Anadolu lisesi vs Meslek lisesi

MTAL 3. yılımdayım. Teknik programda olduğum için sayısal ders de görüyorum. Kazanabilirsem üniversite kazanamazsam hiç yoktan mesleğim var. Eğer akademik başarınız yüksek değilse anadolu lisesi önermem.

"Sanat altın bileziktir."
Eğer Anadolu'ya gidip kasiyer olacaksan buyur ama eğer mesleğe gidip sanatını eline alacaksan yolun açık olsun. Anadolu lisesi boş iştir lise seçiminde 2 seçenek vardır ya meslek ya da fen okursun bunun arası kasiyerliktir.

Kafan çalışıyorsa, zeki bir öğrenci isen, kaliteli meslek liseleri var. İleride yapmak istediğin meslek teknik bir meslekse mesela makine mühendisliği, elektrik elektronik müh. vs gibi, bu liselerde temel eğitimi iyi derecede alıp bu alanların mühendisliğini kazandığında ileri seviyede bir öğrenci ve mezun olduğunda iyi seviyede bir mühendis olursun. Makine mühendisiyim, meslek lisesi mezunu sınıf arkadaşım vardı, gözü kapalı her türlü projeyi çizer, tasarlar ve her türlü programı kullanırdı.

Sizce hangisi daha iyi? İkisinin de iyi ve kötü yanlarını değerlendirelim. Belki bir öğrenci kardeşimize yardımcı oluruz.

Üniversite hayaliniz varsa Anadolu'ya gidin ben aile zoruyla meslekteyim önermiyorum.

Konu genel olarak arkadaşlarımızın mesajlarıyla anlaşıldı. Üniversite okumak istiyorsak Anadolu lisesi en iyi seçenek. Peki mesleğe gidilirse seçilebilecek en iyi meslekler neler?

Arasındaki farklar neler?

Arasındaki farklar bölümler biri işçi biri beyaz yaka tarzı ticaret lisesi genellikle masa başı bir iş olur ama işi yapmak zor olur üniversite gerekebilir.

Üniversite okuyacağım dersen Anadolu lisesi, ben meslek sahip olmak istiyorum dersen Meslek Lisesi. Fakat çok çalışırsanız Meslek lisesinde de Üniversite kazanabilirsiniz.

Neden önermiyorsunuz. Üniversiye hayalim yok bu arada.
Gidilen meslek okuluna göre değişir hocam. Genellikle düşük puanda oluyor meslekler ortam çevre açısından berbat oluyor. Yüksek mesleklerde bu çok söz konusu değil ama.

Üniversite okuyacağım dersen Anadolu lisesi, ben meslek sahip olmak istiyorum dersen Meslek Lisesi. Fakat çok çalışırsanız Meslek lisesinde de Üniversite kazanabilirsiniz.

Gidilen meslek okuluna göre değişir hocam. Genellikle düşük puanda oluyor meslekler ortam çevre açısından berbat oluyor. Yüksek mesleklerde bu çok söz konusu değil ama.
Okuma hayalim yok.

Her türlü meslek. Eğer bundan 10 yıl öncesi olsaydı anadolu derdim. Çünkü şuan herkes üniversiteye hazırlanıyor. Milyonlarca insan üniversiteye gidecek iş bulma zorlaşıcak. En azından elinde mesleğin olsun ve hem de üniversiteye de hazırlanabilirsin meslekte.

Meslek lisesine gidiyorum. Ortamı çoğu anadolu lisesinden daha iyi.

Aslında gitmek istediğim meslek lisesi obp ile alıyor. obp ortalam 81 , 82 ile alıyor.

Her türlü meslek. Eğer bundan 10 yıl öncesi olsaydı anadolu derdim. Çünkü şuan herkes üniversiteye hazırlanıyor. Milyonlarca insan üniversiteye gidecek iş bulma zorlaşıcak. En azından elinde mesleğin olsun ve hem de üniversiteye de hazırlanabilirsin meslekte.

Meslek lisesine gidiyorum. Ortamı çoğu anadolu lisesinden daha iyi.
Dua Lipa ' dan öneri alacağımı sanmıyordum...

Yeni konular

Geri
Yukarı