Anadolu Lisesi'nden Meslek Lisesi'ne geçilir mi?

Evet 9.sınıfım ama dediğim gibi sınıf tekrarı yapıyorum bu yılda kalırsam lise hayatım biticek oyüzden mesleğe geçmeyi düşündüm çünkü yine kalırsam işsiz kalcam açık okumakda sıkıntı olur ve sizce attığım 4 okuldan hangisi iyi eğer mesleğe geçeceksem bu 4 okul var bi

Ben anadolu yakasında oturuyorum , avrupa yakasındaki okullar hakkında pek bir fikrim yok . O okula giden bir tanıdık veya oralardan bir öğretmen bulabilirseniz size daha çok faydası dokunur. Kulaktan dolma bilgiyle seçmemiş olursunuz en azından. LGS puan bakımından en iyisi Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gözüküyor.

Hocam nasıl bir Anadolu Lisesi olduğuna bağlı. Bazıları demiş Anadolu Lisesinden mezun olunca işsiz işsiz dolaşıyorsun diye. Ben de Anadolu Lisesindeyim ve girdiğim yıl okulumun taban puanı 480(ben de 487 ile girdim). Bu yıl YKS'de Türkiye 25.'si, ilk 3 bin 5 bin'de bir sürü öğrenci çıkarttı okulumuz. Yani siz bilirsiniz ama eğer iyi bir Anadolu Lisesiyse, öğrenciler çalışıyorsa, okulunuzu seviyorsanız bırakmayın okulunuzu. Ama eğer ben yapamam, azmedip çalışamam, bu yükü kaldıramam diyorsanız tabii ki meslek lisesine geçmeniz daha mantıklı olur. Çünkü Anadolu Lisesinde kendinize eziyet etmiş olursunuz ve hayatınız boyunca bunun yükünü hissedersiniz. Sakın yanlış anlaşılmasın meslek liselerini kötülemiyorum ama eğer ileride askeri okulların sınavlarına girmeyi düşünürseniz bile meslek lisesi mezunu olmanız sorun çıkarır.

Ben anadolu yakasında oturuyorum , avrupa yakasındaki okullar hakkında pek bir fikrim yok . O okula giden bir tanıdık veya oralardan bir öğretmen bulabilirseniz size daha çok faydası dokunur. Kulaktan dolma bilgiyle seçmemiş olursunuz en azından. LGS puan bakımından en iyisi Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gözüküyor.
Sağolun yinede Benim şuanki okulum çok programlı meslek bölümüde var iyide yer açılırsa ona geçebilirim.
Hocam nasıl bir Anadolu Lisesi olduğuna bağlı. Bazıları demiş Anadolu Lisesinden mezun olunca işsiz işsiz dolaşıyorsun diye. Ben de Anadolu Lisesindeyim ve girdiğim yıl okulumun taban puanı 480(ben de 487 ile girdim). Bu yıl YKS'de Türkiye 25.'si, ilk 3 bin 5 bin'de bir sürü öğrenci çıkarttı okulumuz. Yani siz bilirsiniz ama eğer iyi bir Anadolu Lisesiyse, öğrenciler çalışıyorsa, okulunuzu seviyorsanız bırakmayın okulunuzu. Ama eğer ben yapamam, azmedip çalışamam, bu yükü kaldıramam diyorsanız tabii ki meslek lisesine geçmeniz daha mantıklı olur. Çünkü Anadolu Lisesinde kendinize eziyet etmiş olursunuz ve hayatınız boyunca bunun yükünü hissedersiniz. Sakın yanlış anlaşılmasın meslek liselerini kötülemiyorum ama eğer ileride askeri okulların sınavlarına girmeyi düşünürseniz bile meslek lisesi mezunu olmanız sorun çıkarır.
Okulum sınavsız alıyor öyle muhim bir okul değil çalışkan öğrencileri pek yok.

Meslekte verilen eğitim iyi değil bence sadece meslek lisesi ile öğrendiğiyle pek bir şey yapamazsın.
Ben de meslek lisesi çıkışlıyım. Lise bulduğum imkanı üniversitede bulamadım ama siz bilirsiniz. Atöylemiz de CNC makinalarından tutun torna tezgahlarına kadar her şey vardı ve hocalarımız kaliteliydi. Aramızdan mezun olan arkadaşlarımdan çoğu staj sonrası iyi bi' fabrika da vs. teknisyenlik yapıyorlar 3000 liradan aşağı başlayan yok işe. Anadolu'da mezun olup ne olacaksın? Bi' üniversite kazanacaksın kıytırık bir eğitimle sadece mesleğinin üzerinde teori bildiğinden işsizler ordusuna katılacaksın.

Bana göre en iyi lise, meslek lisesidir. Anadolu'da okuyorsun ve sonunda mezun oluyorsun ve elinde hiçbir meslek olmuyor. Ortalıkta işsiz, işsiz dolaşıyorsun. Ama meslek lisesinde öyle mi? Meslek lisesinde bir meslek öğreniyorsun. Mezun olunca en azından işsiz olmuyorsun. Elinde bir iş oluyor. Hayata 1-0 önde başlıyorsun.

Ben şu an 11. sınıfım. Makine teknolojisi bölümünde, endüstriyel kalıp dalında okuyorum. Ve bölümümden memnunum. Size de tavsiye edebilirim. Benim de kültür derslerim berbat halde. Ama bölüm derslerim iyi diyebilirim.

Meslek lisesinde okuyacaksınız bana göre ya metal bölümünde, ya elektrik, elektronik bölümünde ya da makine bölümünde okumanızı tavsiye edebilirim. :)

Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve bu zamana kadar anadoludaydım. Taşınacağımızdan dolayı okul kararı veriyorum bu srüreçte meslek lisesi de gözden kaçırmadığım bir şey oldu ve Anadolu'dan mesleğe gecmeyi düşünüyorum. Ancak eğer gecersem ben 11.sınıfın şu anki 2.döneminde başlarsam nasıl bir durum yaşayacağımdan endişeliyim şu an dil bölümündeyim eğer mesleğe gecersem diş veya hemşirelik güzel benim için. Eğer bilginiz varsa yardım eder misiniz?

Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve bu zamana kadar anadoludaydım. Taşınacağımızdan dolayı okul kararı veriyorum bu srüreçte meslek lisesi de gözden kaçırmadığım bir şey oldu ve Anadolu'dan mesleğe gecmeyi düşünüyorum. Ancak eğer gecersem ben 11.sınıfın şu anki 2.döneminde başlarsam nasıl bir durum yaşayacağımdan endişeliyim şu an dil bölümündeyim eğer mesleğe gecersem diş veya hemşirelik güzel benim için. Eğer bilginiz varsa yardım eder misiniz?
Anadolu'dan mesleğe geçiş hakkında pek bilgi sahibi birisi değilim. Ama mesleğe geçmek istiyorsanız ve tıp ile ilgili bölümler istiyorsanız sağlık meslek liselerine gitmenizi öneririm. Orada daha iyi öğrenirsiniz hem tıpla ilgili temel de atmış olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı