Anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine geçmek mantıklı mı?

Arda.66

Hectopat
Daha fazla  
Selam 10.sınıfa başlayacağım şu an bir Anadolu lisesindeyim ama sağlık mesleğe geçmeyi düşünüyorum, sizce mantıklı mıdır? Ders notlarım çok iyi değil ama kötü de değil 70 ortalamam var. Anadolu lisesinden sağlık mesleğe geçmenin avantajları ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle YKS hazırlanıyorsan ve 4 yıllık bir bölüm düşünüyorsan sadece sağlık değil genel olarak meslek lisesine geçmek senin için büyük bir dezavantaj olur. Avantajı ise sağlık meslek lisesinde 11 ve 12'de mesleki eğitim alacağından liseden mezun olduğunda az çok bu işler hakkında bilgin olacak ve hemşirelik okuyabileceksin. Sağlıktaki sayısal dersler olsun vs saatleri az yani YKS çalışan biri için yetersiz.

Liseyi bitirdiğinde direkt olarak hemşir olabilirsin.
Eğer üniversite isteğin veya kan almaktan falan korkun yoksa geçebilirsin.

Son düzenleme:
70 ortalama kötü bir ortalama bence. Sağlık sektörüne ilginiz varsa iş imkanı açısından avantaj sağladığını biliyorum sadece.

Sakın sakın sakın bunu yapmaktan kaçın güzel kardeşim, 11. sınıfta ki meslek ve kültür derslerin üst üste gelmeye başlayacak.
12. sınıf staj döneminde ise ne kadar vakit ayırabileceksin orasıda muamma. Mezun olunca direkt olarak hemşir vs olamazsın çünkü hemşirelik, ebelik ve att 2014'te kalktı hepsi lisans ve ön lisans programına çevrildi, sana tavsiyem Anadolu lisesinde kalman.

liseyi bitirdiğinde direkt olarak hemşir olabilirsin.
Eğer üniversite isteğin veya kan almaktan falan korkun yoksa geçebilirsin.

Sakın sakın sakın bunu yapmaktan kaçın güzel kardeşim, 11. sınıfta ki meslek ve kültür derslerin üst üste gelmeye başlayacak.
12. sınıf staj döneminde ise ne kadar vakit ayırabileceksin orasıda muamma. Mezun olunca direkt olarak hemşir vs olamazsın çünkü hemşirelik, ebelik ve att 2014'te kalktı hepsi lisans ve ön lisans programına çevrildi, sana tavsiyem Anadolu lisesinde kalman.

En son öyle hatırliyordum fakat 2 yıllık meslek yüksekokulu okumak gerekiyormuş.

Hocam şimdi nasıl oluyor? Liseyi bitirdikten sonra ne yapacağım YKS'ye girip bir yerleri mi kazanmaya çalışacağım? Ya da başka bir sınava girip oradan okuduğum bölümle alakalı bir meslek sahibi mi olacağım? Kan almaktan falan korkmam sıkıntı yok.

Kan alma gibi işlemler lise stajında yok.
Yks'ye ayıracağın vakit çok az olacak ondan bahsediyorum, bir diğer konu ise sağlık meslek lisesinde ki meslek derslerinin bir çoğu latince kelimelerden oluşuyor bunları öğrenmek için sürekli ezber ve alıştırma yapman gerekecek, özellikle anatomiyi çok iyi öğrenmen lazım.

Hemşir olmak istiyorsan sana tavsiyem üniversite sınavına çalışman.

Geri
Yukarı