Anadolu lisesinden meslek lisesine geçmek mantıklı mı?

Geç o hikayeleri dostum. Adam üniversite düşünmüyorsa bile Anadolu lisesinde kalması yararına olur. Şu anki ruh hali ve psikolojisi üniversite istemiyor olabilir bunun için meslek lisesine geçerse ileride fikir değiştirip pişman olabilir, Anadolu'da kalırsa ileride fikir değiştirse de bir kaybı olmayacak.

Yazık kafana gerçekten adam meslek lisesinden mezun olup kendi işini kurup veyata o iş de çalışsa hayatı kurtulacak zaten ayrıca meslek lisesinden de mevzun olanlar üniversiteye gidebiliyor her şey başarıya bakıyor sen boş felsefe yapmaya devam et.

Yazık kafana gerçekten adam meslek lisesinden mezun olup kendi işini kurup veyata o iş de çalışsa hayatı kurtulacak zaten ayrıca meslek lisesinden de mevzun olanlar üniversiteye gidebiliyor her şey başarıya bakıyor sen boş felsefe yapmaya devam et.
Hahahaha meslek lisesinden çıkınca kendi işini kurmak mı? Meslek lisesinden çıkanların yarsından çoğu meslekten bir haber mezun oluyor. Hayal kurmayın bir zahmet...

Hayal değil gerçeğini yaşayanları görüyorum merak etme ama sen bu kafayla fazla yaşamasın emin ol.
5-6 farklı işletmede staj yapmış, çeşitli işletmelerde çeşitli teknisyen ve tekniker kadrosuyla çalışmış birisine meslek lisesi ve teknik eleman konusunda bilgi olarak senin katacağın hiçbir şey yok.
Her türlü fabrikanın teknisyen&tekniker kadrosunun nasıl çalıştığını neler yaptıklarını ve nasıl kişilerle bu kadroların oluşturulduğunu daha önceki tecrübelerim nedeniyle biliyorum.

Meslek Lisesinden çıkan adam matematik bilmez biyoloji bilmez kimya bilmez fizik hiç bilmez. Basit düzey matematik ve mesleki dersler dışında bilgisi yoktur.

Gittiğim her işletmede "meslek liseleri nasıl bir okul gelen adamların yarısından çoğu işi bilmiyor" tarzı konuşmalara tanık oluyorum.
3 yıl elektrik okumuş adam gerilim ile akım arasındaki farkı bilmiyor, ölçü aleti kullanamıyor, lehim atamıyor.
Bu verilen dersin kalitesizliğinden değil, meslek liselerine giden öğrenci profilinden kaynaklı. Adam bilgiye ve öğrenmeye kapalı.

Meslek Liseleri teknik anlamda günümüzde gayet yeterli ve etkili. Her türlü ekipman ve imkan mevcut, hocalar da işini bilen insanlar.

Sonuç olarak, "ya ben anadolu istemiyorum, meslek lisesine mi geçsem?" diyen birisine geçmesi için gazlamak anlamsız.
Şu anki psikolojisi üniversiteye gitmek istememesini tetikliyor olabilir fakat hangimiz geçmişte aldığımız kararlardan pişman olmadık ki? Belki de yüzlerce yanlış kararımız vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı