Anadolu Lisesinden Meslek Lisesine Nakil Yapmak

Öncelikle meslek liselerini çok kötü bir şeymiş gibi anlatanlara anlam veremiyorum. Yapacağınız iş belli ise eğitimini önceden almak nasıl bir zarar getirebilir? Meslek lisesi öğrencileri hayat ile daha erken tanışır, iş hayatına geçiş anlamında daha rahat ederler.
Yaşıtlarına kıyasla daha bilgi sahibi olurlar; ileride yapacakları iş konusunda.

Şuan üniversitede bizim bölümün sınavlarına hiç çalışmıyorum bile, yani yapacağınız iş belli ise; işinize yaramayacak bilgiler ile vakit kaybetmenin anlamı nedir?

Bence bir şeyi kötüleyecekseniz bu; eğitim sistemi olmalı. @Emrecan durmuş Eğer lise düzeyince bile sınıf tekrarına düşecek kadar kötü durumdaysan meslek lisesine geçince çok farklı bir durum olmayacak. Herkes okuyacak diye de bir kural yok, okumaya niyetin yoksa; öğrenmeye karşı açlığın yoksa okulu bile bırakabilirsin hemen şimdi. Ama sonuçlarına ben değil sen katlanırsın.

Sanma ki 2 yıllık üniversitenin dersleri lisedekilerden kolay olacak, benim bile 1 adet bölüm dersi yüzünden koca bir senem uzadı :) Bir hocaya toslarsın, o zaman görürsün zor ders nasıl oluyor.

Meslek lisesine geçmek büyük hata olur. Ders çalışmayı sevmek zorundasın bu sistemde. Hemen pes etme. 10. sınıfsın hele hemen salma kendini planlı programlı yavaş yavaş çalış soruları çözdükçe sende zevk alacaksın

Ben 10. sınıftayım. İlk başta mesleğe gittim, bölümüm yüzünden Anadolu'ya geçiş yaptım. Şu an 10. sınıfım, mesleğe geçiş yapma hakkım var mı? Yani meslek lisesine gidebilir miyim? Bu arada ilk okuduğum bölüm haricinde başka bir bölüme gidebilir miyim? İlk başta elektrik bölümündeydim sonra Anadolu'ya geçtim. Şimdi meslek lisesine gidebilir miyim? Gidersem de istediğim bölüme gidebilir miyim? Lütfen cevaplayın.
Meslek lisesine geçmek büyük hata olur. Ders çalışmayı sevmek zorundasın bu sistemde. Hemen pes etme. 10. sınıfsın hele hemen salma kendini planlı programlı yavaş yavaş çalış soruları çözdükçe sende zevk alacaksın.
Ya ben meslek lisesindeydim bölümüm yüzünden Anadolu’ya geçiş yapmak zorunda kaldım şuan 10. Sınıfım mesleğe geçmek istiyorum 10. Sınıflar mesleğe geçebilir mi bi de ilk okuduğum bölüm haricinde bir bölüme gidebilir miyim bunu baya merak ediyorum lütfen cevap verin

Seneye zaten alan seçiminde seçtiğin bölümü okuyacaksın. O zaman bayağı rahatlarsın en azından ilgilendiğin dersleri görmüş olursun. Mesleğe geçme bence, bilgisayar programlamaya falan ilgin varsa ve matematikte başarılı değilsen kurslara katılabilirsin. Şu an meslek lisesi daha rahat geliyor olabilir ama üniversite sınavında pişman olursun. Bir de geçtin diyelim, yaşıtların orada 2 sene o konuda mesleki eğitim görmüş, bir sürü bilgileri var stajlarını bile yapmışlar, çok geri kalırsın ve yetişmen zor.

Zaten lise 2 sene staj yaparsan lise diplomasını aldığında is yeri açma sertifikası veriyorlar. Kendine bir iş yeri açıp işini yavas yavaş büyültebilirsin.

Peki Anadoludan mesleğe geçiş olmuyorsa meslekten mesleğe geçiş oluyor mu?
Peki anadoludan mesleğe geçil olmuyorsa meslekten mesleğe geçiş oluyorumu?

Geri
Yukarı