Anadolu teknik programından Anadolu Lisesine geçmek mantıklı mı?

Straler

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, 9.sınıf öğrencisiydim (LGS: 280 OBP: 84) bu sene 10.sınıfa geçiyorum alanım BT. Sizce anadolu lisesine geçiş yapmalı mıyım?

Üniversite okumak istiyorsan, bu üniversitede kaliteli bir üniversite olacaksa yani kültür derslerine abanman gerekiyorsa geç.

Kafam tam olarak burada karışıyor. Evet ilk hedef öncelikle üniversite ama ATP normal meslek lisesine göre kültür derslerini anadolu liseleri ile aynı alıyormuş sanırım doğrumudur bu?

ATP, AMP'ye göre anadolu lisesine daha yakın. Bölüm dersleri daha az, Mat, fizik, kimya gibi dersleri daha çok görürsün aynı anadolu lisesindeki gibi.

Gördüğüm kadarıyla öyle fakat bu tür liseler için çok olumsuz yorum görüyorum (İyi bir yere gidemezsin,çalışsanda olmaz) gibi anadolu lisesine geçersem her şey düzgün mü olacak en çok bunu merak ediyorum. İlk dönem başı nakil almayı düşünüyorum duruma göre.

Üniversite okumaya çok kararlıysan bence geç. Bende Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum. ATL okumak hayatım boyunca yaptığım en büyük hatadır herhalde.

Ben ATP okudum da anadolu lisesine yakın falan olduğunu düşünmüyorum. En azından benim okuduğum okulda kızlar hariç dersleri pek takan yoktu. Anadolu da çoğunluk dersleri dinler diye düşünüyorum. Ayrıca meslek ve anadolu dersleri yetişmesi zor olabiliyor. Ben makine okudum bir günümüz komple makine ile geçerken diğer günler tamamen normal derslerle geçiyordu. Anadolu’ya geçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. ATP’nin mantıken anadoluya benzediği gerçek fakat ortam çok farklı. Eğer sınıfta dersler kaliteli ve düzgün bir şekilde geçiyorsa ATP’de kalınabilir.
Not: Sınıftan 1 kişi 4 yıllık bir üniversite kazanıp okuyor diye biliyorum şuan. O da gazetecilikti sanırım. Şehirlere ve Okullara göre değişiklik gösterir ortam.

Ben ATP okudum da anadolu lisesine yakın falan olduğunu düşünmüyorum. En azından benim okuduğum okulda kızlar hariç dersleri pek takan yoktu. Anadolu da çoğunluk dersleri dinler diye düşünüyorum. Ayrıca meslek ve anadolu dersleri yetişmesi zor olabiliyor. Ben makine okudum bir günümüz komple makine ile geçerken diğer günler tamamen normal derslerle geçiyordu. Anadolu’ya geçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. ATP’nin mantıken anadoluya benzediği gerçek fakat ortam çok farklı. Eğer sınıfta dersler kaliteli ve düzgün bir şekilde geçiyorsa ATP’de kalınabilir.
Not: Sınıftan 1 kişi 4 yıllık bir üniversite kazanıp okuyor diye biliyorum şuan. O da gazetecilikti sanırım. Şehirlere ve Okullara göre değişiklik gösterir ortam.

Bende ders kalitesinin anadolu liselerinde daha iyi olduğunu düşünüyordum fakat geçen seneki sistem malum adrese dayalıydı artık sınıflarda 50 ortalaması olanıda var 90'ıda bazı liselerde ikili öğretime geçiyor asiri kararsizim bu konuda.
Üniversite okumaya çok kararlıysan bence geç. Bende Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum. ATL okumak hayatım boyunca yaptığım en büyük hatadır herhalde.

Anlayamadigim boş bir lise turu ise neden merkezi olarak sinav sistemine sokuyorlar garip bir durum..

Son düzenleme:
Geçmek mantıklı olacaktır üniversite sınavında meslek liselerine göre daha avantajlı ders bakımından.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı