.2.3.4
set USERNAME=<username>
set PASSWORD=<password>
set LOCALDIR=./bot/
set REMOTEDIR=<destination_path>
echo Starting upload...
pscp -pw %PASSWORD% -r %LOCALDIR%* %USERNAME%@%SERVER%:%REMOTEDIR%
echo Upload finished.
pause

server, username, password, localdir ve remotedir değişkenlerini kendine göre değiştir.
bat dosyasına çift tıkladığın zaman bot dosyalarını otomatik olarak server'a yükler.
Botumun klasöründe yapıcağım değil mi bunu?

Yeni konular

Geri
Yukarı