Anakart aynasından alev çıkıyor

Keremyzc54

Centipat
Yer
Sakarya, Adapazarı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
// I3-13100F // GİGABYTE H610 M // MSİ VENTUS RTX 3060Tİ 8GB // CORSAİR VENGEANCE LPX 16GB // 480 SSD // CORSAIR CV550 // BLUEFORCE ULTİMATE KASA //
RAM
12GB
İşlemci
İ3-9100F
Merhaba daha dün kasa fanı aldım bilgisayar açıktı fanın vidalarını sıkarken tornavidanın ucu anakart aynasına değdi çat pat elektrik çıktı ekrana baktım siyah beyaz karıncalar var ne oldugunu anlamadan bilgisayar kapandı ve bir daha da açılmadı.

Merhaba daha dün kasa fanı aldım bilgisayar açıktı fanın vidalarını sıkarken tornavidanın ucu anakart aynasına değdi çat pat elektrik çıktı ekrana baktım siyah beyaz karıncalar var ne oldugunu anlamadan bilgisayar kapandı ve bir daha da açılmadı.

Muhtemelen şaşe yaptırdın

Neden PC açıkken fan takmaya çalıştın sanırım artık tecrübe sahibi oldun dostum

Bilgisayarın açıkken fan vidası sıkma fikrine nasıl ulaştığını anlatırsan harika olur.

Elektrik akımı olan bir sisteme, elektriği kesmeden müdahele etmeyiniz.

Ama gerçekten, bu fikre nasıl ulaştığın çok daha önemli, priz koruma kapakları kullanmayan bir nesilden geliyorum çünkü.

Şaşe tam olarak ne oluyor?

İnsanlığın, öğretilen tarihinin büyük çoğunluğu içeren sisteme (mesela telefonundan bağlandığın herhangi bir arama motoru) sorduğunda sana kısa devre olarak cevap verecektir, biraz dahası için araştırabilirsin. Tüm sistemindeki parçalarının ne kadarı çalışır durumda, bunu test ettirdikten sonra yanan parçaları yenilesen de, dalgalanmadan dolayı diğer parçalarının ortalama ömrü kısalmıştır.

Kısa devreye sebep olmuşsun, sağlam parçaları tespit edip diğerlerini değiştirmen gerek. Hiçbir elektrik, elektronik ürüne bilginiz dahilinde değilse akım varken müdahale etmemeniz gerekir. Yaşadığınız gibi ufacık bir hata tüm sistemi çöp edebilir.

Geri
Yukarı